Microsoft åbner butikken

Xbox Live fik sig en stor opgradering med Xbox 360. Mange flere servere stod nu til rådighed, og selvom der har været flere DDoS-angreb, så har nedetiden været på det minimale i fht. konkurrenternes problemer med diverse hackere og deres angreb. Marketplace var stedet, hvor man i starten kunne hente XBLA-spil og demoer. Førstnævnte var en sær størrelse i starten, da det kun var såkaldte arkadespil, som ikke var berettigede en udgivelse på skive, men nu kunne de nemt finde et publikum på en rentabel måde.

BilledeBillede

Mange klassikere fra små udviklere så dagens lys, men pludselig begyndte ældre titler fra etablerede udviklere at finde vej. Street Fighter, Pac-Man, Uno, Mortal Kombat, Sonic, Worms, Bomberman, Duke Nukem og Doom kunne nu genopleves for lille beløb. Alle Arcade-titler kunne prøves inden køb, hvilket fjernede fornemmelsen af at købe katten i sækken. Sidenhen kom også flere deciderede spilperler, som i dag er en del af 360’eren omfattende spilarv. Her skal Braid, Fez, Limbo og Trials nævnes som garanti for en god oplevelse. I skrivende stund er der 1.163 forskellige spil (Arcade- og fuldpristitler) tilgængelige på Xbox Live. Det store spørgsmål, nu hvor Xbox One er udkommet, er, hvor længe vil Microsoft holde adgangen til Xbox 360-udgaven af Xbox Live åbent.

10 KOMMENTARER

  1. Fedt tilbageblik på en konsol, som vil blive husket for at være banebrydende!

    Jeg har selv en Xbox 360 stående derhjemme, og den bliver stående, selvom jeg har anskaffet mig en Xbox One. Jeg vil jo gerne kunne spille Guitar Hero og måske nogle af de andre gamle spil. Og så har jeg bare haft så mange gode stunder med den, at jeg helst ikke vil af med den.

  2. Der er en årsag til at Xbox360 er den konsol jeg har med flest original titler til Det er en fed konsol der stadig bliver brugt jævnligt. Af mine højdepunkter i spil kan jeg nævne ME-serien, Guitar Hero 2 og 3, Dead Space, Condemned Criminal Origins, Bayonetta og en masse andre.

  3. Fed artikel Blev sgu helt nostalgisk!

    Det er klart min yndlingskonsol, og det tror jeg nu også, at det bliver ved med at være.

    Det sjove er også, at Sony bare lavede Xbox360 v2 og Microsoft fuckede det hele op med deres X1. Og se nu bare PlayStation 4 rykke afsted.

  4. 3# Arrrr…det så ikke helt rigtig, eller også må vi agree to disagree :D.

    Tog springet fra 360eren over til x1, og det har hele tiden føltes som den naturlige 360 v2. Hvis man sidder tilbage med en anden ekstrem indstilling, skal vi helt tilbage til da microsoft viste deres x1, men de har godt nok gjort det godt igen. Ændret på meget, hvor imod sony faktisk bare har siddet på deres flade og talt deres penge.

    Men ja, fin artikel. Og selvom jeg havde et par red ring of death med min 360 i sin tid, har jeg nu været godt tilfreds. Og indtil videre det samme med the xbone.

  5. Jeg satte en X360’er med fire joysticks op på min klasses 100″ smartboard og lod drengene spille Bomberman og Wrecked (Micromachines-klon). De morede sig kosteligt…

    Det er faktisk en slags sjov, som de færreste dyrker i dag. Selvfølgelig spiller de lidt FIFA, men splitscreen er sku undervurderet.

    Vi prøvede også lidt systemlink mellem to klasser, det var fedt!

    #3: Jeg frygtede også, at Sony havde taget teten, men efter at have købt min XO med Battlefront, så er jeg sikker. Microsoft viderefører elegant stafetten. Den eneste forskel, som jeg ser det, er, at Sony lært meget af Microsoft. Jeg kan ikke finde et eneste ankepunkt, hvor PS4 overgår min XO.

  6. God artikel, passende op til fødselsdagen.

    X360 var min første konsol, efter mange år med pc-gaming, og har altid været glad for den. Der har været ups’n’downs undervejs bla. en RRoD, men nogle af de bedste spil jeg har spillet de sidste 10 år har været afviklet på X360.

    Og er en sucker for controlleren, den er simpelthen world-class.

    Har endda udvidet samlingen så jeg har 2 i huset, som idag bruges flittigt af mine to drenge, men det er sjældent jeg selv bruger den efterhånden.

    Men med udsigten til Win10 og X360 bagud-kompabilitet bliver 2016 nok året, hvor jeg køber den eneste rigtige arvtager, Xbox One

  7. Xbox 360 var på mange måder startskuddet for moderne gaming. HD-grafik, konstant forbindelse til nettet, ubesværet gruppespil, achievements, og så at udgive et produkt propfuldt af fejl og fikse det senere. RRoD var næsten 100% garanteret på den første generation og har kostet Microsoft over 1,1 milliarder dollars.

  8. #8: Ja, jeg husker godt reaktionerne på den første XboX… ikke ligefrem imponerende og vi var mange der spåede den en dyster fremtid.
    Det er dog imponerende nok at de har fået fingeren ud af nødudgangen og faktisk har skruet noget fornuftigt sammen.

    Er det ikke også noget med at vejen til succes er brolagt med fejltagelser?

    Jeg håber vi får fingre i den nye XboX Elite controller til anmeldelse. Jeg havde den i hænderne på GameStop Expo og den har altså noget ganske raffineret at byde på. Jeg er dog nødt til at gå den grundigere efter, hvis jeg skal kunne anbefale at smide 1200-1300kr efter den… og ja, jeg missede også med øjnene da jeg fik prisen at vide!

  9. Xbox360 er helt klart en af mine favorit maskiner, hvilket også er grunden til at jeg har 2 stk. stående fremme. (1 stk. til Live & Achievements, 1 stk. RGH modded træfbrug og generelt alt andet)

    Hardware mæssigt er det vildt at tænke på, hvor meget bøvl og reklamation gøgl MS har været igennem ift. de fleste Phat modeller. Samtidig tænker jeg, at MS har håndteret situationen imponerende, problemstørrelsen taget i betragtning.

    For mig at se, har PS3 konsollen på flere områder “vundet”, både ift. hardwaren (fra launch – BR drev, Wifi, genopladelig kontroller, m.m.) samt ved antallet af 10/10 exclusives titler. Sidste er dog nok en individuel smagssag.

    Der hvor X360´eren for mig skinner igennem, er specielt ift. den latterlig lækre controller. Controlleren er IMO på niveau med Gamecube controlleren, og personligt mener jeg kun er den er blevet overgået af X1 controlleren (til dels også PS4 controlleren).

    Favoritspil som er eksklusivt til X360, må være det første Condemned. Fuck hvor er det et alt for fedt spil!