lørdag, januar 23, 2021

Er kristendommen voldelig

Daily Rush Debat Off-topic Er kristendommen voldelig

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    dugligur
    Bruger
    174 indlæg
    Offline

    Jeg vil lige prøve at se, hvordan I ser kristendommen. Jeg faldt over denne artikel på politikken:

    Voldens DNA i kristendom og islam

    Her mener forfatteren, at kristendommen i sin grundvold er voldelig.

    /edit 4; takket været braxis, må jeg efter at udbredt misinformation, hellere pointere at forfatteren mener at der lige meget vold i islam og kristendommen.

    Nu har jeg nedstirret det nye tastemente, og jeg har meget svært ved at finde steder, hvor Jesus opildner til verdslig vold mod andre.

    Jeg mener selv, at det er magthaverne inden for religionen, som har valgt at fokusere på jødernes bibel, i stedet for tøsedrengens Jesus’ version af denne, som kævler løs om næste kærlighed og det med at vende den anden kind til.

    Hvis I besvarer med et citat fra biblen, må i meget gerne fortælle, hvad I tror hele kapitlet handler om, og derfor ikke bare smide et citat med fire sætninger, og så tro, at det var det, da jeg gerne vil prøve at fatte det uden at åbne en eller anden form misforstået fejde.

    /edit1; nu med et link der skulle virke.

    /edit2; kapitel er måske et forkert udtryk, jeg er ikke opvokset i en kristen familie, og har derfor ingen anelse om, hvad det hedder, men når der fx refereres til Mosebog 1:23, så mener jeg, at I burde forklare hvad alt fra første vers og til starten af 2:01 i mosebogen betyder, og om det stemmer overens med det Jebus fremfører. /Jehovas vidner…

    /edit3; betyder er nok også et pænt voldsomt udtryk, når jeg tænker mig om… Hvad I mener det “symbolisere” er måske bedre?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 52 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    BraXiz
    Bruger
    4.153 indlæg
    Offline

    #0
    Så godt læserbrevet tidligere, og det er en smule misvisende at skrive “Her mener forfatteren, at kristendommen i sin grundvold er voldelig.”

    Det er OGSÅ det han siger, men hans egentlig pointe er jo at islam og kristendommen er lige om at have vold i sig, eller hvad man skal kalde det.

    edit: I forhold til at kristendommen rent faktisk er voldlig i sin dna, har jeg ikke læst nok til, at kunne sige noget om. Men man kan sige, hvis du allerede inden du begynder at analysere allerede har begrænset dig væk fra en bestemt kristen tekst, og hellere vil læse ud fra en anden, så når du jo mere frem til de resultater du gerne selv vil have, end hvad der måske er tættest på virkeligheden. For om du vil det eller ej, er det gamle testamente jo en kristen tekst.

    #2

    dugligur
    Bruger
    174 indlæg
    Offline

    Jeg er ligeglad med islam, det er mere hvordan han kan sige, at der jebus opildner til vold.

    Jeg har lavet en edit, så jeg ikke udbreder for meget misinformation, mr. Braxis.

    /edit1; Ja, men Guds søns ord er jo i modsætning til mange ting der står i det gamle tastemente.

    #3

    BraXiz
    Bruger
    4.153 indlæg
    Offline

    #2
    Jeg skal ikke kunne sige noget om præcist hvad der står, da jeg som sagt ikke har læst forfærdelig mange af de tekster. Men tror self på dig, da du lyder som en der læst på det.
    Hvad jeg mener om, det bliver derfor mere generelle betragtninger baseret på logikker, og det er måske ikke rigtig det du leder efter.

    Men hvis jeg må have lov at komme med dem alligevel, da jeg keder mig her midt om natten Så man kan man vel sige, at fordi der bliver sagt et i et nyere dokument, så forsvinder volden i det gamle jo stadig ikke. Hvis det giver mening.

    #4

    dugligur
    Bruger
    174 indlæg
    Offline

    Jeg har bihulebetændelse; jeg har taget smertestillende og penicillin. Jeg er dødtræt, men kan ikke sove. Du skriver bare det, du vil; det var ikke meningen med mit indlæg at skræmme folk væk; jeg så bare på den artikel, at folk smed random quotes fra biblen i besvarelsen, som når man læser det hele efter, ikke i min optik, gør at Jesus til en person der opildner til fysisk vold. Det er derfor jeg gerne vil se, at man rent faktisk, har læst mere end bare de quotes, som passer ind i ens personlige verdens billede, hvis man nu synes, at man skal bruge dem.

    Det kan også være at mit indlæg bærer brag af min søvnmangel, og at jeg derfor spørger om noget, som måske ikke kan besvares på mine ikke helt gennemtænkte præmisser.

    Når du ikke bruger quotes for biblen er jeg fuldstændig ligeglad med, hvordan du argumenterer for din sag.

