lørdag, januar 23, 2021

Bor du sådan her?

Daily Rush Debat Off-topic Bor du sådan her?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    http://www.oprah.com/media/20091021-tows-stine-home-tour

    Jeg må indrømme jeg synes det er tragikomisk at sådan et hjem bliver markedsført ude i verden som et “typisk Dansk hjem”

    jeg har da ALDRIG set et “åbent toilet” hvor folk der sidder i stuen lige kan glo på ham/hende der skider eller tager bad…

    eller et soveværelse der er placeret lige i stuen uden nogen former for dør eller lignende….

    og et børneværelse hvor der ikke er plads til at ungerne kan lege og det ligner et værelse man hurtigt vokser fra da man skal “kravle” rundt…..

    for helvede hvor jeg synes det er pinligt på Danmarks vegne….

    Men måske er jeg bare forkert på den og folk bor rent faktisk sådan her?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 87 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Daasen
    Bruger
    787 indlæg
    Offline

    Det er jo også en røvgrim lejlighed! Hvem gider bo i en montre? Jeg synes det er mega ærgerligt de har valgt en lejlighed som dén at vise frem – det minder mere om et low budget hotel i Tokyo!
    Det eneste fede er, at den lysestage min veninde laver (den sorte kubus på køkkenbordet) bliver pænt exponeret

    Ellers tak!

    #2

    atroxes
    Bruger
    1.180 indlæg
    Offline

    Det er jo virkelig definitionen af misvisende journalistik (er det hovedet journalistisk?).

    Det er tydeligt at Oprah bliver vist rundt i en designer lejlighed som har til formål at vise en version af en fremtidig lejlighed. Det har jo intet at gøre med hvordan en Dansker normalt bor. Det er en fremtidsvision fra designeren.

    Fy fanden hvor er det trist.

    1BEmqVdQSy71XjHXxHHbZnLUH43jm4toT4 - Støt Atroxes med Bitcoins!

    #3

    ZotauzZ
    Bruger
    3.639 indlæg
    Offline

    IS A VELLY TLYPICAL DNAISH HOEM RITE THUR. Ja, Daszoeb, det er 100% dig, der ikke forstår noget. Jeg skider kun med tilskuere og agter at gemme mine børn i et hul i væggen. Oh wait.

    Det er kraftpetervæltemig et uhyggeligt hjem. Nu er det sikkert naziclean fordi man skal være tilpas perfekt når Oprah kommer forbi, men uha… mon der sædvanligvis er et gitter der holder børnene inde i væggen så de ikke putter fedtfingre på noget?

    For the Lufsi!

    #4

    CDM
    Bruger
    1.710 indlæg
    Offline

    Nu designer jeg selv huse, men det der er alligevel aldrig noget jeg har fået som bestilling, eller for den sags skyld noget jeg tror jeg lige kommer til at lave for en “rigtig dansker” – Arbejder hovedsagligt med jyder !

    Not having a profile on DR is like invading russia in the winter!

    #5

    atroxes
    Bruger
    1.180 indlæg
    Offline

    #4

    Var det svært at designe en køkken-ko-stald?

    1BEmqVdQSy71XjHXxHHbZnLUH43jm4toT4 - Støt Atroxes med Bitcoins!

    #6

    ArgDuLieber
    Bruger
    1.036 indlæg
    Offline

    JEg synes lejligheden er imponerende. Bestemt ikke et sted jeg kunne bo, men rigtig fedt design.

    0#
    Men jo, den er jo helt gal hvis det skal være et typisk dansk hjem…

    #7

    azako
    Bruger
    96 indlæg
    Offline
    #8

    RustyBlaze
    Bruger
    2.201 indlæg
    Offline

    Ideen med at toilettet skal være åbent er ik en særlig god ide, sikke en lugt der vil komme i stuen og køkkenet, efter man lige ha været en tur derude. xD

    I'm gaming 20 hours straight, who are you calling Lazy?

    #9

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    den lejlighed er ikk “designet” til børn. overhovedet..

    jeg har dog set voksne mennesker ha’ deres seng inde i stuen..

    men fuck det er da et skrækkeligt klaustrofobisk hjem.. godt det ikk er mig der bor der..

    selvom jeg da synes køkkenet var cool nok

    http://www.reddit.com/r/random/

    #10

    knekker
    Bruger
    2.002 indlæg
    Offline

    Flad nok at stadig skulle bo i en lege hule som 17 årig. Men ja jeg blev godt nok også flov over at se den danske kvinde stikke oprah en lodret løgn og påstå det er et typisk dansk hjem. Som det på ingen måder er.

    #11

    HolgerDK
    Bruger
    3.178 indlæg
    Offline

    #0: Nej…

    Hvis man googler “Holscher” kommer “Holscher Arkitekter” frem – som har lavet Infill i Stokhusgade

    Ligner mere de har vidst et aktitektprojekt frem end et typisk dansk hjem…

    "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - Arthur C. Clarke.

    #12

    Fl0jelsjakke
    Bruger
    1.660 indlæg
    Offline

    Heh, ja det er vist det man kalder SUPER moderne til at være et “typical danish home”.

    #13

    Omnifilm
    Bruger
    5.506 indlæg
    Offline

    #0 Pudsigt du siger det Das, jeg tænkte nøjagtigt det samme da jeg så det korte indslag i nyhederne her til morgen.

    Tror nok nærmere vi er de bedste i verden til at spille lykkelige, specielt når man bruge sådan en lejlighed som eksempel

    #14

    BLiTZ
    Bruger
    2.413 indlæg
    Offline

    Det var dog den mest kliniske kedelige lejlighed jeg længe har set, totalt charme forladt, hvem i helvede gider bo sådan et sted.

    Og hvem gider et åbent toilet, man bliver sguda afsløret med det samme, hvis man pisser ved siden af.

    The next time I see you, remind me not to talk to you !.

    #15

    ZotauzZ
    Bruger
    3.639 indlæg
    Offline

    Jeg bestemte mig for at kigge igen. Stine Holscher siger “typical Danish DESIGN”, ikke home, efterfulgt af “it’s MODERN” – det lader til at Oprahs folk selv har konkluderet at det er et typisk dansk hjem.

    Enten har der været en kommunikationsbrist eller også forsøger alle implicerede at gøre Danmark lidt mere end en tøddel mere interessant.

    For the Lufsi!

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 87 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.