Ind på scenen træder Nexons chef
De fleste vestlige gamere og selv det meste af pressen, går rundt med en illusion om at det er her det sner. Blizzard Entertainment er generelt betragtet som en mastodont, men det er vand i forhold til hvad Nexon Corporation har opnået af resultater i Korea og den industrialiserede del af Asien. Nexons Chief Executive Officer, Joonmo Kwon gav en effektiv demonstration af hvor fokuseret deres strategi for online-gaming er og fremlagde nogle rå nøgletal, som får alt andet til at blegne i forhold.
![]() | ![]() |
De fleste danskere har aldrig hørt om KartRider, men spørger du en tilfældig koreaner på gaden i Seoul, vil hver tredje indrømme at vedkommende spiller KartRider. Nexon har nu nået over 900.000 CCU (Concurrent Users), dvs. 900.000 spillere bare på KartRider samtidigt. De har 160 mio. abonnenter totalt set og deres to mest kendte spil, KartRider og MapleStory er uden sammenligning de mest spillere i Asien. Nexon har “franchised” begge spil i en sådan grad, at selv den mest fantasifulde europæiske marketingschef vil dø af misundelse. En lukket betatest af KartRider blev sat i værk den 1. maj i USA og Nexon afventer reaktionerne, før de kaster sig for alvor over det nordamerikanske marked. Langt den største del af indtjeningen på KartRider og MapleStory kommer fra, hvad Kwon kaldte “emotional items”. Det er objekter til figurerne i spillet, som ikke har andet end æstetisk værdi for spilleren og har indvikling på spillets “balance”.
Nexon opdagede også at især koreanerne ikke ville acceptere, at de riges børn fik en fordel over andre mindre bemidlede, som ikke kunne købe sig til in-game objekter, som påvirkede gameplayet mere direkte. Known nævnte dog, at japanerne og kineserne ikke havde samme krav.



























Interessant artikel, især om hvordan Nexon dominerer markedet i asien. Tror dog at en del flere ville læse artiklen hvis der kom et link på news delen af forsiden, i stedet for bare et billed op i artikler.
God artikel… især en god pointe med karakterene på spil og interessant at høre om andre betalingsformer/-metoder på MMO’er…
men hvor er boothbabes?! ej pjat det skal ikke til… rart at se en mere moden game messe, men der skal dog stadig være plads til dem jeg kan komme til.
Spændende, ville godt give min højre bolle for at snakke med top Eve folk real leif, kunne være fedt med nogle balance changes + events og ikke mindst et tiltrængt interface opdatering, ser ingen grund til Eve er så rodet som det er pt.
Også¨sjovt at høre om online gameing i asien, det bliver heldigvis ikke det samme som her.
Godt job der, men tror også det har været en udmarverende tur der.
#2 messe er ikke typisk spilmesse for masserne med babes, højmusik og 150 tommer skærme, men om “foredrag, workshops og paneldebatter” – derfor er den spændende i mine øjne.
Babes kan vi altid score
Tak for artiklen, jeg fandt først bilederne som var ret intetsigende, og først derefter faldt over din gode artikel.
Det støder mig dog at, selvom du langt langt hen ad vejen skriver velovervejet, stadig lige formår at støde til en konkurrende spilside med en fuldstændig irelevant kommentar. Men ellers thumbs up
Er Herold stadig en lille fed trold?
Super god artikel, og som altid en fornøjelse at læse det du har skrevet.
Elsker at du ikke bare fyre alt det sædvanlige “wannabe objektive” pjat af – som så mange andre spilsider gør, men prøver at ligge lidt sjæl i det og give din mening med.
Er grunden til at jeg læser denne side dagligt – frem for andre, større og mere ligegyldige sider.