lørdag, januar 23, 2021

CPU holder … ?? ahva?

Daily Rush Debat Off-topic CPU holder … ?? ahva?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    ElSenator
    Bruger
    8.147 indlæg
    Offline

    Jeg er stødt på en ret omfattende fejl der florerer indenfor design af interiør til kontorer og desuden blandt de arkitekter der arbejder med det.

    De kalder allesammen computerens kabinettet for CPU’er!!! Og ikke nok med det, de kalder også kabinet-ophæng til montering under borde for CPU-holdere!!! . . . Det er sgu’ lidt overkill at hænge en CPU op i en kæmpe metalbøjle under et bord. Og hvad i alverden skulle den egentlig gøre der?!

    Så tænker jeg for mig selv “nå, det er nok bare en lille fejlinformation der har sat sig på deres hoveder”, men NEJ – det står faktisk på tryk for beskrivelsen af kabinet-ophængene. Modellerne hedder noget i retning af “CPU-holder 260” og lignende.

    Der var engang folk kaldte kabinettet for harddisken. Det gav lige så lidt mening. Hvordan kan det være at en så drastisk fejlbeskrivelse kan gå hen og blive accepteret af hele arkitekt branchen, helt ind til deres reklamefolk som trykker deres tryksager!?

    Jeg måtte op til flere gange irettesætte vores arkitekt, da hun op til flere gange sagde “CPU’en kan så hænge på væggen” eller lignende.

    Naturligvis kun en spøjs lille ting fra hverdagen, men det undrer mig bare at det kan blive så omfattende.

    http://www.muldjord.com

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 27 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    ElSenator
    Bruger
    8.147 indlæg
    Offline

    Her er forresten et par håndgribelige eksempler:

    Model 600 CPU Holder
    CPU holders

    Det er simpelthen gået hen og blevet det officielle navn for noget man hænger et kabinet op i. D’oh!!!

    http://www.muldjord.com

    #2

    Philo
    Bruger
    1.649 indlæg
    Offline

    Det er også tit jeg hører flok kalde kabinettet for en harddisk

    Make Them Or Take Them ¥ $ € £

    #3

    Kwanza
    Bruger
    5.529 indlæg
    Offline

    Min Mor kalder stadig kabinettet for harddisken. Hun himlede op om hvor besværligt og dyrt det ville blive, da jeg sagde til min Far, at hans harddisk var stået af og lige skulle skiftes.

    #4

    Soeren0
    Bruger
    790 indlæg
    Offline

    #3 Hehe

    #5

    anders-cold
    Bruger
    4.467 indlæg
    Offline

    Ret morsom sprogforbistring.

    Kill the headlights and put it in neutral!

    #6

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Haha… ja. Det minder mig om dengang jeg i 10. klasse var på en 2 dages “praktik” på htx, hvor deres edb lærer skulle gennemgå pc’ens mest basale ting. Der blev kabinettet også til Harddisken… jeg var helt færdig af grin! Hvis en edb lærer ikke engang ved hvad fanden en pc er… så er vi da helt tabt!

    #7

    TheRaz
    Bruger
    9.294 indlæg
    Offline

    Jeg kan forstå det når det er Åse på 75 som går fejl af det, men arkitekter ligefrem? Så står det satme grelt til

    Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.

    #8

    Kwanza
    Bruger
    5.529 indlæg
    Offline

    Jeg tror i øvrigt at CPU-misforståelsen godt kunne bunde i, at folk tror CPU er en forkortelse for ComPUter.

    #9

    Jabu
    Bruger
    564 indlæg
    Offline

    #0 CPU i den forbindelse var en gammel dansk forkortelse, og ikke det som vi i dag kalder CPU eller processor, der er den engelske forkortelse for central processing unit, eller hva det nu står for.

    men ja de burde kalde den noget andet..

    undrede mig over det samme for en del år siden, og spurgte chefen (der tidligere havde programmeret hulkort), og fik at vide hvad CPU stod for.

    -

    #10

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    #9 Jamen… hvad står det så for?

    #11

    Jabu
    Bruger
    564 indlæg
    Offline

    #10 kan jeg sku ikke huske ..

    -

    #12

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    #11 AARG!

    #13

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    #0
    Man kan nu godt forsvare at kalde det en CPU (central processing unit). For det er i realiteten hvad det er. Den har bare et større scope og lidt flere lag af cache og registre, og nogle flere features end det fagfolk kalder en CPU.

    Men jeg er enig i at det er lidt misvisende.

    P=NP?

    #14

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    #13 Som nørd er det din pligt at gå helt amok over sådan en fejl! Pffft! Kom nu op under taget til os andre!

    #15

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    #14
    Jeg er ikke rigtigt typen der gider springe op i det røde felt over sådan noget.

    Jeg kunne dog finde på at provokere på alle mulige måder. F.eks. ved at forsøge at hænge en mikroprocessor op i den mens de kiggede, eller spørge om de ikke havde dem mindre, og blive ved til deres mindste model, og derpå konkludere højyldt at de var håbløst umoderne, og burde indse at der ikke længere stod 1970 på kalenderen.

    Men at blive gal gider jeg ikke.

    P=NP?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 27 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.