fredag, januar 22, 2021

Åbent brev til King(Candy Crush Saga)

Daily Rush Debat Off-topic Åbent brev til King(Candy Crush Saga)

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Fisker
    Bruger
    12.648 indlæg
    Offline

    http://www.candyswipe.com/king.html

    Hvor man bare væmmes over det amerikanske varemærke-, ophavsret- og patentsystem.

    Men kronen går alligevel til King, de har da vist lige formået at overgå Apple i at være ultimative assholes vedrørende noget der uoriginalt.

    Det eneste håbefulde jeg kan se i denne opførsel er vel at de da snart må få øjnene op for at revidere det lortesystem.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 15 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    GuardR
    Bruger
    1.496 indlæg
    Offline

    Der er simpelthen så mange der tjener penge på at lave rip-off af andre folks idéer.. Det er forfærdeligt

    Som de siger ude i byen

    #2

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.498 indlæg
    Offline

    Blame the law makers.

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #3

    UNiCORN
    Bruger
    2.163 indlæg
    Offline

    Det er synd for manden, men jeg væmmes lidt når han konstant smider medlidenhedskortet.

    #4

    Bergholdt
    Bruger
    658 indlæg
    Offline

    Kan ikke helt tage hans klage seriøst. Er fordi han nævner sin mors død flere gange. En havde været rigeligt. To fordi han selv indrømmer han ikke rigtig har gjort noget ud af at håndhæve sin ret. At de så gør det pisser ham af.

    Cry me a river.

    Sagde han og gik

    #5

    StiX
    Bruger
    6.402 indlæg
    Offline

    Nu skal det lige siges at dette såkaldte CandySwipe jo heller ikke var originalt da denne fyr lavede det. Det var jo bare endnu et ripoff.

    Jeg ved ikke hvor gammelt det originale spil er med Bejeweled er jo i bund og grund det samme og udkom i 2001

    - fordi jeg siger det...

    #6

    Thormam
    Bruger
    4.043 indlæg
    Offline

    Hvis han nu undlod moderen hver anden linie… og slutte af med PRESIDENT FOUNDER… Der mister han jo det personlige… ærgeligt for jeg er helt enig i at det trademark ræs folk går efter at udnytte konstant er til grin…

    #7

    Kimozabi
    Bruger
    24.746 indlæg
    Offline

    #5:
    Og så skal det også siges, at det ikke er gameplay, der sagsøges over, men bl.a. tyveri af grafik, som du kan se her:
    http://www.candyswipe.com/king.html
    Ligesom forvirringen af navn, som der findes hundrede vis af eksempler på i denne sag, hvor det beviseligt har skadet Candy Swipe, at de to spil er så ens.

    Man kan ikke patentere gameplay, og det er ikke centrum i denne sag.

    "You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.

    #8

    Schniper
    Bruger
    1.695 indlæg
    Offline

    Lige meget hvad, er det den store mod den lille i det her.

    De store har det altså tit med at puste sig gevaldigt op, ved at henholde sig til, at de har loven i ryggen. Jo jo. Det er jo også fint nok. Men er det moralsk og etisk iorden?

    McDonalds angreb McAllan – Netto angreb en grillbar der hed noget med Netto og nu noget sexudstyr der har navnet Netto. Thy Data Center’s kamp med TDC, osv.

    Det er ufint. Så kan man altid klandre den lille part, for ikke at være vågne, men de bruger tit deres ressourcer andre steder, end på at være opmærksomme. De registrerer deres Trademark, og tror, så er alt iorden. Men så går det alligevel galt, fordi de ikke lige kan Karnov udenad.

    .....sagde jeg!

    #9

    Kimozabi
    Bruger
    24.746 indlæg
    Offline

    #0:
    Over 70% af alle dommere udpeget af Obama har repræsenteret store virksomheder før. Der bliver ingen ændring ift. at hjælpe de store firmaer.

    "You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.

    #10

    VxChemical
    Bruger
    3.390 indlæg
    Offline

    Jeg synes det er fint hvis King fik en på hatten over det her.

    And then he grinned like a fox eating shit from a barbed wire fence

    #11

    ice_boy
    Moderator
    13.723 indlæg
    Offline

    Fint brev, men som andre også nævner, så burde han lige skrue lidt ned for brugen af medlidenhedskortet.

    Det kunne være nice hvis han kunne vinde den kamp, men det sker sgu nok ikke.

    #12

    Fisker
    Bruger
    12.648 indlæg
    Offline

    Hvorfor skrue ned for medlidenhedskortet? Hvis folk virkelig ikke kan se det forkerte i det, uanset hvilken tudehistorie der tilhører, så kan det da vist også være ligemeget.

    #13

    StiX
    Bruger
    6.402 indlæg
    Offline

    #7 ah troede jeg faktisk man kunne.
    Jamen så er det da på tide nogen får lavet et ripoff af Heroes of Might and Magic III og får det smidt på android market!

    Det spil er jo som skabt til telefoner og tablets! Så spille det turbaseret ligesom quizbattle. Så er der jo ikke noget i vejen for at have sådan et spil kørende i en måned af gangen!

    - fordi jeg siger det...

    #14

    UNiCORN
    Bruger
    2.163 indlæg
    Offline

    Fordi det ikke har noget med sagen at gøre. Jovist er det hans mor der fik ham i gang, men hvad har det reelt set at gøre med ikonerne?

    Igen, det er en nederen sag og han burde vinde, men at nævne det så mange gange er kvalmende.

    #15

    TheRaz
    Bruger
    9.294 indlæg
    Offline

    St. Matt. Chap 7 vers 1-5.

    Anklagen om imitation og “inspiration” er jo juridisk. Istedet burde man lave en retsal med plads til ca. 7 mia. mennesker hvor alle så gik rundt, og anklagede alle andre for at imitere og lade sig “inspirere” af andre mennesker.

    Det bliver et Fandens papirarbejde. Der er jo omkring 7 mia. skyldige lige nu og her ;D

    Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 15 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.