Defekte HyperX RAM-moduler?
- Dette indlæg indeholder 3 kommentarer, har 3 deltagere og blev senest opdateret af
_Venom for 17 år, 5 måneder siden.
-
Emne
-
I dag fik jeg 2 blokke Kingston HyperX DDR400 moduler hjem. Efter at have installéret dem, og halvvejs bootet mit operativsystem, rebootede maskinen spontant. Det ville jeg ikke ligge noget i hvis det var Windows, men det er en BSD. Memtest86 fangede efterfølgende over 22000 fejl på den ene blok, i løbet 3 minutter. Den fandt “kun” 800 fejl på den anden blok, på 10 minutter.
Mine gamle Samsung DDR333 moduler kørte over 10 timer uden Memtest86 fandt en eneste fejl – og det er 2 x 512 MB, fremfor de nye 2 x 256 MB fra Kingston.
Men Kingston reklamerer med at deres blokke er 100% gennemtestede (hvad der ligger bag det skal jeg ikke kunne sige), så derfor undrer jeg mig over om det mon er mit IC7-G bundkort, der per default giver blokkene for aggresive timings?
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























