Skal du have next-gen konsollerne?
Vil jeg stå i kø til Xbox 720 og Playstation 4? Nej, jeg vil ikke stå i kø. Jeg vil nemlig vil ligge i kø i mit telt uden for butikken som den første og største nørd, når konsollerne skal afhentes. 2013 bliver året, hvor vi træder ind i den næste konsolgeneration. Vi får muligvis ikke både Sony og Microsoft på banen, men én af de to giganter kommer uden tvivl med deres nye konsol inden 2014 banker på døren. Mit personlige gæt er, at vi faktisk kommer til at se begge konsoller inden vi skal købe julegaver i december måned.
![]() | ![]() |
Hvorfor glæder jeg mig sådan til den nye generation? Det er fordi, at jeg håber på fremskridt på flere fronter. Her er således mine ti største ønsker til den næste generation. Rækkefølgen er ikke vigtig.
1. Bedre grafik! Ja, inderst inde banker der et stort hjerte for den smukke grafik, for jeg er en ægte grafikluder. Sådan en der spenderer 7.000 kroner på et grafikkort, bare for at presse al saft og kraft ud af spillene, selvom meget mindre grafikkort stadigvæk ville være alt for meget. Konsollerne bringer ny hardware med sig, og det vil sikkert og vidst bringe langt flottere grafik med sig. Se på PC-spil som Metro 2033, The Witcher 2 og Battlefield 3. Der skal vi gerne hen med lanceringsspillene til den nye generation.
2. En langt klogere fjende. Jeg vil have en bedre kunstig intelligens. De færreste udviklere har i denne generation brugt tid på at videreudvikle på den kunstige intelligens. I lang tid har det været grafikudvikling, hvor ingen har gidet at allokere kraft og plads til en god AI. Derfor har AI’en ikke udviklet sig de sidste fem til seks år. Og det er ærlig talt en forbandet skam. Den kunstige intelligens er fundamentet for en god singleplayer oplevelse. Hverken god grafik, en gigantiske spilverden eller en fantastisk historie kan gøre gameplayet sjovt, hvis AI’en er dummere en vådt bølgepap. Jeg kræver intelligens, ellers kan vi lige så godt droppe singleplayer.
![]() | ![]() |
3. Realistisk fysik og vildere ødelæggelse. Jeg vil smadre banerne til ukendelighed og se bladene bøje sig, når jeg går forbi. Det er altså ikke for meget forlangt i 2013. Allerede i 2007 leverede Crysis dette, i 2012 har ingen gjort det efter … lige på nær Red Faction, der har tilladt uhørt ødelæggelse af baner og bygninger i mange år efterhånden. Hvorfor har ingen andre gjort dette efter. Et spil som Half-Life 2 bragte en hidtil uhørt grad af realistisk fysik med sig, og resultatet er, at det stadig den dag i dag, godt otte år senere, er noget af det bedste vi har set. Se bare på Garry’s Mod, der udspringer af Half-Life 2.
4. Konsoller med PC-indmad. Uduelige konverteringer med elendig ydelse. Dette har både konsoller og PC’er stået model til, oftest tidligt i konsolfasen. Dette er ingen tjent med. Derfor bør de nye konsoller bygges som små PC’ere. Det gør konverteringen begge veje langt nemmere. Der kan i så fald udvikles med, på og til PC’en, hvorefter spillene lettere skalleres ned til de lynhurtigt forældede konsollers hardware. Alle vinder.
5. Nye franchises. Forhåbentlig vil vi se en ny generation af innovative titler, hvor udviklerne tager chancer med en helt ny og funklende lækker hardware. Gerne med et fokus på udnyttelse af fysik og kunstig intelligens. Halo 11, Call of Duty 54 og Assassin’s Creed 23 skal vi nok få. Men jeg håber på, at de store spillere tør satse mere på nye navne og nye koncepter.































jamen det du ønsker er vel bare en budget gaming-pc, med et godt stykke mediecenter software
#1 Det er mit ønske #4 og #8 ja.
