lørdag, januar 23, 2021

Dynamisk hjemmeside (access)

Daily Rush Debat Programmering Dynamisk hjemmeside (access)

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    guffe16
    Bruger
    3.343 indlæg
    Offline

    Hej, mig og min gruppe er igang med IT-projekt og vi ska bl.a. rent hypotetisk lige beskrive hvordan den virksomhed vi arbejder med kan hoste deres hjemmeside på internettet. Dertil har vi benyttet access til databasen og asp til koblingen mellem hjemmeside og denne.
    Hvilke webhotel-løsninger understøtter dette? Jeg kan se at der står ASP ved http://www.surftown.dk men der står ikke noget om om Access-dokumenter er understøttet. Er de det? Eller nogle andre forslag til webhoteller som jeg bedre vil kunne argumentere for?

Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #3

    K19
    Bruger
    2.196 indlæg
    Offline

    web10.dk har virket tidligere for mig, går ud fra det stadig viker, du skal vælge windows.

    #9

    Radiohead
    Bruger
    2.927 indlæg
    Offline

    Alle der tilbyder ASP, har automatisk understøttelse af Access…

    Vil man dø af kedsomhed eller af at spise sorte pølser?

    #10

    analkongen
    Bruger
    178 indlæg
    Offline

    Det var da godtnok nogle halvfesne teknologier i har valgt – jeg håber ikke det indgår som en vigtig del af bedømmelsen

    Anyway, en hurtig tur på Google fandt dette: http://www.wannafind.dk/webhotel.htm

    “Business ASP” understøtter både ASP og Access.

    #11

    guffe16
    Bruger
    3.343 indlæg
    Offline

    Det er vel meget naturligt at vælge disse teknologier, når de nu er en del af vores pensum? Var egentlig ret sikker på at der ville komme et sådan indlæg hehe.

    #8 jeg er skide ligeglad med om du siger “Mig og guffe” eller “guffe og mig”

    #13

    Lillemanden
    Bruger
    650 indlæg
    Offline

    Som andre har skrevet så skulle alle der understøtter asp også understøtte access.
    Stortset alle webhoteller tilbyder i dag en windows løsning med asp eller asp.net.
    Ud over så ville de fleste nok vælge en “rigtig” database, MySQL eller MS SQL. De performer meget bedre.
    Hvad er det for en uddannelse der ikke lære jer asp.Net og MS SQL?

    #14

    esbenboye
    Bruger
    552 indlæg
    Offline

    #11 – det ville måske være med til at trække lidt op, hvis I vælger noget andet, hvor I kan argumentere for at Access ikke er verdens bedste løsning, når der er mere end 2-3 brugere på systemet

    Blot en tanke. Men – som det er nævnt før, så har alle der understøtter asp, automatisk mulighed for at bruge Access som database, da Access er fil-baseret og der ligger en driver i en standard asp-løsning (typisk IIS), så det skulle ikke gå hen og være et problem.

    Uanset hvad, så skal det måske alligevel nævnes i jeres rapport at der kan være en lang række ulemper ved at bruge Access som underliggende database (som før nævnt med antal brugere) og at Access ikke er kendt for at være verdens hurtigste database løsning, da sådan noget som Ms sql og mysql har en langt hurtigere responstid. Dog kan det forsvares at bruge Acces, hvis I ikke har en host der understøtter hverken ms sql eller mysql.

    #15

    guffe16
    Bruger
    3.343 indlæg
    Offline

    #13 Tak. Jeg har IT på HHX på b-niveau

    #14 Det er uholdbart at skulle til at programmere i noget andet. Det har ingen af os kompetancerne til, overhovedet. Jeg kan selvfølgelig tage noget af det du siger ind som kritikpunkt undervejs, men at gå helt væk fra de systemer som vi nu engang har lært at arbejde med går jo bare ikke. I må forstå, at vi har meget andet at se til end lige at få en 12`er i dette projekt…

    #23

    Egil
    Bruger
    1.910 indlæg
    Offline

    guffe16: lyder som et fint projekt. Som andre har skrevet, så vil du helt sikkert kunne få lidt ekstra bonus ved at skrive, at man aldrig ville bruge Access som database til en website, hvis man forventede at få bare få besøgende, hvilket jeres hypotetiske virksomhed vel regner med at få.

    Der til bør du også nævne, at ASP ikke er en teknologi med fremtid i, og skulle i lave et fuldt funktionsdygtigt website med alle web 2.0 features, så er der langt bedre sprog. asp.net, ruby on rails, php osv., som stadig er under udvikling.

Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.