lørdag, januar 23, 2021

Ang. RMA på fladskærme.

Daily Rush Debat Off-topic Ang. RMA på fladskærme.

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Yukmouth
    Bruger
    1.907 indlæg
    Offline

    Hey,

    Er der nogen der ved, om hvis man nu køber et parallel importeret produkt over en dansk netbutik, kan frit indlevere, eller ring til producenten selv, hvis produktet mod alt forventning ikke skulle fungere, have mangler, eller gå i stykker osv?

    Eller skal man selv sende lortet tilbage til netbutikkens lokalition?

    Måske et meget generelt spørgsmål, men håber der er nogen der ligger inde med et svar.

    Føler måske det er lidt over the top at betale 3-5k extra for det samme TV, som bare er en “dansk” model.

    Nogen med erfaring/viden om dette?

    http://www.guil­dofsun.com/

Viser 4 kommentarer - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    FIRESTORM
    Bruger
    5.349 indlæg
    Offline

    De fleste producenter har service aftaler med 3. parts service firmaer f.eks. infocare til at tage sig af deres RMA sager, så de vil nok ikke blive så glade hvis du sender deres skærm tilbage til dem. Dermed ikke sagt at de ikke kan henvise dig til deres service leverandør, men for det meste vil det være nemmere at lade forhandleren klare det.

    #2

    Daszoeb_SUN
    Bruger
    10.579 indlæg
    Offline

    De producenter som jeg har stiftet bekendtskab med kan godt arrangere fragt imod at kunden betaler eller afhentning i det land hvor produktet er købt

    på mit arbejde har vi fx. har folk der har købt varer i tyskland som skulle RMA’s

    vi bad dem oplyse en tysk addresse hvor vi kunne sende UPS hen – da de sagde produktet var i DK fik de af vide de så skulle betale fragten eller kontakte deres forhandler

    (det som er problemer er at faktura/kvitteringen er fra et andet land en hvor produktet skal afhentes)

    ikke sikkert alle er sådan

    I believe in the religion of Islam. I believe in Allah and peace.

    #3

    NightBreaker
    Bruger
    7.114 indlæg
    Offline

    Hvis du vil kunne sige havde og hvilket mærke det er, kan det godt være nogen ved det præcist, men de fleste kendte mærke tilbyder det. ACER, Grundig, ved jeg at gør.

    #4

    Klump
    Bruger
    813 indlæg
    Offline

    Well. Når du har købt det via en dansk netbutik, er de omfattet af købsloven. Dvs de skal yde de 2års garenti som er på produktet fra lovens side.

    Så du sender det bare tilbage til den dansk netbutik.

Viser 4 kommentarer - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.