Kom Crysis ikke i 2007? Jeg mener også at Hitman rent faktisk havde fysik på planter før Crysis. Jeg mindes at have set en video hvor Crysis og Hitman sammenlignes.
Men jeg ser tiden an. Kommer helt an på hardware og launch titler.
#3 Ahh… du har ret. I begge tilfælde. De første hitmans havde nemlig interaktion med planter. Derfor er det ufatteligt, at det ikke er med mere!!!
Du kan godt gøre dig klar til at blive skuffet med hensyn til vifte-med-armene-motion-controls. Sony har nemlig for et års tid siden patenteret noget der minder om Kinect.
Sonys køb af Gaikai giver også en klar indikation om at man vil fokuserer på cloud-gaming. Jeg tillader mig at tale alskens analytikere/spåkoner efter munden og sige at Sony bruger Gaikai til at tillade brugeren at spille alle deres gamle PS1, PS2 og PS3 spil på den kommende PS4. På den måde vil der ikke kræves noget som helst af selve PS4’erens hardware, men blot en god stabil indernet forbindelse.
Michael Patcher har snakket lidt om muligheden for at MS, i USA til at starte med, muligvis vil lave aftaler med kabel-tv selskaberne om en form for abonnementsbinding til deres kabel service, og så vil X720 modtage signalet og dermed gøre sig til den eneste boks under fjernsynet. Xbox’en har i lang tid gået efter at være et ‘entertainment-center’ under fjernsynet så i den sammenhæng lyder det logisk nok.
Jeg er ganske tilfreds med den nuværende generation. Men konsollen skal bruges til spil, og ikke alt det andet gøjl, der bruger jeg mit tv, da mine konsoller bruger for meget strøm til at jeg vil streame tv, film og musik over dem.
Grafik, games on demand og bagudkompatibilitet er det vigtigste for mig.
Ønsket om ny franchises opfylder spilbranchen helt automatisk. Direkte fra en stor udgiver lyder det, at man ganske simpelt ikke bruger penge på nye IP’ere på dette tidspunkt i konsollernes cyklus:
http://kotaku.com/5925083/an-insider-from-one-of-those-cold-calculating-mega+publishers-is-answering-your-questions-right-now
Det sker i starten, for så at forsvinde langsomt efterhånden som årene lægger sig i konsollerne. I hvert fald når vi snakker om de store AAA-serier, som kommer til at definere generationen.
De nye IPs kommer helt af sig selv, når de nye maskiner ankommer.
Det er en af grundende til, at jeg har meget imod Kinect og Move – ud over at de repræsenterer, at man nu kan udgive spil, som man rent faktisk ikke kan være sikker på at kunne styre, hvilket burde være helt utænkeligt (og er som at se film uden at være sikker på, at lyden følger med), men hvad det store marked også synes lykkeligt ligeglade med, hvilket er en skam.
Kinect og Move har forlænget det nuværende konsollers levetid med et par år, hvilket også har forlænget tørken af nye IP’ere. Damn you, Nintendo.
Og med viden om, at Kinect sælger som varmt brød, samt at rygterne om, at Microsoft inkluderer den i næste Xbox, virker ønsket om ingen motion-control lovligt optimistisk
Mine ønsker:
Giv os et open-world-spil, der ikke er ren overflade. Lad os gå indenfor i bygningerne, så byen bliver til andet end kulisser.
Prototype, Infamous, Assassin’s Creed, Saints Row og mange andre er jo ikke en åben by – det er en åben omgang cementkasser med vinduer på. Et hus er ikke et hus, før du kan gå derind.
Så drop den gigantiske bystørrelse, og giv os en ægte by i mindre skala. Jeg husker selv GTA IV positivt for de steder (desværre alt for få), hvor man kunne gå indenfor i f.eks. restauranter, netcafeer, bilbutikker og lign.
Det tilføjer så meget liv og ægthed til bymiljøet end blot en samling huse at kravle rundt på.
Få Ubisoft til at lave deres åbne verden mindre mekanisk.
Sideaktiviteter er alle markerede på kortet, og der er få eller ingen overraskelser at finde. GTA IV, Red Dead og Skyrim (for at nævne et par) brilierede i at lade komplet tilfældige begivenheder finde sted, men i Ubisoft’s spil er der ingen grund til at løbe omkring for at udforske.
