lørdag, januar 23, 2021

Callvote på ffa-serverne!!!

Daily Rush Debat Spil Quake Callvote på ffa-serverne!!!

  • Dette indlæg indeholder 6 kommentarer, har 5 deltagere og blev senest opdateret af  KarmaCowboy for 20 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    heidT
    Bruger
    422 indlæg
    Offline

    Nu har jeg efterhånden, pågrund af vrede over, at man ikke ka callvote mapsne på dr´s ffa-servere, slået mig selv i hovdedet mange gange!!!!
    Det kan da ikke være rigtigt, at man absolut skal spille lamer-maps, bare fordi der er en eller anden, der ikke har tænkt klart da han har sat serveren op!

    Hvad mener i?

    -Ziip aka. deluxe

    NmY og stinker af LORT!

Viser 6 kommentarer - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    AP-Drex
    Bruger
    53 indlæg
    Offline

    jeg har langt et indlæg ind med det samme spørgsmål men blir ignoreret

    #2

    Egil
    Bruger
    1.910 indlæg
    Offline

    Vores FFA server er jo beregnet på nye spiller og nogle af disse vil sikkert gerne prøve alle maps i Q3. De fleste spillere som har spillet i lang tid vælger at begynde på 1on1 eller måske spille ra3 eller 4on4’s, hvilket også er langt sjovere end FFA imo.

    #3

    Caledonia
    Bruger
    922 indlæg
    Offline

    FFA kan være ret underholdene – især de sene aften timer. Men med et max på 12 når der spilles fx. dm17 er jo helt umuligt.

    Mon ikke der er cpu plads til 1 extra FFA servere med max. 6 clients, callvote og disable BFG (når version 1.27 bliver smidt på) ?

    #4

    heidT
    Bruger
    422 indlæg
    Offline

    Jeg synes ikke, at der kun skal være plads til 6. Det er sqi da sjovt at være pænt mange i dm17 fx, et mega blodbad er sqi da sjovt nok.

    Til den der med, at det er for de nye spillere…Hvis alle de gode spillere er gået over til 4on4, og 1on1 er de jo ikke inde og callvote på ffa-serveren – ergo de “ikke øvede” kan spille for sig selv, og har enda den mulighed selv at vælge hvilken map de vil spille. Det er jo også flertallet der bestemmer, så hvis stemningen er for et andet map, så lad os da skifte…

    Jeg kan virkelig ikke se, hvorfor man ikke kan få lov til, at vote en bane……

    -Ziip aka. deluxe

    NmY og stinker af LORT!

    #5

    KarmaCowboy
    Bruger
    89 indlæg
    Offline

    Tja, overskriften si’r det hele… Derudover ville det være fedt med en FFA server som havde en lille map rotation med toppen af poppen indenfor custom-maps. Ingen har problemer med nye maps når det gælder ProMode, så hvorfor ikke smide et par friske maps op?

    #6

    KarmaCowboy
    Bruger
    89 indlæg
    Offline

    så skulle DR selvfølgelig have en l33t-DR-special-edition-super-duper-custom-map-pack liggende til download som man en gang for alle havde de samme maps som lå på serveren.

Viser 6 kommentarer - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.