lørdag, januar 23, 2021

Dark Messiah uden Steam?

Daily Rush Debat Spil Dark Messiah uden Steam?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    Jeg har lige investeret i Dark Messiah of Might & Magic og erfarer til min store ærgrelse, at spillet er tæt forbundet til det dybt korrupte og pivringe skodprogram Steam. Spillet fylder omkring 6GB, men af en eller anden grund synes Steam, at det også har krav på de samme spilfiler, så de bliver også installeret i min Steam mappe – altså ligger spillet i virkeligheden to steder på min computer og fylder det dobbelte.

    Er det overhovedet muligt at adskille Dark Messiah og Steam eller løber Valve af med sejren for det dårligste program nogensinde? Kan man på en eller anden måde sørge for, at spillet kan starte uden verificeringen gennem steam… eller måske den anden vej rundt, så spilfilerne kun bliver lagt i Steam mappen?

    Jeg lovede mig selv for lang tid siden aldrig mere at investere i software, som Valve har haft hænderne i, men denne gang snød de mig, da jeg ikke kendte til forbindelsen mellem Steam og Dark Messiah.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 32 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Arcona
    Bruger
    172 indlæg
    Offline

    uninstall steam?

    #2

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    Men så kan det jo ikke verificere Dark Messiah spilfilerne, hvilket åbenbart kræves?

    #3

    _Djernis_
    Bruger
    1.413 indlæg
    Offline

    mindes at have læst et eller andet sted det kun var multiplayer delen der skulle bruge steam, så hvis man kun installerede singleplayer (skulle være valgbart?) behøvede man ikke bekymre sig for skrammelet kendt som STEAM
    Men kan ikke huske hvor jeg læste det og har ikke selv investeret i spillet endnu, og afventer svar herinde før jeg overhovedet har i sinde at overveje det

    "Vi holder ikke op med at lege, fordi vi bliver gamle... men vi bliver gamle, fordi vi holder op med at lege"

    #4

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    Røv og nøgler! Håber vitterligt, der findes en løsning, men ellers må jeg vel bare lære af min fejl og sætte alt ind på aldrig at nærme mig Valves kreationer igen…

    #5

    Tjaz
    Bruger
    3.974 indlæg
    Offline

    yuk, det er ikke godt. Hader virkelig når de lorte udgiver “glemmer” at nævne sådan nogle ting. Nu er jeg da noget usikker på, om det overhovedet er et spil jeg skal investere i =(

    #6

    Wayfarer
    Bruger
    5.714 indlæg
    Offline

    steam er der heller ikke så slemt.. du opføre dig som det er noget Sony har lavet…

    I believe our future depends powerfully on how well we understand this cosmos in which we float like a mote of dust in the morning sky. -Carl Sagan

    #7

    ElSenator
    Bruger
    8.147 indlæg
    Offline

    Steam er da glimrende. Der var problemer med det i starten, men i dag kører det uden problemer. Og så slipper man for de åndssvage CD’er.

    http://www.muldjord.com

    #8

    Gaco
    Bruger
    4.852 indlæg
    Offline

    #0 Du snyder dig selv for en hel del, men det kunne da være meget interessant at vide hvad du har imod Steam, der altså bliver anset for at være en mindre udgivelses-revolution af både spillere, branchefolk og pressen?

    (læg forresten mærke til hvor mange non-Valve spil der faktisk ligger på – eller er på vej til – Steam).

    [Insert wise quote here]

    #9

    Foop
    Bruger
    3.117 indlæg
    Offline

    #7 100% Enig, syntes steam kører glimrende, og som du også sagde, man slipper for irriterende cder.

    Steam er imo, et rigtig godt progam

    #10

    RMJ
    Bruger
    10.669 indlæg
    Offline

    Steam fejler sku ikke noget. Det er da ikke fra Sony. Tag dig nu sammen og prøv programmet. Fejler faktisk slet ikke noget..

    "Keep complaining, and i will escort you to the nearest catapult. The demons will know true fear when they see your fat carcass hurtling down on them."

    #11

    Tash
    Bruger
    1.001 indlæg
    Offline

    Brug GCFscape og extract alle filerne vedrørende Dark messiah til en mappe og BANG. Extracted steam spil.

    DR

    #12

    OscurO
    Bruger
    2.832 indlæg
    Offline

    Jeg hader steam over alt på jorden. Mest fordi at det er et helvede at få den til at fatte “offline-mode” når man sidder et sted uden internet. Desuden holder jeg af at have så få programmer kørende af gangen, så det behager mig ikke at have både steam og et spil kørende på een gang. Men jeg kan ikke se at valve skal være så stædige med steam. De VIL VIL VIL have det i deres spil, på trods af massiv kritik.

    Og den der med cderne holder ikke… der findes gangske lovlige no-cd patches til næsten alle eksisterende spil.

    Suffer a self-imposed exile, taste the bitter fruits of denial. In the presence of greatness the humble can only bow.

    #13

    Wayfarer
    Bruger
    5.714 indlæg
    Offline

    #12 NO-cd cracks er dessvære ikke lovlige (selvom om MAAAANGE siger det) hvorfor spørger du? well crackerne bryder programmernes kode, og siden det ikke er open sorce vi snakker om støder det imod den EULA der popper op imens du intallere spillet. og så er det fuldstændigt lige meget om du har købt det.. jaja man høre ikke så meget om det når vi snakker om it kriminialitet, ligger det nok omkring det samme når du går over for rødt i et ubefærdet trafikkryds..

    Jeg er ikke en fanboy a steam, jeg siger ikke at det er fremtiden, eller genialt på nogen måde, jeg siger bare at JEG synes at den helt ok. jeg har brugt den nogle gange (jeg har bla. købt “the ship” på steam.. og jeg har ikke haft nogen probs. med henhold til din internet command, så er internet stort set blevet et must idag.. det er efterhånden lidt sjældent at folk der har computer ikke har en eller anden form for internet, og i fremtiden kan jeg ikke se andet end dette vil blive mere udbredt. det ender nok med ting som f.eks at folk får operæret en chip inde i kroppen der måler alle kroppens funktioner (blodsukker, vira, hjerterytme etc etc.) som så bliver direkte sendt (via nettet) til din læges computer, som så holder øje med at alt er ok, hvis ikke så for lægen besked via computeren via internettet at ens af hans patienter har et problem)

    I believe our future depends powerfully on how well we understand this cosmos in which we float like a mote of dust in the morning sky. -Carl Sagan

    #14

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    Jeg synes, der er den sørgelige tendens ved Steam, at udviklere, der vælger at udgive deres spil på denne måde, tror, at de pga. den ofte lave prise kan tillade sig at udgive upolerede og halvtriste spil, der muligvis har en masse gode idéer, men som i sidste ende ikke bliver mere end det. Red Orchestra f.eks. Glimrende kerne af gameplay, men upoleret ud i det ekstreme, så man ender med at være irriteret i stedet for fornøjet. Eller Dark Messiah, for den sags skyld. Et fps action rollespil er da en glimrende idé, men igen upoleret og vel egentlig meget overfladisk gameplay, når det kommer til stykket.

    #15

    sYnCHAoZ
    Bruger
    12.058 indlæg
    Offline

    #8 Ja det er godt nok noget af en revulotion, at man ikke kan vælge hvor et spil skal installeres længere, uden at have det liggende 2 steder og fylde det dobbelte…?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 32 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.