fredag, januar 22, 2021

Anders Fogh interviewet hos Al Arabiya

Daily Rush Debat Off-topic Anders Fogh interviewet hos Al Arabiya

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 26 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Steadi
    Bruger
    5.915 indlæg
    Offline

    Synes det var et godt interview.. Han giver klar besked om den danske holdning og at regeringen ingenting har at gøre med pressen.. Synes flere gange han redegør hvad demokrati går ud på.

    Men eftersigende så er missionen ikke lykkedes, fordi han ikke siger “undskyld”..

    My fellow Americans, I am pleased to tell you I just signed legislation which outlaws Russia forever. The bombing begins in five minutes.

    #2

    Bush
    Bruger
    5.127 indlæg
    Offline

    HVORFOR HELVEDE BØR HAN SIGE UNDSKYLD ?

    Ban count: | 8 | Beware of the dogs ...

    #3

    smartin
    Bruger
    3.604 indlæg
    Offline
    #4

    2-Wild-For-U
    Bruger
    324 indlæg
    Offline

    Fin tale, ingen skal knække vores love i Danmark, og sådan skal det blive ved.
    – De skal ik have nogen undskyldning, for der er ikke noget at undskylde for, vi har ytringsfrihed, og det må de acceptere.

    #5

    Atheist
    Bruger
    4.877 indlæg
    Offline

    #3:
    Og så har vi balladen fordi der er tale om en kulturkløft.

    Jeg sidder pt og ser interwievet på dr1, og jeg synes han gør et udemærket stykke arbejde i forhold til den stillede opgave.

    Growing old is mandatory, groving up is optional.

    #6

    gumle_dk
    Bruger
    634 indlæg
    Offline

    #1, samme ehr som #2. hvorfor skal han sige undskyld.

    #3 Man kan undre sig over hvorfor de kun henviser til deres kultur, og vi skal tænke “den undskyldning” i deres kultur øjne. hvorfor er det ikke dem som skal se Det i den kultur og måde vi lever i vores samfund, hvor ydring frihed og at regeringen ikke styre pressen.

    Bare min tanke

    #7

    gombo
    Bruger
    511 indlæg
    Offline

    #1 Det er jo netop det, det hele handler om.
    Han kan ret faktisk ikke sige undskyld, vi lever i et sanfund, der har ytringsfrihed, det var ikke forkert at lave de tegninger (lovmæssigt). Og Fjog skal bestemt ikke sige undskyld, da dette ville være at “indrømme” at staten har en kontrol over hvad aviserne skriver.
    Det kan han bestem ikke gøre, da dette ville have en modvirkende effekt på pressefrihed. Pga at det ville blive statens ansvar hvad aviser, eller du, skriver, hvor som helst.

    – Gombo

    Plz keep it emty

    #8

    Wayfarer
    Bruger
    5.714 indlæg
    Offline

    ja en kulturkløft, der nok ikke er lige så at overkomme,
    De (den muslimske befolkning i øst) vil have at anders fogh skal sige undskyld for at artikkelerne blev udgivet, og nok også at de blev skrevet/tegnet. Dette kan han aldrig gøre da vi har yrtings- og presse-friheden. justitsmord
    Han kan kun sige undskyld for at tegningerne har såret dem, og forklare hvordan vort samfund fungere, sige at han respektere islam og alle relgioner, og tage afstand for tegningerne,
    som ikke er nok, da man skal sige undskyld for selve gerningen, som er udgivelsen for artikelerne.
    Dette er hvordan JEG ser problemet.

    hvordan vi får løst dette problem er et godt spørgsmål

    I believe our future depends powerfully on how well we understand this cosmos in which we float like a mote of dust in the morning sky. -Carl Sagan

    #9

    Sentrax
    Bruger
    3.507 indlæg
    Offline

    hvordan kan man løse en konflikt hvor den ene part er for fanatisk til at ville løse den

    Hammer in my hand, still pounding on a screw.

    #10

    Thalas
    Bruger
    354 indlæg
    Offline

    Bør man virkelig holde så stærkt på sine principper, at mennesker kan dø for det? Der vil jo ikke ske noget reelt set ved den danske ytringsfrihed, hvis Fogh kommer med en undskyldning – det vil blot køle den arabiske verden ned. Man bør da ikke holde nakken så ret pga. sin stolthed, så den knækker…

    #11

    smartin
    Bruger
    3.604 indlæg
    Offline

    #10, forræder!

    #12

    Wayfarer
    Bruger
    5.714 indlæg
    Offline

    #10 jo det vil der nemmelig, så har vi skabgt præsidense på ytringsfriheden, så kan nogle andre bare komme med noget andet senere som de også vil have, og så kan han ikke sige nej for så vil de sige hvorfor ikke du gjorde det for dem, men du vil ikke gøre det for os. så vil danmark ende som hele verdens fængselsbitch. desuden har vi flere ting som NOGLE muslimer i øst, finder krænkende, f.eks. vores kvinder børe ikke slør, vi må vise nøgenhed i tv, vi tillader homosexsualitet, hvis vi kommer med det kan vi ikke sige jamen det støder imod vores fundumentale love, fordi “vi har jo ændret det før”.
    hvis han sige undskyld for artikkelerne blev skrevet og trykt, så kan vi lige så godt skrottet hele grundloven og indføre et tolitærtsystem med det samme

    I believe our future depends powerfully on how well we understand this cosmos in which we float like a mote of dust in the morning sky. -Carl Sagan

    #13

    W00tson
    Bruger
    229 indlæg
    Offline

    Thalas, stærke og frie nationer findes hvor folk som dig kun udgør en meget lille minioritet.

    #14

    Gaco
    Bruger
    4.852 indlæg
    Offline

    #13: Lol, som spyttet ud af en amerikansk republikaner

    [Insert wise quote here]

    #15

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    #10
    Fogh har ikke mandat til at undskylde for at JP har bragt tegningerne. Kun JP kan undskylde, og det er op til dem om de vil det. Men Fogh kan undskylde sin dårlige opførsel, da han blev kontaktet af diplomater, der intet fattede, men som ønskede svar.

    P=NP?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 26 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.