5.1 Soundsystem. Hjælp
Daily Rush › Debat › Off-topic › 5.1 Soundsystem. Hjælp
- Dette indlæg indeholder 12 kommentarer, har 6 deltagere og blev senest opdateret af
Maker for 14 år, 10 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 18/03/2006 kl. 17:55#0
Hej.
Da jeg købte min Medion computer fik jeg 5 højttalere og en power-subwoofer med ved siden af. Jeg kan nu kun få de to (front) forreste højttalere til at virke. Kan hellere ikke få subwooferen til at virke. Jeg har været inde under kontrolpanel og kigge, men er stadig på bar bund.
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 18/03/2006 kl. 18:15 #1
Supporter dit lydkort 5.1?
You will be the end of us all: Now look what you did..
18/03/2006 kl. 18:18 #2Det skulle det gerne gøre, da det hele ligesom kom samlet, men hvordan opdaterer man ellers sit lydkort?
18/03/2006 kl. 19:16 #3Der kan være noget specielt software til dit lydkort, hvor du kan lave højtalersetup. Den står muligvis til 2-speaker setup. Prøv at se i dit “meddelelsesområde” (nede til højre i din taskbar ved uret) om der ikke er noget soundmanager programmel el.lign. der kører.
Hvis du derudover har 3 jackstik fra højtalerne som du sætter om bag i lydindgangen, så skal du være sikker på at de sidder rigtigt (men de plejer at være farvekodet, så man ikke lige tager fejl).
18/03/2006 kl. 19:49 #4Maker: ha ha ha : ) Havde PRÆCIS det samme problem.
Løsningen:
Gå ind I din Nvidia NVmixer og slå 5.1 surround set Da jeg sætte mit surroudn system til stod det også bare på 2 front højtalere
19/03/2006 kl. 00:21 #5#3
Nej. Der er ikke noget program der kører dernede.
#4
Hvad er det der Nvidia NVmixer for noget?
19/03/2006 kl. 08:04 #6#5: hmmm.. sådan noget lyd halløj. Går ud fra du har installeret forcewave drivers fra nvidia ikk?
Mit bundkort er et nvidia3 og bruger ATI som GFX.
http://www.nvidia.com og evt. hent forcewave dér. Der hører dét jeg snakker om med i. Der kan du sætte det til 5.1.
19/03/2006 kl. 10:50 #7HJÆÆÆÆÆÆLP MIN BIL VIL IKKE STARTE!!!! HVAD ER DER GAAALT!!!!
jeg nægter at give information om min bil fordi jeg er dum nok til at tro alle herinde er synske og/eller fordi jeg tror alle har 100% samme bil som mig, og der ikke findes andre former for biler!!!
hvad med at skrive specs op?
hvad med at skrive i det rigtige topic? er det folk der roder med Hardware eller folk der diskuterer analsex der kender dit hardwareproblem bedst? giver det ikke mening?
Jaffuz er langt ude, det hjælper ikke at installere nvidia gfxdrivere, hvis du har ATIkort, heller ikke nvidiabundkortdrivers, hvis du har intel chipset!
Jeg er ikke god til banko
19/03/2006 kl. 13:04 #8#7
Ha…ha….ha, meget sjovt.
Hvordan finder jeg ud af hvilket lydkort jeg har? Altså igennem computeren, da jeg ikke har kassen mere. Når jeg går ind under det der med lydenheder, så kommer der en masse forskellige ting frem.
19/03/2006 kl. 13:36 #9hvis du lige har købt svinet er der så ikke nogle papire med til den med nogle specs?
19/03/2006 kl. 17:49 #10#9
Nej. Jeg har ikke lige købt den, men det er først nu jeg vil have det der lyd halløj installeret.
20/03/2006 kl. 14:20 #11Prøv at gå ind under Kontrol Panel og se om der er noget lydinstilling der udover standard lydindstilling.
For at identificere dit lydkort kan du f.eks. gøre følgende:
Gå i Startmenuen og vælg “Kør”
Skriv dxdiag og tryk enter.
Gå ind under fanebladet Sound. Se hvad der står under Device ved Name.Ellers kan du højreklikke på Denne Computer og vælg Administrér. Gå ned under Enhedshåndtering, og kig listen igennem for noget med Lyd. Hvis Windows har genkendt lydkortet vil du kunne se navnet her.
31/03/2006 kl. 12:43 #12BUMP!
Mit lydkort er et:
C-Media AC97 Audio Device (:S)
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























