Aktiveirng af forkert windows
- Dette indlæg indeholder 2 kommentarer, har 2 deltagere og blev senest opdateret af
Sven_Bent for 5 år, 3 måneder siden.
-
Emne
-
Endnu et spoergsmaal som nok mest er rettet den kaere tormDK.
Jeg har paa work refurbished en del laptops. af sikerkhedsmaessige aarsager og for at eve op til R2 certificerings skal alt agerings medier overskrive mindst 1gang og verificerses mindst 10%
Det betyder naturligvis at original restore metode mistestEftesom der stadigvaek er en OEM COA paa enhende gar jeg ud fra der stadigvaek er en lovlig license tilhoerende denne enheder.
Jeg har saa hente en windows 7 fra MS og installer den med korrekt underversion dog altid i 64bits.
hvis jeg ikke husker glat galede win7 licens baade til 32 og 64bits. korrekt ?mit relle spoegsmal komemr saaher:
Den version jeg hente fra MS er ikke jo ikke en oem version. hvilket vil sige automatisk aktivering over internet ikke virker. men eftefoelgende opkald til MS’S automatisk aktivering system gaar den fint igennem.
Er der et evt lovmasseig problem her mht til licensen?Jgg mener sidst jeg snakkede med en ms Repræsentant for mange mange aar siden var det ikke, men ville lige foelge op paa det igen.
Opsumering
– brugt Licens noegle fra OEMN COA laben
– Windows medie IKKE OEM fra MS
– Windows isntaller i korrekt sub verison ( home premium eller pro)
– Windows installer altid i 64 bit
– fejler i internet aktivering men virker over telefon aktivering.
problem? GO.Sven Bent - Dr. Diagnostic
www.TechCenter.DK
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























