lørdag, januar 23, 2021

Detroit: Become Human demo’en

Daily Rush Debat Spil Detroit: Become Human demo’en

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    Har I prøvet den nye demo af spillet? Det var faktisk rigtigt interessant. Flot grafik og utroligt intenst med et ligeledes intenst soundtrack. Man føler sig virkelig som en politiforhandler men med et meget futuristisk og robotagtigt præg. Man går rundt og analyserer en masse små detaljer, inden man går ud og forhandler med gidseltageren. Analyserne er ret sejt lavet. Man kan lave playbacks i sit hoved af en situation, hvis man analyserer nok på den. Fx kan man finde et lig på gulvet, analysere det og udfra det kan man “forestille” sig selve situationen (vist som en live hologram, hvor man kan spole frem og tilbage i situationen). Man får virkeligt fornemmelsen af at være en hyperintelligent robot. Alt efter hvor meget man har analyseret på vej ud til gidseltageren, har man en procentvis chance for at klare forhandlingen. Også selve måden, du nærmer dig ham og den måde du snakker til/med ham på, ændrer dine chancer for succes. Går du for hurtigt imod ham, og siger du de forkerte ting, taber du missionen. Du kan være ærlig, lyve, være direkte, forstående, hård, you name it. Det hele er meget flydende lavet, og man har kun sekunder til at træffe sin beslutning, når først forhandlingen kører. Når missionen er ovre, ser man et flowchart over den måde, man valgte at tackle forhandlingen. Det er formet som et liggende træ, og man kan se, hvor mange udfald den samme mission kan ha’ alt efter ens valg. Der er mange!

    Prøv det jeg ku’ sagtens finde på at købe det.

    Bye with a warmly hugs

Viser 14 kommentarer - 1 til 14 (af 14 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Det er rigtig godt lavet. Og flot. Men efter at have spillet demoen igennem et par gange – med meget forskellige udfald – har jeg fået nok af den formular. Et helt spil sådan der, ellers tak.

    David Cage og hans udviklere laver bare ikke spil, som jeg finder underholdende. Jeg ville nærmest hellere, at det bare var en film, og på visse tidspunkter, kunne man selv vælge, hvad der ville ske. Styringen af karakteren med de låste kameravinkler er absolut ikke blevet mere elegant her i 2018. Alene det er nok til, at jeg ikke vil bruge 10 timer eller mere på det.

    Men for fans af hans tidligere spil, er dette sikkert rigtig spændende.

    #2

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    #1, jeg aner ikke, hvem David Cage er. Har han lavet skodspil..? Mht. kameravinklerne så er jeg enig. Det var sgu lidt klodset lavet. Men det alene kan ikke holde mig væk fra spillet. Det ligner et spil med masser af potentiale.

    Bye with a warmly hugs

    #3

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    #2 han er styrmand for Quantum Dreams. De har lavet Detroid Become Human, and forinden det Beyond: Two Sous og Heavy Rain. De to spil er 100% som Detroit: Become Human.

    #4

    Pro_Olaf
    Bruger
    524 indlæg
    Offline

    #3 – Så skal jeg 100% ikke have dette spil.

    #5

    Pjulledk
    Bruger
    886 indlæg
    Offline

    Syntes demoen var halv god men styringen stinker og så tror jeg at det vil blive kedeligt meget hurtigt

    https://www.reddit.com/r/gameofthrones/

    #6

    HorrorByte
    Bruger
    4.802 indlæg
    Offline

    Mjae har ikke kigget så nøje på det, har prøvet demoen men den siger
    Meget lidt om spillet minder lidt om hende pigen der havde telepatiske krafter men naturligvis et andet plot og twist men interface peger i den retning, ergo mest afventure ikke FPS bortset fra nogle minigames måske

    First we poisoned him, then we broke his neck. Then we took his clothes, and we're very sorry.

    #7

    Phonetic
    Bruger
    23.574 indlæg
    Offline

    Som jeg også skrev i vores nyhed om demoen, er der store problemer med kamera. Håber at de fixer det. Også selv om det er gået guld.

    Daily Rush Head Honcho

    #8

    Kasper Kål
    Bruger
    3.340 indlæg
    Offline

    De burde lave Omikron: The Nomad Soul 2 næste gang. Det kongespil fortjener sgu en efterfølger.

    The Profile Formerly Known As kring17a

    #9

    kazzi
    Bruger
    243 indlæg
    Offline

    Er kæmpe fan af hans spil og glæder mig meget til Detroid, har ikke hentet demoen da jeg venter på det fulde spil skal ik have noget leaked før jeg har det hele i hænderne.

    Er i gang med respil af Beyond two souls i øjebliket også har ik rørt det siden ps3 men måtte købe heavy rain/b2s pack til 100kr på ps4 mener jeg tilbud var.

    #8
    Ja det var fandenme et fedt spil dengang men næppe der kommer en efterfølger efter så langtid

    #10

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    #9 Demoen mindede mig 100% om de gamle spil, så mon ikke du nok skal få en god oplevelse!

    #11

    Lightgard
    Bruger
    739 indlæg
    Offline

    Nåede 10 min ind i demoen, hvor jeg skulle snakke med ham betjenten, så havde jeg fået nok af styringen og kameraet. Deres spil er bare ikke noget for mig må jeg konkludere, men bestemt en fed service at de har lavet en demo til alle deres spil siden PS3 ihvertfald.

    #12

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    #11 Enig og enig. Synes egentlig, at deres spil er interessante. Men for satan da, hvor er de “trælse” at styre rundt i. Jeg er egentlig med på vognen ift. quicktime events og dynamiske samtaler med valg og sådan. Men styring og kamera er satme noget forældet skrammel. Det minder om et adventurespil fra midt-halvfemserne. Det orker jeg simpelthen bare ikke.

    #13

    Kasper Kål
    Bruger
    3.340 indlæg
    Offline

    #9: Tror nu ikke spillets alder er et problem i forhold til et remake eller en efterfølger. Men nej, det kommer nok desværre ikke til at ske, kan ikke lige se QD lave et open world spil i dag.

    The Profile Formerly Known As kring17a

    #14

    Lightgard
    Bruger
    739 indlæg
    Offline

    #12

    Ja historien og præmissen virker jo super spændende, så det er ret ærgerligt at lorte styring og gammeldags kamera skal ødelægge det, de franskmænd må sgu flytte ind i det 21. Århundrede sammen med os andre. ” kunst” og god historie fortælling er ikke lig med underlige controls og et træls kamera. Der er så mange der laver gode historier med er minimum af input, eller som stadig magter den gode fortælling uden at gå på kompromis med noget der høre til i de klassiske alone in the Dark og resident evil spil.

Viser 14 kommentarer - 1 til 14 (af 14 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.