    Det du siger, giver da mening, men kun hvis Jesus ikke spiller nogen rolle, og at han derfor ikke gør op med den form for jødedom, som han var utilfreds med.

    Jeg forstår den artikel, som om at det er kristendommen i sin grundvold, som er baseret på Jesus, og hans idé om frelse og næstekærlighed, er med til at udbrede vold. Det er også derfor, jeg gerne vil se quotes fra Jesus, hvor han kræver fysisk vold mod levende mennesker, uden at foregår i billedsprog og er en henvisning til Guds dom over mennesket.

    #5

    Emilsa
    Bruger
    11.485 indlæg
    Offline

    Jeg mener det har noget at goere med at Naar jesus kommer tilbage til jorden, saa bliver det ikke som en hippie men som en ret rabiat morder. Der slagter guds fjender.

    Det er ikke saa meget hans opfoersel under hans foerste tur paa jorden der ligger til grund for den voldelige jesus.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #6

    TheRaz
    Bruger
    9.294 indlæg
    Offline

    Modsat hvad? Demokratier med deres kæmpe militærkomplekser, og lange historiske traditioner for at slå anderledes tænkende ihjel? For en smule politisk ideologi? Olie måske?

    Folk burde beskæftige mere hvad Bibelen rent faktisk skriver om hykleri.

    I ved…det der med at gøre opmærksom på andres overtrædelser, og være fuldstændig blind for sine egne.

    Vold er et menneskeligt grundvilkår de fleste kan drives ud i når omstændighederne spidser til i betragtelig grad. Det kan ske enten villigt eller modvilligt.

    Man finder den i personlige forhold, som politisk virkemiddel, i kampen om rå overlevelse, om værdier, i religioner og 117 andre forhold.

    Et faktum skribenten fuldstændig har glemt fordi han er født ind under optimale forhold, hvor han slipper for at få beskidte fingre.

    Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.

    #7

    atroxes
    Bruger
    1.180 indlæg
    Offline

    Religion er spild af tid. Opdigtet vrøvl.

    1BEmqVdQSy71XjHXxHHbZnLUH43jm4toT4 - Støt Atroxes med Bitcoins!

    #8

    TheRaz
    Bruger
    9.294 indlæg
    Offline

    #5
    Du har ret. Her er et andet eksempel.

    Fra Matthew 10:34 (teksten er fra en 1611 Bibel så sprogbruget er lidt aparte)

    “Think not that I am come to send peace on Earth: I came not to send peace, but a sword.”

    Han kom for at så splid. At trække en streg i sandet.

    Men folk, deriblandt troende selv, har travlt med at gøre ham til en lallende hippie der omfavner alt og alle.

    Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.

    #9

    Anonym 2.042 indlæg
    Offline

    #7

    Religion er spild af tid. Opdigtet vrøvl.

    siger manden der er medlem af en klan, som har brugt otte år i en trylleverden, hvor der lever elvere, trolde og talende pandabjørne.

    #10

    Moog
    Bruger
    716 indlæg
    Offline
    #11

    Pacemaker_DK
    Bruger
    1.319 indlæg
    Offline

    #8 Vildt at fortolke det på den måde. Han nævner i samme omgang at han er kommet for at så splid i familier og ud for konteksten vil jeg mene at man nemt kan konkludere at det der menes er at hans budskab ville dele folk (og at nogen ikke ville synes om det – hvilket ville forårsagde splid). Jesus opfordrede aldrig til vold og da hans egen apostel (Peter) ville forsvare ham med vold og skar et øre af en modstander bad Jesus ham om at stoppe.

    Et andet sted bliver budskabet fra bibelen sammenlignet med et sværd der deler marv og ben og det er naturligvis heller ikke bogstaveligt…

    Edit: For at svare på #0:

    Jeg har ikke lige tid til at slå det op, men et sted nævner jesus hvordan man skal kunne kende dem der følger ham og de skal være kendetegnet af kærlighed – det synes jeg ikke lyder specielt voldeligt, men til gengæld er der stort set ikke nogen religioner der har det kendetegn.

    #12

    Emilsa
    Bruger
    11.485 indlæg
    Offline

    Om ham krigeren Jesus.
    Google er min ven og ellers kan jeg varmt anbefale http://www.thebricktestament.com/home.html Ham Jesus er rimelig rock’n’roll. Fra Bivlen om Jesu genkomst. Johannes Aabenbaring kapitel 19

    v11 Og jeg så himlen åben, og se, der var en hvid hest, og han, der rider på den, hedder Tro og Sanddru, og han dømmer og strider med retfærdighed. v12 Hans øjne er som luende ild, på hovedet har han mange kroner, og han har et navn indskrevet, som ingen kender undtagen han selv. v13 Han er klædt i en kappe dyppet i blod, og hans navn er Guds Ord. v14 Hærene i himlen fulgte ham på hvide heste og var klædt i lysende rene linnedklæder. v15 Ud af hans mund står et skarpt sværd, som han kan slå folkeslagene med, og han skal vogte dem med et jernscepter og træde Gud den Almægtiges harmes og vredes vinperse. v16 På sin kappe og på sin hofte har han et navn skrevet: Kongernes Konge og Herrernes Herre.

