lørdag, januar 23, 2021

Et skred i klimadebatten

Daily Rush Debat Off-topic Et skred i klimadebatten

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    Skal vi snakke klima? Der har været en del dødvande og skyttegravskrig siden climate-gate og COP15, og så er problemstillingen nærmest gledet ud af den offentlige bevisthed igen.

    Men det her må siges at være noget af en ko-vending.

    http://www.nytimes.com/2012/07/30/opinion/the-conversion-of-a-climate-change-skeptic.html?pagewanted=all

    Fandt den via:

    http://www.information.dk/307135

    … men hvor ville jeg dog bare ønske at andre planetære kriser ikke altid må vige pladsen for klimadebtten.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 42 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    goatchen
    Bruger
    2.316 indlæg
    Offline

    Ja, har godt nok læst den artikel.

    Sketikernes eget forskningsprojekt, med støtte fra kul industrien i USA, er kommet frem til det nok er mennesket, som alligevel er synderen.

    Meeeen tror desværre ikke det får så meget at sige.. =/

    luls!

    #2

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    #1 | Men den er sgu svær at komme uden om den her…

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #3

    HolgerDK
    Bruger
    3.178 indlæg
    Offline

    Mennesker og vores forurening forklarer ikke, hvordan klimaet i Nordeuropa var varmere omkring år 950-1250. Og hvad mere vigtigt, at Grønland var varmt nok til at bosætterne kunne dyrke afgrøder og have husdyr. Dette er kendt som Mideval Warm Period (MWP)

    Efter MWP, bliver Nordeuropa ramt af en periode med køligere klima kendy som den lille istid (LIA).

    Mennesker kan ikke alene have påvirket klimaet nok på denne planet for at forklare disse 2 klimaforandringer. Når det er sagt, tror jeg ikke, at vi er uden indflydelse på klimaet

    "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - Arthur C. Clarke.

    #4

    ZcooX
    Bruger
    3.486 indlæg
    Offline

    like!

    We are strong when we are many, here we share every penny. Time is lazy and unyielding. Come and see the Zirkus

    #5

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    #3 – Læs læserbrevet i New York Times ” And it’s possible that we are currently no warmer than we were a thousand years ago, during the “Medieval Warm Period” or “Medieval Optimum,” an interval of warm conditions known from historical records and indirect evidence like tree rings.”

    Videnskabsmanden benægter ikke der var en varm periode i middelalderen, han gør bare opmærksom på at de nuværende klimaforandringer med stor sandsynlighed er menneskeskabte.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #6

    HolgerDK
    Bruger
    3.178 indlæg
    Offline

    Det ved vi ikke en fucking skid om de er.

    "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - Arthur C. Clarke.

    #7

    sYnCHAoZ
    Bruger
    12.058 indlæg
    Offline

    Jeg ved det. Men jeg fortæller det ikke til nogen.

    #8

    RMJ
    Bruger
    10.669 indlæg
    Offline

    Det er alså for dumt at blive ved med at tro vi er som myrer.

    Selvfølgelig kan vi da ændre temperaturen.

    Prøv lige at tag et kig på google earth og se hvor meget skov der engang var også hvor lidt der er idag.

    Lig dertil alt den forurening i luften, vandet og på land.

    Det er sku egenligt ikke så mærkeligt.

    Nej du det er lige som de religiøse, her er undskyldningen bare, Nej det er vi mennesker slet ikke store nok til at kan ændre på planeten på den her måde, også går man ellers videre glad og forsætter med forurening.

    Der er jo en grund til vi havde så mange træer fordi de har jo lige som et formål.

    Der er alså ikke råd til at lade som ingenting, man får ikke en chance mere som i video spil hvis man fucker jorden op.

    En skam at vi ikke kan forbedre planterne som f.eks græs sådan det er mere slidstærkt, så i stedet for fortov osv så kunne man have græs at gå på i byerne.

    Komme græs, træer og buske på tagene af huske og selvfølgelig lave tagene flade.

    Det er faktisk ret trist at se så træ fjensk de fleste mennesker er, overalt er der store tomme græsplaner, hvad med at plante nogle flere træer og buske.

    marker er selvfølgelig den værste fjende af alt for naturen. hvis vi kunne lave mad på en mindre krævene måde, kunne vi godt nok få mere natur plantet igen for ikke at snakke om mindre forurening.

    "Keep complaining, and i will escort you to the nearest catapult. The demons will know true fear when they see your fat carcass hurtling down on them."

    #9

    klingest
    Bruger
    818 indlæg
    Offline

    Jeg var også skeptiker for et par år siden, men er siden blevet overbevist om at mennesker har en klar og stor indflydelse på klimaet!

