lørdag, januar 23, 2021

Er War of the Worlds god? DR1

Daily Rush Debat Off-topic Er War of the Worlds god? DR1

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    3nickma
    Bruger
    4.439 indlæg
    Offline

    Ja se den selv og man finder hurtigt ud af det, I know, men vil heller ikke spilde tiden med filmsnask, hvis ikke den er noget værd

    Hvad synes I andre herinde, som har set den? Kommer jo kl. 22.10 i aften på DR1, og sku lidt utroligt de kan vise andet end deres gamle, engelske krimiserier. Enten vil jeg se den hvis den er underholde nok, ellers kan det jo være lidt det samme.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 39 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Polaris
    Bruger
    3.108 indlæg
    Offline

    Jeg syntes den er ok. Fede effekter. Hvis du har god lyd, så er den fed. Syntes virkelig de store tri-pods er scary når de brummer. (Kun hvis du har god lyd)

    God film – lidt lam slutning.

    PS – tak for heads-up.

    EQ - Project 1999
    Fyyar

    #2

    kenkari
    Bruger
    5.489 indlæg
    Offline

    udover at Flødebollen er med, så er den udemærket

    Stay Loyal - Forget Royal

    #3

    guffe16
    Bruger
    3.343 indlæg
    Offline

    Den er ok… Hverken mere eller mindre. 3/6 ville jeg nok give den.

    #4

    MaD_MaX
    Bruger
    2.125 indlæg
    Offline

    den kommer også på dr hd

    og ja, er ret fed… især med lyden skruet godt op

    don't much care what it is

    #5

    Qvaltel
    Bruger
    2.641 indlæg
    Offline

    Tom Cruise spiller som altid VIRKELIG elendigt og slutningen er røv… men der er nogle fede scener og effekter. Jeg skal bare ikke se den

    Hor, mord og ildebrand!

    #6

    Omnifilm
    Bruger
    5.508 indlæg
    Offline

    Synes den var meget fed. Jeg tror det ender med at vi ligger og stener den i aften.
    Dakota Fanning ftw!

    #7

    martin_shadow
    Bruger
    939 indlæg
    Offline

    Er helt enig i at lyden i den film fungerer super godt! Og synes også stemningen i filmen er god og dyster. Cruise generer ikke mig nok til at jeg synes filmen bliver ødelagt.

    Har du et anlæg med en god subwoofer, som du ikke har fået taget dig sammen til at tilslutte, er filmen en fin anledning til at få det gjort.

    DR's (hidtil) uskrevne regler

    #8

    snibril
    Bruger
    2.684 indlæg
    Offline

    Jeg husker den mest for nogle ret så fede effekter. Ikke for så meget andet.
    Hvis jeg havde DR HD, ville jeg dog nok lige tjekke den ud.

    #10

    Nzuk
    Bruger
    4.002 indlæg
    Offline

    Jeg forventede en krig imellem mennesker og aliens og istedet bruger filmen 80% af tiden med den skide irriterende familie i en kælder

    Defeating a sandwhich only makes it tastier

    #11

    3nickma
    Bruger
    4.439 indlæg
    Offline

    Argh krummer lidt tæer ved at læse om lyd, god lyd og mere lyd i den film, når mit gamle skod genbrugstv jo slet ikke kan følge med… Men tror det ender med, at hvis ikke andet, så giver jeg filmen en chance i aften

    #12

    sYnCHAoZ
    Bruger
    12.058 indlæg
    Offline

    Den er fed nok.

    #13

    DarkHill
    Bruger
    13.447 indlæg
    Offline

    den følger bogen ganske godt Desværre er bogen ikke specielt god imo, især slutningen sucks, men der følger filmen bogen meget godt så det kan filmen og tom cruise som sådan ikke gøre ved.

    / DarkHill

    #14

    Alexey
    Bruger
    2.420 indlæg
    Offline

    Er det ikke idag kl 22 eller 21:30 der kommer en eller anden film med Christian Bale på kanal 5? Sådan en mexicaner mix actiong film? Nogle der ved hvad den hedder, og er det kanal 5 den vises? Takker XD

    On topic: War of the worlds er rigtig god, men du får en skuffelse i slutningen af filmen. Det er ikke noget der ødelægger filmens hoved plot, men det er et meget amerikansk agtigt twist. Hvis man kan sige det sådan

    #9 Mener du blondie bitchy som jeg kalder hende? Ja, ville være for genialt hvis Tom Cruise smed hende ud af bagruden i starten, hvor de bliver angrebet af kæmpe robotterne der forvandler folk til støv?

    Rutskie prutskie, und vodka mit vutskie.

    #15

    EyeBr0ws
    Bruger
    2.481 indlæg
    Offline

    Den er fantastisk! Og det er ikke engang løgn, jeg elsker den film!

    Mmmh, Tom Cruise

    Domo Arigato Mr. Roboto!

    #16

    Kufad
    Bruger
    3.570 indlæg
    Offline

    Yeah, endelig kan de vise noget andet end Danmark, dyr og skovhuggere på DR HD.

    PSN & XBL & Steam: kufad

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 39 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.