lørdag, januar 23, 2021

dr 1on1 server incident.

Daily Rush Debat Spil Quake dr 1on1 server incident.

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    zolo
    Bruger
    408 indlæg
    Offline

    Ja så sidder man her klokken 02.05 fredag nat, og tænker om man skal ind og have sig et enkelt spil 1on1, og man starter så sit sin webbrowser op for at se om der skulle være et lækkert spil igang.

    Men da man får loadet siden, er det eneste man ser en masse krydser, hvor der skulle have været billeder af diverse maps.Tog lige et screenshot så folk kunne se problemet.

    Nu er jeg ikke en der har tusindevis af diverse maps, men mener dog jeg har de mest “normale” maps. og dem der bliver spillet i diverse tourneys.
    Det kan selvfølgelig være at de bare havde glemt at skifte mappet tilbage til et mere “normalt” map.

    Her er så et forslag til problemt. metalight kom på #quake3.dk med den ide, at man fra admins side, kunne fixe et script så serveren blev nulstillet til f.eks. pro-q3dm6 når der ikke var nogen på serveren. jeg ved ikke hvor vidt dette er muligt, men kunne være gr8.

    Til sidst vil jeg bare lige komme med en opfordring, til dem der spiller på serverne. At hvis de tilfældigvis skulle spille et eller andet “mærkeligt” map. Om de så ikke ville være så venlige at skifte det tilbage til et standard map, inden de forlader det.

    hilsen

    zolo aka Casper Engelund

Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    zolo
    Bruger
    408 indlæg
    Offline
    #2

    mass
    Bruger
    3.566 indlæg
    Offline
    #3

    Moonie
    Bruger
    5.546 indlæg
    Offline

    fix en admin på #dailyrush

    #4

    Archon_Q3R
    Bruger
    35 indlæg
    Offline

    Det er da vist nogen der har syntes de skulle være sjove =/

    #5

    MadoC
    Bruger
    98 indlæg
    Offline

    tror også det må være invaders værk.. jeg mener hvem er ellers så plat

    I don't suffer from insanity, I enjoy every second of it

    #6

    aruzza
    Bruger
    597 indlæg
    Offline

    sikkert en svensker!

    #7

    smartin
    Bruger
    3.604 indlæg
    Offline

    Som MassMan antyder i #2 kan man i hvert fald i OSP lave en map rotation samt sætte et standard map, som serveren vender tilbage til, når alle spillere har forladt den (troede jeg egentligt også Egil havde gjort).

    #8

    Thormam
    Bruger
    4.043 indlæg
    Offline

    Sikkert LoUiE og Ninja der lige har gjort det så de kunne spille uden lag heh

Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.