lørdag, januar 23, 2021

360 RRoD og nul garanti – hvad nu?

Daily Rush Debat Hardware Konsoller 360 RRoD og nul garanti – hvad nu?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    så skete det for 3. gang: min xbox fik igen de berygtede tre røde lamper tændt, og denne gang er det slemt for MS’ 3 års garanti udløb på mit køb for 3 mrd. siden

    Det gode spørgsmål er nu om det stadig kan betale sig at sende den til rep og så betale regningen, eller vil det være billigere og mindre bøvlet bare at købe en ny?

    Hvad er andres erfaring med denne situation og hvad vil I foreslå? Nogen der evt. kan sige hvad det vil koste at få boxen sendt til rep og få skiftet bundkortet (antager at det igen er dét der er blevet ristet).

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 25 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    CDM
    Bruger
    1.710 indlæg
    Offline

    Tror sq at hvis det var mig ville jeg købe en af de nye modeller ;p.. mindre larm, og bedre holdbarhed :p (Det skal dog siges at hvis det er den samme fejl der er sket alle gange, så er den enhed der er blevet skiftet ud stadig under garantien.. det mener jeg ihvertifalde det er ifølge forbrugerrådet. Uden at love noget så er det jo næsten ligefør du kan få pengene igen, hvis det er samme fejl :)?)

    Hvis du derimod har fået en ny maskine, så er der jo fornyet garanti på den maskinbe

    Not having a profile on DR is like invading russia in the winter!

    #2

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    desværre går det vist ikke for første gang var min konsol defekt fra jeg købte den, og så fik jeg den byttet til en ny. Derefter har den nye konsol været ristet én gang og repareret af MS (nyt bundkort) siden.

    Hvilken model bør man købe? Jeg har/havde selv den gamle Premium konsol uden HDMI tilslutning, og det er et absolut must for mig at få denne tilslutningsmulighed på min nye konsol! Er der nogen risiko for at få en gammel model uden HDMI, hvis jeg køber en ny xbox? Hvordan sikrer man sig at man i det hele taget får en af de nyere versioner af konsollen? Står der noget nummer på selve kassen som kan afsløre dette?

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

    #3

    Nexer
    Bruger
    356 indlæg
    Offline

    Alle nye xbox konsoller er i dag med HDMI. Med mindre du finder et voldgammelt lager et sted.

    En sikker måde at finde en Jasper på er ved at se på selve konsollen hvor mange ampere den trækker.

    Jasper er på 12.1A og Falcon er på 14. something

    http://img.hexus.net/v2/gaming/news/xbox360/jasper-2.jpg

    #4

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    Jeg ville ringe til M$ og snakke med dem ang. problemet – hvis det er RRoD kan det være du kan få dispensation til en ombytning da de ved det er deres problem

    #5

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    #3: tak for info. Efter at have kigget lidt rundt på nettet har jeg besluttet mig for at købe en Premium konsol igen – sys ikke rigtigt jeg kan forsvare en mérpris på 500 kr bare for at få en sort elite konsol i stedet

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

    #6

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    #4: hvorfor skulle de gide det når garantien er udløbet? har du evt. selv haft held med det eller kender nogen andre der har?

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

    #7

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    #6 har selv givet dispensation til lignende sager når jeg har haft arbejdet hos div. HW producenter og det er tydeligt at skaden er grundet dårligt HW og ikke brugen af udstyret eller på anden måde selvforskyldt

    det som det også handler om er at give positive oplevelser til kunderne og sikre sig at de er kunder i fremtiden

    det hele omhandler den måde du fremlægger sagen på

    jeg ville nok også nævne det er 3 gang det sker og du er super glad bla bla bla men ked af den er gået rrod igen men trods det er et kendt problem fortryder du ikke købet af din xbox bla bla bla

    jo mere positivt du fremlægger din sag jo mere villig vil personen i den anden ende være til at yde det ekstra i din specifikke sag

    #8

    FlipFlop
    Bruger
    739 indlæg
    Offline

    Elite har også 120 gb hd

    Xbox Live: DK FlipFlop
    PSN: FlipFlop

    #9

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Jeg har for nyligt købt en Elite… bedste køb siden jeg købte xobxen ved launch!!!! Køb dig en elite

    #10

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    #7: Ok, jamen jeg vil jeg da i det mindste lige give det en chance – en gratis konsol siger man jo aldrig nej tak til

    #9: Hey banan, jeg har klaret mig rimelig ok med min 13 GB disk i 3 år nu og er ret sikker på at 60 GB disk er rigeligt til mig – er den større HDD ikke den væsentligste forskel på de to modeller?

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

    #11

    Fille88
    Bruger
    981 indlæg
    Offline

    Du har jo to års reklamationsret på en reperation. Så hvis det er inden for de sidste to år det skete sidste gang, skulle du gerne kunne få den repareret gratis.

    #12

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    #11: Det forstår jeg ikke helt – er det ikke altid to års reklamationsret fra købsdatoen? Ved du evt. hvor jeg kan læse om reglerne om dette? Og er det ikke kun hvis jeg har fået repareret min konsol igennem butikken hvor den er købt? Den sidste reparation jeg fik lavet var på MS’ udviddede 3 års garanti og der gik jeg bare direkte til MS.

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

    #13

    Nzuk
    Bruger
    4.002 indlæg
    Offline

    lol vildt så mange som har det problem for tiden? Anyway brugte self repair guide anbefalingen fra http://www.xboxrrod.com og den virkede fint

    Defeating a sandwhich only makes it tastier

    #14

    ffdshow
    Bruger
    216 indlæg
    Offline

    Hvis du er heldig, kan garantien godt tælle forfra, hvis du har fået en ny model; så får dén model en ny garantiperiode.

    Det var tilfældet, dengang jeg fik erstattet min bærbar med en ny model, da keglerne hos Acer ikke kunne finde ud af at fikse den.

    Ring på forbrug.dk og hør ad.

    #15

    Screamer
    Bruger
    416 indlæg
    Offline

    Samme skete for mig. Jeg forsøgte så selv at lave min, det var ret enkelt. Fik den også til at virke, men så gik min blæser amok, så åbnede jeg den igen, og efter en masse roderi ville den slet ikke tænde. Så jeg fik 300 kroner for den i defekt stand, og har købt en elite, beholdte alt, controllere harddisk osv. Så følte jeg at det godt kunne betale sig.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 25 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.