    Rimelig badass! Bloddryppende, med svaerd ud af munden slagter han loes i folkeskagne for derefter at herske over de overlevende med et jernscepter…. Sounds like Saroun to me.
    Og han har fuglene med sig

    v17 Og jeg så en engel stå i solen. Den råbte med høj røst til alle de fugle, der flyver midt oppe under himlen: »Kom, saml jer til Guds store måltid v18 for at æde kød af konger og kød af feltherrer og kød af stormænd og kød af heste og deres ryttere og kød af alle frie og trælle, store og små.«

    Verset siger ikke noget om hvorvidt de aeder loes af doede paa slagmarken eller om det er ligesom i en hitchcock JEg forestiller mig svaerme af fugle der swooper ned over guds fjenders haere Og dyret og den falske profet bliver nakket og kastet i svovlsoen og jesus nakker alle andre med svaerdet ud af hans mund (Jeg forestiller mig svaret er flammende ild, det ville vaere cool)

    v19 Og jeg så dyret og jordens konger og deres hære samlet for at føre krig mod ham, der rider på hesten, og mod hans hær. v20 Men dyret blev grebet, og sammen med det den falske profet, som havde gjort tegnene for dets øjne og dermed forført dem, der tog dyrets mærke og tilbad dets billede. De blev begge styrtet levende i ildsøen, der brænder med svovl. v21 De øvrige blev dræbt med det sværd, der stod ud af rytterens mund, og alle fuglene åd sig mætte i deres kød.

    I foerste Korintherbrev kapitel 15 er der lidt om Jesus opgave

    For Kristus skal være konge, indtil Gud får lagt alle fjender under hans fødder; v26 som den sidste fjende tilintetgøres døden, v27 for »alt har han lagt under hans fødder« – og når det hedder, at alt er underlagt, er det klart, at undtaget er Gud, der har lagt alt under ham. v28 Og når så alt er underlagt ham, skal også Sønnen selv underlægge sig under ham, som har lagt alt under ham, for at Gud kan være alt i alle.

    Og om jamrende folkeslag, Johannes kap 1v7

    v7 Se, han kommer med skyerne, og hvert øje skal se ham, også de, som har gennemboret ham; og alle jordens folkestammer skal jamre over ham. Ja, amen.

    Mathaeus 24v30

    Og da skal Menneskesønnens tegn komme til syne på himlen, og da skal alle jordens folkestammer jamre, og de skal se Menneskesønnen komme på himlens skyer med magt og megen herlighed.

    Jamre er Mourn i den engelske oversaettelse. Ham Jesus faar verdens folkeslag til at jamre.

    Man kan finde tilsvarende passager om mesias i det gamle testamente, hvilket jo selvfoelgelig ogsaa daekker om de ugerninger det er jesus skaebne og opgave at begaa

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #13

    ByteBandit
    Bruger
    1.407 indlæg
    Offline

    Det minder mig om ordsproget “som fanden læser biblen”.
    Alle mennesker får jo noget forskelligt ud af at læse en tekst.
    Der er feks mange kristne som går ind for dødsstraf, selv om det fremgår i de 10 bud beskrevet i biblen “du må ikke slå ihjel”.

    #14

    JD-79
    Bruger
    948 indlæg
    Offline

    Det er vel et spørgsmål om, hvordan man læser og forstår inholdet af de religiøse tekster. Både kristendommen og islam har tosser tilknyttet, som formår at bruge religionen som en undskyldning for vold og drab…

    #15

    Emilsa
    Bruger
    11.485 indlæg
    Offline

    #13 – Vil du ogsaa reducere begivenhederne i ragnarok til en bloed metafor, eller gaelder det kun naar man skal forstaa den kristne dommedags krig? Det er rimelig klart og veletableret i kristendommen at Jesus v1.0 og Jesus v2.0 er ret forskaellige og at v2.0 er en meget mindre hippie.

    Det er ikke saerlig kontroversielt at Gud soens kongedoemme paa jord bliver en fael og grim oplevelse for de fleste af os.
    Spoergsmaalet, naar det kommer til fortolkning er hvor vidt man skal inddrage profetien som basis for den praktiserede religion her og nu, eller om man skal noejes med at fokusere paa Jesus v1.0 – og der er som med saa meget andet to lejre og noget inde imellem. Det er meget udbredt i USA og Afrika at laegge vaegt paa Jesus som en skaanselsloes “shiny” feltherre mere end en huggish hippie.

    Jeg kan bedst lide dem der noejes med at fokusere paa hvad jesus har gjort og ikke saa meget hvad han skal igang med.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 52 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.