lørdag, januar 23, 2021

Et underligt grafik problem!

Daily Rush Debat Hardware Hardware Et underligt grafik problem!

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Hell_on_earth
    Bruger
    378 indlæg
    Offline

    Jeg har et meget mystisk problem med min pc/grafikkort! Jeg har et Radeon 800XT som når det sidder min PC ikke kan få gang i skærmen. Dvs at skærmen overhovedet ikke tænder, men kun står og blinker på standby. Jeg har prøvet at stætte båden min kammerats Ti4200 og mit eget Geforce 2 i maskinen og så virker det hele perfekt. Så jeg regner jo så med at bundkort, processor og ram virker som det skal og at det så er mit grafikkort det er galt med! Men her kommer så det mystiske ind i billedet… Vi har nu prøvet at sætte radeon’et i min kammerats PC og her virker kortet så… perfekt! Jeg forstår ingenting??? For mig vil det være logisk at enten grafikkortet overhovedet ikke virker eller også at bundkort/processor/ram ikke ville virke. Men at det ikke virker sammen, men gør det uafhængigt… Nogen her på DR der ved hvad problemet kan være og kan komme med en forklaring (og evt en løsning!)?

    Resten af min PC er:
    Asus P4C800-E Deluxe
    2 x 512 PC3200 Corsair XMS
    Pentium 4 2,6
    Seagate Barracuda 7200 hdd

    When in doubt... C4

Viser 4 kommentarer - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    hausner
    Moderator
    17.185 indlæg
    Offline

    Er det udskiftning af komponenter i din PC som har gjort at du ikke får signal til skærmen, eller har det virket tidligere?

    Har du prøvet at koble kortet til mere end 1 gang i din egen PC? Det kan jo være du ikke fik kortet helt på plads i, hvad jeg går ud fra er AGP porten (Det er vel et 9800xt kort der er tale om?).

    Planter er fascinerende

    #2

    Hell_on_earth
    Bruger
    378 indlæg
    Offline

    Nej, der er ikke udskiftet nogle komponenter i min PC og kortet har virket tidligere i pc’en. Og jeg har også forsøgt at sætte det i flere gange. Jeg har samlet pc’er mange gange og kender mange af de gængse fejl… Det er et Radeon X800XT der er tale om og ikke et 9800xt som du skriver!

    When in doubt... C4

    #3

    Hell_on_earth
    Bruger
    378 indlæg
    Offline

    ingen der kan hjælpe???

    When in doubt... C4

    #4

    hausner
    Moderator
    17.185 indlæg
    Offline

    PSU?

    Planter er fascinerende

Viser 4 kommentarer - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.