fredag, januar 22, 2021

4 år, 1 måned og 2 dages gaming

Daily Rush Debat Hardware Konsoller 4 år, 1 måned og 2 dages gaming

  • Dette indlæg indeholder 60 kommentarer, har 34 deltagere og blev senest opdateret af  BruneBanan for 11 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Jeg husker tydeligt den kolde decemberdag i EB Games for fire år siden, hvor jeg hentede dig. Du var længe ventet. Din lillebror havde overskredet sin holdbarhedsdato, og der stod du som en regulær redningsmand. Du var cremet hvid, kompakt og der var ingen bånd der bandt dig. Jeg havde gjort hele stuen klar, med et dengang top of the line Samsung 40” fladskærms TV til lige over 28.000 kr. og jeg havde endda skaffet en ny bolig i udkanten af Århus, så vi kunne være sammen, helt uforstyrret.

    Den cremede hvide farve leverede et perfekt sammenspil med dit nye mintgrønne tema. Ahhh… den første opstart… de første blide tryk på din faste knapper… det første lette pres på aftrækkeren… hvor var du bare fantastisk!

    Vores første spil var Kameo. I dag er det ikke noget specielt, men dengang var det ret fantastisk. Jeg vil under alle omstændigheder aldrig nogensinde glemme det spil!

    Det var dog først da en underlig popup viste sig forneden på skærmen sammen med en liflig ”bloppelop” lyd. ”Found Pummel Weed” – 20 G Acquired. Hvad var nu det? Efter en heftig omgang googling, fandt vi ud af, at vi kunne måle vores værd med en ny metascore, også kaldet Gamerscore! Hvert eneste spil, vi kunne hygge os med, ville have 1.000 af disse babies! Nøj, det var lige noget der gik i vores fælles e-peen konto!

    Vi skulle dog finde ud af, at disse point ikke altid var så nemme at få fat på, men kampen om dem, var fantastisk. Og sammen drog vi ud på jagt efter disse Achievement Points, så vores Gamerscore til evig tid kunne være respektabel.

    Og nu står vi her, 4 år efter. Sammen har vi været på eventyr i langt over 100 forskellige spil. Du havde en nærdødsoplevelse, hvor magikerne i Tyskland fik dig reddet. Derefter solgte jeg dit hylster, for at modtage en opgraderet Elite-model. Men pga. dig ”jeg” lever et online liv, hentede jeg bare din personlighed ned igen, efter skiftet. På den måde har vi overlevet i alle årene, sammen… os to!

    Når vi laver status i dag, så har vi sammen 49.999 dejlige point sammen, hvilket bringer os til lidt af en milepæl i vores samliv. Vi skal bryde 50.000 grænsen. Den er brudt mange gange før, af så mange andre gamere, men for os to er det en helt speciel dag! Derfor har jeg som en overraskelse gemt de grænsebrydende point til et helt specielt spil, under helt specielle omstændigheder. Call of Duty: Modern Warfare 2 færdiggøres på Veteran.

    Hvilken måde at træde over grænsen til de næste 50.000 point!

    Så åben dit drev, og lad mig guide dig igennem denne glædens dag!
    (Spoiler: videoen viser slutningen på MW2)

    Kulminationen efter 4 år sammen.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 60 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    rundini
    Bruger
    888 indlæg
    Offline

    n1

    Din mor er et fallossymbol

    #2

    nEmo
    Bruger
    3.772 indlæg
    Offline

    Nørd. Men fedt.

    And isn't it ironic, don't you think?

    #3

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    du er jo på crack

    #4

    CDM
    Bruger
    1.710 indlæg
    Offline

    Crack er som at spise kiks for banan! nej du det er en blanding imellem nuclear materialer og LSD/svampe bananen kører

    Not having a profile on DR is like invading russia in the winter!

    #5

    brwnx
    Bruger
    3.609 indlæg
    Offline

    jeg blev ripped på fire uger!

    udemærket skrevet…

    Læs det med småt

    #6

    Ceer
    Bruger
    1.403 indlæg
    Offline

    Xbox360 – A love story

    #7

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    lol .. så fed lyd/musik =)

    GG

    Knuspar.dk - Steam Profil

    #8

    DanielBoe
    Bruger
    9.207 indlæg
    Offline

    Nice. Men hvad skete der lige for de gamle karate-films lyde?.. Haha

    #9

    Smenkhare
    Bruger
    2.656 indlæg
    Offline

    Godt skrevet, men NERD ALERT!

    It became apparent that one reason why the Ice Giants were known as the Ice Giants was because they were, well, giants. The other was that they were made of ice.

    #10

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    Hehehe! Hør brune har du overvejet en midlertidig indlæggelse? På baggrund at ovenstående forestiller mig lidt at du er typen der har svært ved at skelne xbox Live! fra virkeligheden – hvad er din IRL Life! score? eksempelvis –>

    10 G – Gennemført folkeskole
    20 G – Første skrald
    30 G – Har ædt bacon i svøb
    50 G – Life completed

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

    #11

    carstone
    Bruger
    3.645 indlæg
    Offline

    Ikke dårligt.. Så nu da du er nået de 50 store, så hopper du over på en PS3 ?

    I have spoken.

    #12

    Xpure
    Bruger
    424 indlæg
    Offline

    lol grineren

    "next time... when your gonna stab me in the back... at least have THE GUTS... to do it to my face" - Mal (Firefly)

    #13

    Thendur
    Medlem
    9.601 indlæg
    Offline

    Rofl @ Kungpaow lyd effekter.

    Kom vist kun op på 10.000, da jeg havde sexboxen Så tillykke.

    "You can do it your own way. If it's done just how I say."

    #14

    Ghidora
    Bruger
    8.646 indlæg
    Offline

    haha nice…

    Nyder selv at samle trofæer på PS3…

    Ghidora84

    #15

    ArgDuLieber
    Bruger
    1.036 indlæg
    Offline

    Hahaha

    Godt skrevet. Men måske du skulle overveje at komme lidt ud nu?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 60 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.