lørdag, januar 23, 2021

Åben outlook fra website

Daily Rush Debat Programmering Åben outlook fra website

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    JJohnsenDK
    Bruger
    958 indlæg
    Offline

    Hej,

    Jeg ved at man kan åbne outlook kalenderen fra en hjemmeside med , men kan man også smide en parameter med, som man så kan fange i koden til et addin? Jeg har nemlig brug for at kunne få et sagsnr med over i outlook kalenderen.

    Derudover vil jeg gerne kunne angive, hvilke personers kalender, som skal vises når outlook kalenderen åbnes. Kan man det?

    Der bliver benyttet .NET til projektet.

Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    _Venom
    Bruger
    5.364 indlæg
    Offline

    jeg mener ikke at du får lov til at rode i addin-delen af office-objektmodellen fra browseren af. Især de nyere versioner af office er strikse med den model.

    Du kan til nøds via browser-scripts (hvor vi snakker IE only og noget activeX-niveau crap) indsætte ting i klientens outlookkalender, men det er ikke kønt.

    et eksempel på grimt javascript med activeX afhængighed:

    function outlook() {
    var objOutlook = new ActiveXObject(“Outlook.Application”);
    var objAppointment = objOutlook.CreateItem(olAppointmentItem);
    // sæt forskellige egenskaber på objAppointment som “Start”, “Duration”, whatever
    objAppointment.Save();
    }

    edit: DR har det med at indsætte bindestreger i lange ord… fjern dem efter behov

    Den kodestil er heldigvis noget gammelt stads, men det er svært at få adgang til outlook medmindre du hopper gennem EWS e.l., som kan være noget bøvl af en anden kaliber (kræver exchange)

    (Redigeret 30-02-3045 13:37)

Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.