lørdag, januar 23, 2021

Armadillo vinder af pris ved cannes

Daily Rush Debat Off-topic Armadillo vinder af pris ved cannes

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    BraXiz
    Bruger
    4.153 indlæg
    Offline

    Dokumentarfilmen Armadillo har vundet Semaine de la Critique, som er en sidekonkurrence ved Cannes filmfestivalen.

    http://tvtid.tv2.dk/nytomtv/article.php/id-30682830.html

    Skal helt sikkert ind og se den her, når den kommer i biograferne. Synes emnet er utrolig interessant.

    Man bør også hæfte sig ved følgende udtalelse, umiddelbart efter at filmen fik prisen

    – Vores satsning på Afghanistan er ikke foretaget efter kommercielle seertals-beregninger, for hvis man alene lyttede til dem, skulle man aldrig vælge at dække så “fjernt” et stofområde så intenst. Vores satsning er alene gennemført, fordi vi ser vores public service-forpligtelse som en stor fordel og gør den til vores mission og til en drivkraft, siger TV 2s programdirektør, Palle Strøm.

    Måske folk der er kritiske overfor public service, skulle tænke på dette citat næste gang de udelukkende vil have en tv- industri der er markedsorienteret.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 26 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Tbear-Dk
    Bruger
    5.417 indlæg
    Offline

    Meh.. danske soldater er nogle pussies.

    #2

    Snip3r
    Bruger
    1.179 indlæg
    Offline

    #1

    Huh?

    #3

    BraXiz
    Bruger
    4.153 indlæg
    Offline

    #2
    Just smile and wave…

    #4

    Athardnys
    Bruger
    591 indlæg
    Offline

    Interresant, endelig en film med indhold. Kunne være man skulle tage ind og se den i biografen.

    #5

    maim
    Bruger
    2.498 indlæg
    Offline

    tror det kan give et indblik i hva fa’en vores soldater render og laver dernede.

    #6

    BraXiz
    Bruger
    4.153 indlæg
    Offline

    Til dem der ikke kender til projektet, så kan der ses en trailer her

    http://filmz.dk/film/armadillo/trailers/27316

    #7

    Dres
    Bruger
    814 indlæg
    Offline

    Troede et øjeblik der var tale om Armadilo fra Read dead redemption.

    Tid til at tage en lur !

    #8

    ice_boy
    Moderator
    13.723 indlæg
    Offline

    Skal helt klart også ind og se den når den kommer.
    Virker som en virkelig interessant dokumentar.

    #7 Hold nu kæft med det spil forhelvede aarrrrrrr!!!!
    …der er efterhånden ikke en tråd hvor det spil ikke bliver nævnt

    #9

    Rumvasen
    Bruger
    488 indlæg
    Offline

    Hej, Palle Strøm har været i branchen i lang tid, han er god til at udtale sig så han og hans job ser sig ud bedst muligt.

    Forstår ikke hvorfor du vælger at tage sådan en persons udtalelser for gode vare, når han har alt på spil i den forstand han gavner af “public service” lovgivning. Det svarer til at spørge en Ford salgsmand om du skal købe en Mazda.

    Du får ikke ham til at sige, at det skal være muligt for alle, og det skal være så nemt som muligt at starte en TV station herhjemme, for så bliver hans position pludseligt mere truet. Manden er jo fornuftig, og taler så han ikke gør tingene mere besværligt for ham selv.

    Hvis du markedsorientere TV-industrien, så vil du ikke miste “udfordrende” udsendelser, alene det at Armadilo er med til at få en pris viser at der rent faktisk er et marked for den. Det er jo bare tilfældigt at det er Hr. Palle Strøm som har siddet med ressoucerne denne gang til at lave filmen kan man sige.

    Det kunne ligeså godt have været den TV station som eksisterede uden politisk indblanden.

    #10

    BraXiz
    Bruger
    4.153 indlæg
    Offline

    #9
    Nej du ville ikke miste alt udfordrende tv, men det ville blive nedprioriteret. Det er f.eks. første gang i 49 år, at en dokumentar vinder den pris, hvilket vel viser meget godt hvor stort markedet er for sådanne film.

    Kan du huske dengang tv3, prøvede at lave journalistik? Gik vidst ikke ret godt, og blev vidst også droppet ret hurtigt igen.

    #11

    Rumvasen
    Bruger
    488 indlæg
    Offline

    #10 TV3 er ikke et særlig godt eksempel, de afbryder stadig deres udsendelser med reklamer selvom stort set ingen bryder sig om det. Der er altså noget fundamentalt i vejen med markedet, når virksomhederne kan gå imod folks ønsker, i hele årtier og stadig tjene penge.

    Det er overhovedet ikke sikkert det bliver nedprioriteret, men lad os antage at det gjorde. Det ville være lige meget, for jeg kunne trods alt bestemme om jeg ville betale eller ej, derudover kunne jeg starte min egen TV station og tilbyde det jeg mener der mangler Sådan er det ikke helt idag. Staten tilbyder mange penge indenfor området, og fører også kontrol som gør det kunstigt svært at komme ind på markedet -> hvilket forklarer at TV3 f.eks. stadig eksisterer idag med deres irriterende reklame afbrydelser.

    #12

    BraXiz
    Bruger
    4.153 indlæg
    Offline

    #11
    “TV3 er ikke et særlig godt eksempel, de afbryder stadig deres udsendelser med reklamer selvom stort set ingen bryder sig om det. Der er altså noget fundamentalt i vejen med markedet, når virksomhederne kan gå imod folks ønsker, i hele årtier og stadig tjene penge.” “hvilket forklarer at TV3 f.eks. stadig eksisterer idag med deres irriterende reklame afbrydelser.”
    -> Forklarer hvor lidt du ved om det. Tv3 sender fra England, og er derfor ikke bundet af nogen dansk lov. De er om nogen en kanal der konkurrere på markedsvilkår. Så hvis tv3 kan sende reklamer og stadig tjene penge, så er det hvad hvad markedet acceptere. Og hvis tv3 kan overleve uden at lave journalistik, så er det hvad markedet acceptere.

    #13

    rancid
    Bruger
    1.618 indlæg
    Offline

    #11: Kommer dagen ikke snart hvor du fordamper i en sky af din egen ligegyldighed?

    #14

    Rumvasen
    Bruger
    488 indlæg
    Offline

    #12 Du skal tænke på det er kunstigt svært at komme ind og udfordre deres position med noget nyt. Radio og TV nævnet står i vejen for at virksomheder kan tilbyde TV og Radio til danskerne

    #15

    kongkim
    Bruger
    16.368 indlæg
    Offline

    #11 Har du overvejet at største delen nok er ligeglad med om der er reklamer?

    Ser dem ikke men det genere mig da ikke så meget så jeg ikke gider se Tv af den grund. Der ved ikke sagt det ikke ville være bedre uden.

    Im nobody, and as we all know.. nobody is perfect.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 26 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.