lørdag, januar 23, 2021

Brev fra søn til far

Daily Rush Debat Off-topic Brev fra søn til far

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Krissam
    Bruger
    2.009 indlæg
    Offline

    En far kom forbi sin søns værelse og studsede over at se det pænt ryddet op og sengen sirligt redt.

    Så fik han øje på en konvolut, som var anbragt på hovedpuden, adresseret til “Far”. Med bange anelser og skælvende hænder åbnede han konvolutten og læste brevet fra sin eneste søn:

    “Kære Far!

    Det er med stor beklagelse og sorg, at jeg må skrive til dig.

    Jeg var nødt til at stikke af med min kæreste, fordi jeg ville undgå en scene med Mor og dig.

    Jeg ved at Mor og dig stadig anser mig for et barn, men Far, jeg er altså 17 år gammel og jeg ved hvordan jeg skal tage vare på mig selv.

    Jeg har fundet ægte kærlighed sammen med Susanne, og hun er bare så sød. Men jeg er klar over, at du aldrig ville billige hende på grund af hendes piercinger, tatoveringer og lædertøj, og fordi hun er så meget ældre end mig. Dertil kommer, at hun har fem børn, hvoraf hendes yngste datter er på min alder.

    Men det er ikke bare forelskelse. Far, hun er gravid med tvillinger! Susanne siger, at vi vil blive meget lykkelige sammen.

    Susanne bor i en campingvogn ude i skoven, og hun har rigeligt med brænde til at holde vinteren over.

    Vi deler så mange drømme om fremtiden. Far, hun siger at hun vil købe en masse computerspil til mig. Susanne elsker børn. Alle hendes børn har forskellige fædre, men hun siger, at med mig er det anderledes. Far, jeg ved, at vi vil være sammen altid. Susanne siger, at jeg er meget mere mand end de ældre fyre, hun har været sammen med. Er det ikke sejt?

    Susanne har åbnet mine øjne for at hash faktisk ikke er skadeligt. Hun er forretningskvinde, idet hun dyrker sin egen hamp og sælger det for at forsørge sin familie. Susanne er dygtig med penge; hun bytter noget af sin hash med naboerne med kokain og ecstasy. De andre beboere i skoven er også forretningsfolk.

    I mellemtiden vil vi bede til at videnskaben finder en kur mod AIDS, så Susanne kan få det bedre.

    Du skal ikke være bekymret for mig, Far. Jeg er meget lykkelig! En skønne dag er jeg sikker på at vi vil komme og besøge jer, så I kan se jeres børnebørn og mine stedbørn.

    Med kærlig hilsen,Jeres søn Jonas.

    P. S.Far, intet af det ovenfor nævnte er sandt. Jeg er ovre hos Thomas. Jeg ville bare erindre dig om at der er værre ting i livet end den karakterbog, som ligger i min skrivebordsskuffe.

    Knuzzer ! Ring til mig, når det er sikkert for mig at komme hjem.”

    (Stjålet fra fjæsbogen).

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 26 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Fille88
    Bruger
    981 indlæg
    Offline

    Har set det samme for nogle år tilbage. Der var det bare en pige til hendes mor.

    Edit: http://www.totaltiorden.dk/vittigheder/viewjoke.php/4368/JokeDate

    #2

    Fedtoere
    Bruger
    934 indlæg
    Offline

    Hahaha… fed historie

    Hva' er det han hedder, ham tyskeren, der går og gemmer alle mine ting? Alzheimers, morfar

    #3

    Kammann
    Bruger
    1.133 indlæg
    Offline

    Der bliver godt nok pyntet på den historie hver gang jeg høre den og jeg synes egentlig ikke det er det værd.

    #4

    Kakedeigen
    Bruger
    1.691 indlæg
    Offline

    Den er sød nok.. men ret skal være ret.

    OLD !!!

    Køb en Mac

    #5

    TheRaz
    Bruger
    9.294 indlæg
    Offline

    haha

    Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.

    #6

    Kammann
    Bruger
    1.133 indlæg
    Offline

    btw

    Knuzzer ! Ring til mig, når det er sikkert for mig at komme hjem.”

    Hvis det var min knægt, der skrev “Knuzzer” skulle han fandme aldrig føle sig sikker ved at komme hjem!

    #7

    sheepsen
    Bruger
    495 indlæg
    Offline

    #6

    Du lyder som en tolerant og god far. Din mor må være stolt..

    SC2 ID: QASWED @ 477

    #8

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    Hvis det er din attitude over for dine børns identitet og personlighed, så fortjener flyveskaller indtil dine tænder rasler ud af røven.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #9

    MortZ
    Bruger
    7.018 indlæg
    Offline

    #7 + 8
    I ‘sgu da smarte, mand.

    Bare lige så I ved det.

    Wrex: If the council won't acknowledge the Reaper threat after what happened with Saren, the Geth, Eden Prime, Ilos, and the Citadel, they're fools. You should eat them. Shepard: O.O The Council: O.O And thus shepard ate them.

    #10

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    Jeg har også en facebook joke nu vi er igang:


    En perker og en dansker, som var gamle venner mødtes i storcenteret.
    Danskeren: “Min kone er blevet væk!”.
    Perkeren: “Det er min også.. Hvordan ser din ud ?”.
    Danskeren: “Hun er høj, slank og har langt lysthår… Nydeliqe ben, flot numse, hvordan ser din ud?”.
    Perkeren: “Fuuuck det Habibi.. Lad os finde DIN!…”

    #11

    Thormam
    Bruger
    4.043 indlæg
    Offline

    Hvorfor begynder i at paste opdigtede historier eller “jokes” fra Facebook herind?

    #12

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Sheisse da… den joke er ældre end min farfars albuer!

    #13

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    #11 fordi vi kan?

    det er det nye sort

    #14

    Tjaz
    Bruger
    3.974 indlæg
    Offline

    #12 er din farfars albuer ældre end resten af din farfar? :o)

    #15

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    Kan være det er et arvestykke

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 26 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.