Auferstanden aus Ruinen
Daily Rush › Debat › Off-topic › Auferstanden aus Ruinen
- Dette indlæg indeholder 17 kommentarer, har 16 deltagere og blev senest opdateret af
Bush for 10 år, 6 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 13/07/2010 kl. 13:17#0
http://ibyen.dk/natteliv/article1015714.ece
Auferstanden aus Ruinen
Und der Zukunft zugewandt,
Laß uns dir zum Guten dienen,
Deutschland, einig Vaterland.
Alte Not gilt es zu zwingen,
Und wir zwingen sie vereint,
Denn es muß uns doch gelingen,
Daß die Sonne schön wie nie
|: Über Deutschland scheint. :|Det var dog utroligt som adfærdsregulering og kontrol i stigende grad bliver det centrale i dansk politik.
Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 13/07/2010 kl. 13:21 #1
“Alt for mange danskere har et sundhedsskadeligt alkoholforbrug” siger hun…
“Alt for mange danskere har ret til et sundhedsskadeligt alkoholforbrug” mener hun…
13/07/2010 kl. 13:45 #2Hvis vi slår de unge ihjel, kan de ikke lave mere ballade….
Jeg ville ønske jeg havde en kagearm.
13/07/2010 kl. 13:59 #3#2 Fantastisk idé, og endnu en gang kan man ikke andet end at ryste på hovedet af visse politkere.
Jo lad os endelig blive ligesom Sverige med “Systembolaget” det skal nok blive spændende, og det er også kært at tro det hjælper at fjerne barer i nærheden af institutioner. For det er jo utænkeligt at tage ind til byen og drikke der.
"Smokey my friend, you're entering a world of pain..." -Walter Sobchak.
13/07/2010 kl. 14:05 #4Tosset. Var der ikke mere vigtige emner, hun kunne kaste sig over?
Unlimited tolerance must lead to the disappearance of tolerance
13/07/2010 kl. 19:58 #5Færre alkobevillinger skal da nok hjælpe. Helt sikkert.
Nøøøj, jeg er træt af de der “vi ved hvad der er bedst for dig” politikere.
Det var sikkert noget hun fandt på mens hun sad og blev stiv af en fin rødvin.
13/07/2010 kl. 20:50 #6Kan ikke se hvad tysklands sangen har med det hele at gøre, medmindre #0 gerne vil indrømme at han lever i fortiden..
Derudover så er det jo hvad man kan forvente fra en rød borgmester, og når der er tørketid skal de jo åbenbare den slags tåbeligheder for resten af os..
she loved to fish, the sound of water was calming for her - http://www.youtube.com/watch?v=YgXW-cKI1bw
13/07/2010 kl. 21:21 #7Det ville være rart hvis folk i stedet gad tage ansvar for sig selv. Det er ikke nogen lokkende ide når samfundet ser ud som det gør nu, men still…
For the Lufsi!
13/07/2010 kl. 22:37 #8Hvorfor kan de ikke bare lade os være og blande sig uden om? Lad os dog for fanden nyde vores ungdom og lad os drikke os dumme!
For helvede hvor er det dumt at der skal alt det politik ind over…
- fordi jeg siger det...
13/07/2010 kl. 23:11 #9#6 – Det er DDRs national hymne. DDR staten var besat af adfærdsregulering.
Ligeså dumme tanker omkring adfærdsregulering og kontrol kan du finde hen over hele det borgerlige spektrum… Det er tidens trend.
Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine
13/07/2010 kl. 23:30 #10Færre barer får ikke mig eller mine venner til at drikke mindre, men jeg risikerer bare at gå længere og stå i kø til et overcrowded sted. Tak for lort.
Så holder vi sq nok bare en privat fest i stedet og drikker der.
Må hun blive ramt af en bus.
EDIT: Det er jo ikke fordi vi bliver forhindret i at købe øl og sprut i butikkerne.
14/07/2010 kl. 00:13 #11#9
LA er netop ude og kritisere den klaphat af en SFer.
14/07/2010 kl. 03:22 #12Personligt synes jeg ikke det er druk til fester/byen der udgør et problem, men mere dem som drikker når der ikke er fest. Ihvertfald fra et socialt perspektiv. Jeg er lidt splittet I dette spørgsmål, på den ene side synes jeg det er trist og foruroligende at så mange, drikker så meget – det er vel en form for virkelighedsflugt. Principielt kan jeg ikke se hvorfor det overhovedet er nødvendigt at man skal gøre noget så “unaturligt” som at tage gift (som alkohol egentlig er) for at kunne have det sjovt med andre mennesker. Det er jo egentlig ret pervest, og alligevel gør jeg det selv uden at tænke over det. På trods af dette mener jeg ikke at man løser problemet ved at begrænse adgangen til alkohol, men ved at undersøge årsagen til drikkeriet.
På den anden side er jeg stor tilhænger af så meget frihed til hvert individ som muligt, og mener at selv hvis noget er usundt for en har man retten til at bestemme over sig selv. Dette er dog ikke helt tilfældet med alkohol, de sygdomme som et stort alkohol generelt forårsager koster penge for samfundet, så kan den enkelte frit bestemme over sin egen krop når det på denne måde går udover samfundet? Og hvis nogen vil bruge deres frihed til at have et usundt alkohol forbrug, skal man så respektere det eller prøve at hjælpe vedkommende, ligesom man hjælper mennesker som overvejer selvmord?
Principielt synes jeg ikke man i Danmark kan påkalde sig en individuel ret til at ødelægge sin egen krop, når man ikke også betaler sygehus regningen individuelt. Jeg synes det giver mere mening med sådan et argument i USA, der tager man vare på sig selv – hvis man bliver syg af ens misbrug betaler man også selv for det. Jeg ved dog ikke om jeg ville bo i sådan et samfund.14/07/2010 kl. 04:22 #13#6:
En blå borgmester havde nok bare skåret i de unges SU for at få dem til at drikke mindre i stedet for."You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.
14/07/2010 kl. 04:38 #14Jeg var klar over at det næste efter rygning måtte blive alkoholforbruget man tog fat på. Da jeg selv, som ryger, opponerede mod ryger hetzen var det ikke kun fordi det ramte mig personligt, men ligeså meget fordi nypuritanisme som helhed er en forkert retning at tage.
Nu er det så alkohol. Jeg drikker selv ret sjældent og kunne godt undvære det, men jeg vil ikke deltage i bashing af folk som drikker fordi jeg ikke selv gør det. En sympati som totalt udeblev fra ikke-rygere da jeg og andre rygere stod for tur.
Fedt og sukker får også en tur fordi det truer denne højhellige folkesundhed. Afgifterne er godt igang med at regulere folks adfærd.
Hvad de ellers finder på må tiden vise.
Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.
14/07/2010 kl. 08:46 #15#14
Rygeloven er noget af det bedste som er sket… Man kan rent faktisk side på en restaurant og nyde sin mad uden der sidder en bag ved en og pulser løs på en cigaret.
Man kan i langt højere grad færdes uden at blive generet af røg (ja jeg kan ikke tåle cigaret røg, får ondt i hoved af det)
Synes på ingen måde du kan sætte så enkelt et lighedstegn op mellem de 2.
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























