Benzinkort – hvad skal man med dem?
Daily Rush › Debat › Off-topic › Benzinkort – hvad skal man med dem?
- Dette indlæg indeholder 16 kommentarer, har 16 deltagere og blev senest opdateret af
TormDK for 7 år, 7 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 27/06/2013 kl. 23:00#0
Jeg har bil og kører vel 15-20tusinde km om året men det er aldrig faldet mig ind at få et benzin kort. Nu har jeg igen fået at vide at det er dumt ikke at have et, derfor spørger jeg på DR hvad skal jeg dog med det?
Som jeg kan se gælder den rabat der gives alligevel kun på listeprisen, ikke standerprisen, som jo ofte er lavere grundet priskrig. Mulighed for kredit har jeg ingen interesse i.
Hvilke fordele er det der er så gode med disse kort?
Bacon er den nye salat
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 27/06/2013 kl. 23:06 #1
Det er en smart måde at sikre folk handler hos det specifikke selskab, uden en særlig rabat.
27/06/2013 kl. 23:09 #2Jeg/vi har et OK-kort, men det er mere for at støtte de lokale sports-foreninger. Så vi tanker altid der.
"You can do it your own way. If it's done just how I say."
27/06/2013 kl. 23:15 #3Der skal sikkert være budget-oversigt-relaterende årsager til grund for, at nogle folk får sig et.
Det er vel nemmere at holde styr på biludgifter, hvis de alle trækkes på det samme, separate kort.
Fra firmaernes side er jeg enig med #1.
Hvis folk har dette tilhørsforhold, er de sikkert mindre tilbøjelige til at opsøge den tankstation, der er et par øre billigere."You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.
27/06/2013 kl. 23:16 #4Jeg har et F24 kort, men dte er fordi der ligger en på vejen og den 95% af gangen er billigst.
Det er gratis kredit i 30 dage, da man betaler bagudrettet. Men benzinprisen er vigtigere for mig, så ville aldrig have et kort et sted, der ikke var billigst og bruger gerne kreditkort når mit sted ikke er bedst27/06/2013 kl. 23:23 #5Statoil giver rabat på STANDERPRISEN med deres gratis kort.
Mener det er 25 øre på diesel og 7 øre på benzin.
Og 3% på butiksvarer og igen 30 dages gratis kredit.
27/06/2013 kl. 23:32 #6#0 jeg kører hen ad de 30K om året, jeg har haft F24 kort, men gider ganske simpelt ikke bruge det. Deres månedopgørelse på PBS er allligevel useless da de regner det ud med normalprisen og så man kan man samlet sert hvad man har sparet, den virker sku ikke helt på mig. Og slet ikke når det skiftevis er haahr og f24 som er billigst hvor jeg tanker.
Jeg bruger god old visa kort og så Gas Chubby app på min iphone til at holde styr på det, det virker fint
Knuspar.dk - Steam Profil
28/06/2013 kl. 00:00 #7Det er kun for folk der ikke har råd til brændstoffet.
"In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".
28/06/2013 kl. 01:06 #8Shell giver rabat på Standerprisen 23 øre på diesel og 12 øre på benzin, derudover er det vidst næsten halvpris i vaskehal (shell express). Og så er Fuelsave jo også det bedste for motoren
DAMN YOU Clicker Heroes!
28/06/2013 kl. 04:17 #9Spøjst…
Jeg drømte at jeg overvejede at få et benzin kort fordi jeg sikkert kunne spare en masse penge, selvom jeg ikke har bil…! vågner klokken 4 om natten og finder denne debat på DR!!
Yoda - "Beware of the dark side... The dark side leads to fear. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suufferiiing!!"
28/06/2013 kl. 04:35 #10det er for at få dig til at tanke ved den samme tankstation hele tiden
det er det eneste de er til for.. kundeloyalitet.
http://www.reddit.com/r/random/
28/06/2013 kl. 11:09 #11Jeg synes bare det er fint at få kun en regning om måneden for brændstof, vask og den slags – og så tages det fra den konto vi bruger til faste udgifter så det ikke blandes ind i resten (som er på mit dankort).
Så det kommer vel helt af sig selv – hvis man bare blander alt sammen økonomiske, så giver det ingen mening. Og omvendt.
i7-6700K@4.5 Ghz|Noctua NH-D14|Asus Z170|GTX1080ti|32GB DDR4|Pro 950 512GB NVMe|2x 850 Evo 1TB SSD|CORSAIR AX 850W|R5|Asus PG279Q
28/06/2013 kl. 11:23 #12jeg havde et en årgang for at kunne budgetere bedre med det. Fik alle kvitteringer på mail og en regning hver måned.
Dog har min netbank nu denne fine funktion at smide betalingerne i en kategori med det samme. så jeg får overblikket helt automagisk. Har ikke fået et nyt kort efter jeg smed det gamle væk.
"It´s only a Game until you win"
28/06/2013 kl. 12:08 #13Forkert tråd.-.-
Un dos tres Maria!
28/06/2013 kl. 13:38 #14Der kan måske være en fordel hvis det kommer til skimming
Kan forestille mig det vil nemmere at få sine penge igen hvis det sker
First we poisoned him, then we broke his neck. Then we took his clothes, and we're very sorry.
28/06/2013 kl. 16:43 #15Shell og statoil er altid tilsvarende dyrere eller mere end de billigetanke. Det same med deres vaske, mmindst dobbelt så dyre. Så nytter det ikke noget man får lidt rabat
Me det afhænger nok af vej og by og konkurrence… - ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