    Hvad jeg ikke kan blive enig med mig selv om er, om det er det største problem menneskeheden står over for?? Jeg ser nemlig også fordele ved et varmere klima, og de problemer de gang på gang nævner, er ikke værre end at de kan løses

    Altså flere skybrud og højere vandstand… Der kan jo bygges foranstaltninger for den slags, hvilket giver flere job! (Skulle Danmark engang blive helt oversvømmet, hvad jeg ikke tror sker lige forløbig, hvis det overhovedet sker), så er der nok plads til os i Tyskland… eller Grønland som nu er blevet fri for is

    Yoda - "Beware of the dark side... The dark side leads to fear. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suufferiiing!!"

    #10

    chipokemon
    Bruger
    601 indlæg
    Offline

    #8 jeg forstår ikke hvad du vil gøre med alle de træer. Hvis du mener at de kan absorbere store mængder af CO2en, ved jeg nu ikke heeelt:

    http://www.science20.com/chatter_box/why_plants_cant_sequester_excess_co2

    #11

    klingest
    Bruger
    818 indlæg
    Offline

    Jeg ser overbefolkning som menneskehedens største problem!! Vi er nu 7 milliarder, bliver med større og større hastighed stadig flere, og selvfølgelig er der en grænse for hvor mange vi kan være.

    Her er mit bud på fremtiden de næste 50-10.000 år.

    I takt med at vi bliver flere og at temperaturen samtidig stiger, vil flere mennesker blive udsat for svære levevilkår, og derfor er det uundgåeligt at at kurven for befolkningstilvæksten på et tidspunkt stagnerer eller begynder at gå den anden vej. Millioner vil dø, og vi vil se store folkevandringer fra syd mod nord. Jep… Indvandringen af europa er kun lige begyndt, og bliver mange gange værre i fremtiden, og den vil være umulig at standse uden at lave en regulær massakre ved nordafrikas kyst, og stadig vil mange slippe ind. Det er menneskets overlevelses instink vi er oppe imod!

    Samtidig bliver sibirien, grønland, og Antarktisk fri for is og kulde, og en blanding af de oprindelig ejere af disse områder, samt invandrere fra varme lande, vil begynde nye bosættelser af disse områder. Nye og flere resourser vil dukke frem af jorden, og en del krige vil bryde ud omkring retten til disse nye resourcerige landområder.

    På et tidspunkt er vi blevet så få mennesker igen, at vi ikke påvirker klimaet i samme grad. Vi har for alvor lært at hente energi ud af jorden, uden at forurene alt for meget, og vi vil se en periode hvor det begynder at gå langsommere med opvarmningen. Til sidst vil opvarmningen standse og måske begynder det at endda at blive koldere igen. Så kan vi starte forfra, og imellemtiden er der gåët 10.000 år.

    Yoda - "Beware of the dark side... The dark side leads to fear. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suufferiiing!!"

    #12

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    #6 – Nåja… det er jo ikke som om beviserne stille og roligt hober sig op

    #9 – Klima forandringerne er et stort problem, især fordi de sker hurtigt og menneskenes samfund har svært ved at følge med… Men jeg tror næppe der komer et klima amargeddon

    Personligt mener jeg at den største krise vi som mennesker står overfor er skabt af det kommercielle landbrug. Økonomiske rentable dyrknings- og drifts regimer er ikke alene ineffektive hvad angår udbytte pr. hektar, de er en økologisk katastrofe fordi de stille og roligt ødelægger den jord der dyrkes på, lægger beslag på sparsomme vandressourcer og forårsager store skader på den omgivende natur (som vi får svært ved at leve uden). Bare se på biernes tilbagegang, det er en konsekvens af monokulturer og kemikalier og det har store implikationer iforhold til vores evne til at brødføde menneskeheden. Dertil kommer at moderne kommercielt landbrug har en tendens til konstant at blive koncentreret på færre og færre hænder, hvilket betyder at mængden af mennesker der kan leve af at dyrke jorden skrumper hastigt… Det sker i en verden hvor der ikke længere er udsigt til en voldsom udvidelse i arbejdspladser – det er potentiale for en gigantisk menneskelig katastrofe.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #13

    goatchen
    Bruger
    2.316 indlæg
    Offline
    #14

    MortZ
    Bruger
    7.018 indlæg
    Offline

    Jeg er af den overbevisning, at vi er på vej imod en ny istid. Det er en cyklus jorden kommer igennem. Det er sket et par gange før, og det kommer til at ske igen.

    Og jeg tror, at menneskernes udledning af CO2, metan og andet kun har accelereret farten til den nye istid.

    Wrex: If the council won't acknowledge the Reaper threat after what happened with Saren, the Geth, Eden Prime, Ilos, and the Citadel, they're fools. You should eat them. Shepard: O.O The Council: O.O And thus shepard ate them.

    #15

    HolgerDK
    Bruger
    3.178 indlæg
    Offline

    #12: Nåh, du mener data der viser at jordens klima opfører sig som den gjorde længe før der overhovedet var mennesker til?

    "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - Arthur C. Clarke.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 42 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.