lørdag, januar 23, 2021

Årets influ tråd…..

Daily Rush Debat Off-topic Årets influ tråd…..

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Omnifilm
    Bruger
    5.506 indlæg
    Offline

    Nå, jeg slap sgu ikke i år og det er ret slemt den her gang. Konfus, åndenød og den slags.
    Desværre sagde lægen det var virus betinget så nu ligger jeg i med pano og ipren der ikke virker.
    Dagens optur: kærestens citron / ingefær the. Den tog lige af hals smerten.

    Del gerne jeg mest hemmelige men funktionelle potions når I skal holde influenza ud….

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 29 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    kenkari
    Bruger
    5.488 indlæg
    Offline

    Hvidløgskur

    Stay Loyal - Forget Royal

    #2

    Krisp
    Bruger
    5.059 indlæg
    Offline

    Hvis du har ondt i halsen er kamille te med en god klat honning i totalt awesome. Honning lindrer rigtigt godt og så styrker det immun forsvaret.

    Men det bedste råd, er at tage den med ro og ligge i sengen og få godt med søvn/hvile. :-).

    Steam: Krisp89 - Origin: Krisp1989 - BattleTag: Krisp#2319

    #3

    DsJ
    Bruger
    3.121 indlæg
    Offline

    Jeg plejer at tage et par dage hjemme og saa bare ligge i blød i Fernet Branca og Romtoddy. Eventuelt en splif til at sove paa hen modaftenen. Det hjaelpger ogsaa paa den typiske “Jeg er døende, jeg overlever ikke” -følelsen.

    #4

    LM
    Bruger
    2.528 indlæg
    Offline

    Kæresten bad mig brygge tryllledrik, og jvf hende så holder det alt fra døren. Hun bunder et shot hver morgen, og har ikke været syg siden. Det har jeg heller ikke, dog uden at drikke det. Laver det typisk noget lignende sådan her.

    200g ingefær
    4 økologiske citroner
    2 spsk Timian
    2 spsk honning
    3 ltr vand
    6 breve kamille te.

    Brug meget gerne en røvfuld frisk timian fremfor det tørre.

    Pres citroner, stil saften til side. Skær skrællerne lidt groft ud, og det samme med ingefæren, skræl den gerne med en ske så mindst muligt af “det gode” ryger fra.

    Hygge-kog under låg, vand, ingefær, citronskræller, kamille te, og timian i ca 1½ time. Tilsæt citronsaft og honning, rør ud (gerne mere efter smag).

    Filtrer skidtet og hæld på flasker, smid i køleskab og drik et shot om dagen. Alt indholdet er klassiske helse, medicinske, styrkende remedier.

    #5

    ElSenator
    Bruger
    8.147 indlæg
    Offline

    Jeg har været på langs siden sidste onsdag… Underlig forkølelse / influenza denne gang. Ondt i hovedet, ondt i halsen, stoppet næse, ingen stemme hver aften og morgen. Men intet af det har været specielt slemt. Men sammenlagt, så har jeg bare følt mig som en våd klud.

    http://www.muldjord.com

    #6

    johbe
    Bruger
    9.601 indlæg
    Offline

    Er også godt ramt, siden fredag. Rigtig mandeflu.

    Det sutter kogle

    Same shit, different day.

    #7

    kongkim
    Bruger
    16.368 indlæg
    Offline

    #6 Så kunne du gå hen og dø. mangesyg er en slemt ting husk at få kæresten til at forstå det

    Im nobody, and as we all know.. nobody is perfect.

    #8

    Jacques
    Bruger
    10.466 indlæg
    Offline

    “Konfus” og “åndenød”..? Hvilken form for influenza har du…?? Når jeg har influenza, plejer jeg “bare” at have høj feber og ondt i kroppen.

    Det eneste, der hjælper, er hvile og vand. Masser af det. Alt det der hvidløg, c-vitamin og urter er da fint nok, men det kurerer absolut intet, uanset hvad folk påstår. Bare sov og sved lortet ud.

    Bye with a warmly hugs

    #9

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    #8 præcis

    alle de der “husmor tricks” virker IKKE mod virus. ellers havde lægeverdenen nok opfundet nogen piller der kunne nakke den mest almindelige virus i omløb

    http://www.reddit.com/r/random/

    #10

    n0rton
    Bruger
    1.125 indlæg
    Offline

    Slap af, drik rigeligt med væske og tag noget ibuprofen eller paracetamol når ubehaget peaker. Ikke så meget man kan kan gøre

    #11

    Fuzzi
    Bruger
    1.102 indlæg
    Offline

    konen og jeg har lagt siden Tirsdag sidste uge med 40 i feber ondt i lunger hals og bare hele kroppen, jeg er endnu ikke blevet rask endnu. hader influenza

    #12

    Hexus
    Bruger
    33 indlæg
    Offline

    Jeg plejer at drikke en del cola. Det hjælper måske ikke, udover at det for mig kan undertrykke ubehaget en del

    #13

    TabascoPreben
    Bruger
    839 indlæg
    Offline

    Den lille startede i vuggestue her efter nytår. Det har været en oplevelse…

    Først en almindelig run of the mill forkølelse til hele huset, så nåede vi at have en rask dag, så roskildesyge. Fordi man samtidig skulle passe ungen, var det top 3 af det hårdeste jeg har prøvet. Så to gode dage så fik han lungebetændelse. Og nu går både mig og den langhårede og hoster og har vildt ondt i halsen…

    Jeg har aldrig prøvet at de ligger så tæt før. Jeg har ellers højest været syg hver 2-3 måned hen over vinteren.

    #14

    maestrow
    Bruger
    742 indlæg
    Offline

    #13 Jeg må desværre sige til dig, at der nok ikke er lys forude det næste halve år. Det er vores erfaring. Tilføj til den liste bronkitis og øjenbetændelse, skiftevis hele tiden (altså børnene)…

    #15

    HorrorByte
    Bruger
    4.802 indlæg
    Offline

    Aahtjue der er vist en uges ferie der

    First we poisoned him, then we broke his neck. Then we took his clothes, and we're very sorry.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 29 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.