fredag, januar 22, 2021

Advarsel – mail i gmail

Daily Rush Debat Off-topic Advarsel – mail i gmail

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Hell_on_earth
    Bruger
    378 indlæg
    Offline

    Hej DR

    Nogen der har set denne mail før?

    “Kære bruger,
    Dine to indkommende mails blev gemt på ventende status på grund af den seneste opgradering til vores database, for at modtage beskeder Klik her at tilmelde dig og vente på svar.
    Vi beklager ulejligheden og takker for din forståelse.

    Hilsen.”

    Ellers er det lige en heads up. Jeg er nok også lidt naiv og ivrig fordi jeg venter på besked ang. samtale, men jeg var lige ved at falde for den. Kan godt snyde nogen til at angive mailadresse og password.

    I linket “klik her”, bliver man ledt hen til en anden hjemmeside,som ligner gmails logon screen.

    When in doubt... C4

Viser 11 kommentarer - 1 til 11 (af 11 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    mestermad
    Bruger
    5.376 indlæg
    Offline

    Hvis man altså har levet under en sten i 15 år

    Hvis Frederik var til fyre , så var jeg dronning nu

    #2

    roadrunnah
    Bruger
    14.414 indlæg
    Offline

    Da jeg brugte gmail i 2007, der fik jeg kun spam når jeg modtog mails/nyhedsbreve i min indbakke, så jeg mistænker Google for at stå bag alt det spam jeg fik på min gmail.

    Den der lyder dog lidt tricky.

    DAMN YOU Clicker Heroes!

    #3

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    #1 +1

    Knuspar.dk - Steam Profil

    #4

    zim-
    Bruger
    1.672 indlæg
    Offline

    Advarsel: Nigeria mails er scams

    Sometimes, when I'm alone I google myself

    #5

    ice_boy
    Moderator
    13.723 indlæg
    Offline

    Er en mail mystisk så kig altid på afsenderen. Den vil stort set altid kunne identificere en spam/scam mail.

    #6

    Kwanza
    Bruger
    5.529 indlæg
    Offline

    For mit vedkommende er det altid sprogbrug og grammatik, der før sund fornuft og afsenderadresse osv. afslører, at en mail er fup.

    Hvis Google eller en lignende mastodontvirksomhed sender dig en informationsmail, så forekommer det mig ganske indlysende, at den ikke er formuleret som den i #0.

    #7

    MikeTheDyke
    Bruger
    850 indlæg
    Offline

    #4 Nigeria-mails?

    #8

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.498 indlæg
    Offline

    #6
    Det har jeg lært at man ikke rigtig kan gå ud fra efterhånden, hvert fald ikke indenfor det offentlige.

    Glemmer aldrig en af de gange jeg efterhånden har søgt aktindsigt i sager ved det offentlige, og fik en mail tilbage jeg var noget skeptisk overfor som så sådan her ud:

    “Hejsa

    Jeg har lavet din aktindsigt, og nu er den færdig.

    Hvis du åbner linket og taster de tal jeg har sendt med, så kan du se det papir og de billeder du har bedt om.

    God weekend :)”

    Klikkede kun på linket fordi jeg kunne se at det faktisk var afsendt fra kommunen. Det drejede sig om flere forskellige dokumenter og tre landkort.

    Sprogbruget fik mig til at tænke på om det måske var en praktikant fra en folkeskole de havde sat til det, men det var det ikke fandt jeg ud af, da jeg måtte kontakte dem fordi der manglede yderligere dokumenter

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #9

    Kwanza
    Bruger
    5.529 indlæg
    Offline

    #8 Det synes jeg da egentlig er fedt. Hellere modtage den type personlig mail, som man kan se at en rigtig, levende person har siddet og skrevet, end en der siger “aktindsigten søgt d. bla bla bla efterkommes hermed. Vedhæftede bla bla bla… Er der yderligere spørgsmål rettes henvendelse til bla bla,” eller hvordan de plejer at lyde.

    Man føler sig sgu som et tandhjul i en maskine, når man sidder og roder rundt i den slags mails, så jeg vil kalde det forfriskende at få en, der starter med et “hejsa” og slutter med en smiley. (Hvis ellers tingene derudover er i orden, hvilket de så åbenbart ikke helt var her).

    #10

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.498 indlæg
    Offline

    #9
    Kan egentlig godt se hvad du mener – Jeg kan bare huske at det ikke lige var det jeg havde forventet da jeg havde søgt aktindsigt ved dem før.

    Men ja hjælper også en del mennesker i mit lokalområde med at tyde deres afgørelser fra alt til forsikringssager og kontanthjælpssager, så forstår udemærket hvad du mener.
    Folk har svært ved at forstå det tunge juridiske sprog der ofte bliver anvendt.

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #11

    BirkeMOS
    Bruger
    1.192 indlæg
    Offline

    #1
    +1

Viser 11 kommentarer - 1 til 11 (af 11 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.