lørdag, januar 23, 2021

At føje carport til BBR?

Daily Rush Debat Off-topic At føje carport til BBR?

  • Dette indlæg indeholder 13 kommentarer, har 8 deltagere og blev senest opdateret af  Knuspar for 12 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    Ja, det kunne sgu godt være gaming relateret, men det er det ikke!

    Jeg er i den lykkelige situation at jeg så sent som i dag har købt hus sammen med kæresten .. ( YAY, endelig en 700 kvm plæne datteren kan løbe rundt i, kontra en 15 kvm beton terrasse i en skod lejlighed på 1.sal ) og der er så en carport, som ikke er oplyst til BBR.

    Umiddelbart, sagde mægler, at den overholder alt hvad den skal af regler omkring opførsel således den uden yderligere anmærkninger kan optages i BBR.
    Men nu har jeg rodet et stykke tid rundt på borger.dk og er tæt på at opgive at finde et sted hvor jeg kan finde noget KONKRET om hvor jeg skal henvende mig for at få den med i BBR papirer.

    Så spørgsmålet er, hvor kan jeg finde noget konkret omkring det? Eller hvor skal jeg henvende mig(tlf nummer pls)?

    Og for lige at tage nogle i opløbet; ja, jeg ved godt man kan være ligeglad, de kommer nok ikke og river den ned, men jeg vil gerne have HELT orden i papirene.

    Og ja, jeg kan sikkert ringe til kommunen, men det har jeg i forvejen ikek pisse gode erfaringer med.

    Og ja, jeg kender mig måske lige rigeligt, og vil hellere spørg på dailyrush

    Knuspar.dk - Steam Profil

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Daszoeb_SUN
    Bruger
    10.579 indlæg
    Offline

    hvad er BBR?

    I believe in the religion of Islam. I believe in Allah and peace.

    #2

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    http://da.wikipedia.org/wiki/BBR

    Bygnings & Bolig Registreret =)

    Knuspar.dk - Steam Profil

    #3

    Firewire
    Bruger
    943 indlæg
    Offline

    Tillykke med boligen (og plænen, heh)! Jeg kan desværre ikk hjælpe dig!

    Søvn er en dårlig erstatning for kaffe

    #4

    Logan-five
    Bruger
    256 indlæg
    Offline

    Nice du har spa

    Vil større bbr ikke bare betyde større udgifter?

    With No Power, Comes No Responsibility.

    #5

    Sandy
    Bruger
    1.337 indlæg
    Offline

    http://www.bbr.dk/Aendre_din_BBR

    så smager kaffen også lidt mere af ost bagefter!

    #6

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    #3 tak =)

    #4 hehe, ja det var nu ikek pga. den vi valgte huset Men nahh .. det fordyrer vist intet når det bare er en carport =)

    #5 tak for det =)

    Knuspar.dk - Steam Profil

    #7

    MrMathias
    Bruger
    13.136 indlæg
    Offline

    hvor var det bare håbløst tæt på højrebenet!

    #8

    Anubis
    Bruger
    5.740 indlæg
    Offline

    #5 – lol

    Is The Grizzly Reaper mowing?

    #9

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    haha ja, pænt træls, at jeg ikke havde tjekket inde på bbr.dk hehe. Havde dog set på ois.dk der fandt jeg ikke noget brugbart =)

    Knuspar.dk - Steam Profil

    #10

    Xorbi_II
    Bruger
    573 indlæg
    Offline

    #0 – Du skal ringe til teknisk forvaltning på din kommune. De vil så kunne guide dig videre med din registrering af carporten.

    Har du taget mæglers udmelding omkring at den kan opføres uden yderligere bemærkninger, for gode varer? – Mægler er MEGET sulten for tiden, og vil nærmest sige hvad’som’helst for at få lige netop dig til at bide på krogen.

    Hvis det viser sig at teknisk forvaltning ikke umiddelbart vil godkende carporten’s opførelse, skal du ASAP kontakte din advokat, for at han/hun kan kontakte mægler og enten annullere handelen med henvisning til fortrydelsesertten / eller for at få et nedslag i prisen, for at carporten kan “lovliggøres”.

    Trust me – been there, done that

    Quoting JohnnyHatesJazz: Ps hvorfor google selv når man kan skrive her eller få jer til at google for mig.

    #11

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    #10 well, carport, eller overdækning til bilen ( som det virkeligheden er ) er helt som den skal være, der er intet husk om snusk med den. Det er det samme som står i tilstands rapporten, altså, at den er i fin stand, dog ikke registreret hos BBR.

    Mht. til at mæglerne er sulten, jo vist, men jeg har nu en sund skepsis der allerede, vi har desuden i forvejen fået handlet dem ned i en pris vi selv syntes gør at vi har lavet en god handel.

    Men teknisk forvaltning lyder rigtig. Jeg var vist lidt træt i går aftes, jeg vidste det egentlig godt selv. Men hey, jeg fik fortalt jeg har fået hus herinde heh

    edit: og tak for input =)

    Knuspar.dk - Steam Profil

    #12

    Daszoeb_SUN
    Bruger
    10.579 indlæg
    Offline

    #11 håber I fik presset prisen rigtig meget da der pt. er overflod af huse på markedet

    I believe in the religion of Islam. I believe in Allah and peace.

    #13

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    #12 vi har lige skudt vores lejlighed af, så vi skulle bare bytte den ud .. og det er sådan set fint nok =) Vi er ganske godt tilfredse Og det er ikke så ringe endda når man er jyde jo

    Knuspar.dk - Steam Profil

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.