fredag, januar 22, 2021

Erfaringer med ferrari kørsel

Daily Rush Debat Off-topic Erfaringer med ferrari kørsel

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    gemisser
    Bruger
    811 indlæg
    Offline

    Hey DR!

    Jeg er på udkig efter en julegave til min far på 50 og valget er lidt faldet på en oplevelsesgave i form af en Ferrari tur.

    Jeg har googlet mig lidt frem til at det nok skal køres på bane, så han har mulighed for at køre lidt stærkt og er faldet over denne: http://www.oplevelsesgaver.dk/adrenalin/testkoer-en-ferrari-355-f1.html

    Umiddelbart er der fine anmeldelser på selve siden, men ville gerne høre om nogen af jer har erfaringer med lignende arrangementer og om der er noget man skal være opmærksom på?

    Hvis jeg ikke tager helt fejl

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Mekiee
    Bruger
    56 indlæg
    Offline

    Hey,

    Har prøvet noget ligende, ikke specielt ophidsende.. for mange restriktioner og generelt for kort tid!

    Selvfølgelig er det en fed oplevelse at trykke speederen i bund, meeeeen så er det vidst også det!

    Det kan jo også være at jeg bare havde for store forventninger.. Men ikke umiddelbart noget jeg vil anbefale!

    til gengæld synes jeg det er en fed oplevelse at sidde ved siden af en racerkører, når der er biler i bella..

    ciao

    #2

    Spawn
    Bruger
    821 indlæg
    Offline

    Nu siger du det er en julegave.
    De fleste Ferrari ejere vil ikke have deres biler ud i vinterperioden, så du skal lige skrive dig bag øret at selve turen måske først bliver engang til Marts 2012.

    #3

    MadsAG
    Bruger
    4.591 indlæg
    Offline

    Hvad med en billet til topgear live? Hvis han er til sådan noget jeg glæder mig ihvertfald

    #4

    heineg
    Bruger
    250 indlæg
    Offline

    Tag ham ned i Bredgade i København i Tesla butikken og giv ham en gratis prøvetur.

    Den accelererer også lidt hurtigere end Ferrarien

    #6

    giz0r
    Bruger
    403 indlæg
    Offline

    Jeg fik sidste år selv samme gave af min søster. Jeg har dog ikke indløst den endnu.

    Det drejer sig som en tur i F430 på 3-5 omgange Sjællandsringen eller Jyllandsringen hvor man kan give max gas.

    De kører kun 2 dage om året på hver bane, så det er lige med at få det til at passe ind i kalenderen.

    #7

    Sever
    Bruger
    1.531 indlæg
    Offline

    Fik en flyvetur af min kone fra det dér oplevelsesgaver… det kan sgu anbefales

    Fik gennemgået flyet, starttjek osv. Og med pilotens vejledning er det dig selv der sætter flyet igang, tænder for alt, taxier til banen, letter, flyver og ovenikøbet lander igen

    Går det helt skævt så giver han en hånd, men ellers styrer man det hele selv, det er sgu fedt. Fløj ind over Borup hvor jeg bor, skægt at se Kunne selvfølgelig kun lade sig gøre da vi lettede fra Roskilde.

    Humle bringer hygge.

    #8

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    #7 det lyder fedt

    personligt vil jeg gerne prøve faldskærms udspring (ikke fladskærms udspring)

    http://www.reddit.com/r/random/

    #9

    Skringer
    Bruger
    712 indlæg
    Offline

    Jeg kan anbefale dette i stedet: http://padborgpark.dk/

    Hvem fanden gider nøjes med at køre 3 omgange?

    sååååååååååååååååå owned

    #10

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    #5, lissom at du vel ikke behøver at blande dig i, hvad manden skriver i tråden, ik’?

    On tåpik:

    #0, Altså, hvis du spørger til Oplevelsesgavers troværdighed, tror jeg ik du skal være bekymret. Det er benyttet af utroligt mange. Har dog ikke prøvet at købe mig til en tur i en Ferrari gennem dem. Dog har jeg selv kørt en rød (med sølv fartstribe, selvfølgelig) F430 Scuderia på motorvejene omkring Allerød. Det er noget af det mest intense, jeg nogensinde i mit liv, har oplevet. Fik lov at hamre sømmet i bund i en halv time. Det var OVERdrevet fedt!! Accelerationen…suk, den acceleration….. hvis din far er det MINDSTE bilentusiast, vil han ELSKE dig for den gave.

    Bye with a warmly hugs

    #11

    suspektkid
    Bruger
    1.376 indlæg
    Offline

    Min onkel fik sådan en tur i julegave sidste år og elskede det, selvom det selvfølgelig er meget kort tid. men han sagde det var pengene værd da det var en af hans store drømme

    GÅ VÆK JEG SYR, EN MEGET LILLE HAT

    #12

    gemisser
    Bruger
    811 indlæg
    Offline

    Så fik jeg lige tid til at kigge jeres guldkorn igennem.

    Er lidt i tvivl om hvorvidt jyllandsringen, sjællandsringen eller padborg park er det “sjoveste” sted for ham at køre ferrari?

    Tak for responsen, glæder mig allerede til at give ham gaven.

    Hvis jeg ikke tager helt fejl

    #13

    JD-79
    Bruger
    948 indlæg
    Offline

    Nu ved jeg ikke hvad dit budget er, men ellers er det her sikkert et hit: http://www.oplevelsesgaver.dk/eventyr/en-tur-i-rummet.html

    Alternativt kan man drøne et smut til Rusland og købe sig en bagsædetur i en jetjager!

    – men jeg er sikker på Ferrarituren bliver et hit

    #14

    Sigmund_Fraud
    Bruger
    3.983 indlæg
    Offline

    Så længe det ikke ender sådan her

    https://www.youtube.com/watch?v=SDjGidKc4DY

    Veteran of the Stoffers Clone Wars

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.