+1 på AI-ønsket, men skal vi dømme efter, hvilke spil, der pt. sælger mest, er masserne flintrende ligeglade.
Selv om det ville spare udviklerne for en masse og tillade langt nemmere skabelse af indhold. Her gør Ubisoft noget helt rigtigt efter min mening. I Far Cry 3 behøver de ikke at konkret designe alle de poster, man kan indtage. De placerer nogle bygninger, smider nogle soldater rundt omkring, giver dem hver deres AI-rutine og så klarer spillet selv resten. Det virker også mere dynamisk og levende, fordi handlingerne kan udfolde sig forskellige, modsat sciptede events.
#6:
Desværre er Microsofts drøm, at Xbox’en bliver dit underholdningscenter, så de går stik imod dine ønsker.
#7: Nu var det ikke et ønske om, at man ikke inkluderer mediecenter i boksen. Men jeg bruger bare mit smart-tv for at spare på strømmen, og da de fleste køber nyt tv oftere end konsol, så er det bare ikke en dealbreaker for mig…
#5 Tja, jeg ved nu ikke med det der patent. Tror måske at de har brændt nallerne lidt på Move. Men ja, bliver sikkert skuffet. Så kan jeg bare håbe på, at udviklerne skrotter understøttelsen i de spil jeg vil spille
Men ift. cloud gaming, det lyder jo meget godt. Så længe internetforbindelsen er til det. Det bliver aldrig FPS for mig
#7 – Postal 2 havde ret mange af de elementer. Jeg synes sgu det var sjovt at gå rundt i byen og se, hvad folk havde gang i i husene – selvom det var meget begrænset, hvad der skete. Men det er helt klart noget, som ville være fedt at se i et GTA-spil.
Addendum-ønske:
At de gider flytte kameraet et par meter væk, så din figur ikke går rundt om fylder 25% af skærmen, ligesom våben i FPS-spil heller ikke behøver at fylde så meget.
#10:
Ja, det ville være blær, hvis man kunne gå ind i tilfældige huse og så se, hvad folk havde gang i. De kunne ligge og sove, sidde og spise eller adskille kødgardinerne i kosteskabet.
Det vil jeg 100 gange hellere have end 200 km cementklodser.
Den eneste der har lavet noget nyt er de gamle fra nintendo. Deres wii sat noget nyt gang og det er det MS og Sony vil havde. Men problemet er at de laver kopier. Det er ikke nyt. Hvis der skal ske noget så skal det ske på den software mæssig side, der skal laves bedre programmer og selv om jeg tror at PC og konsol kommer trætter sammen så er de stadigvæk langt fra hinanden, selv med en ny generation. Men de skal nok finde sammen der kommer bare til at gå meget lang tid. Den dag alt bliver sky, så er vi der.
Spændende bliver det, da.
Som #1 skriver er det lidt fail at ønske sig en ny generation konsol der i virkeligheden bare er en PC.
Men nuvel..
1. Bedre grafik – Sure
2. En langt klogere fjende. – Win
3. Realistisk fysik og vildere ødelæggelse. – Epic win
4. Konsoller med PC-indmad. – Why u no just buy PC?!… Det kommer ikke til at ske da prisen vil stige for vildt iforhold til hvad de kan med ydelsen.
5. Nye franchises. – Win
6. Ingen Kinect, Move eller andet bevægelsesgøjl. – Hell no!.. Grunden til at Kinect “fejlede” var at hardwaren i både xboxen og Kinecten ikke er gode nok.
En Xbox med Kinect version 2 der kan opfange hurtige bevæelser uden forsinkelse, JA TAK!
7. Download spil direkte. – Fuck no!.. jeg skal ikke til at leje mine konsol spil til fuld pris.
Jeg vil have spil som jeg kan gemme og tage frem som det passer mig, lige gyldigt hvor mange år ude i tiden vi snakker. SNES’en ryger stadig jævenligt frem igen og igen.
8. Netflix og Spotify-integration. – Fail! Smid det i TV’et ikke i min strømslugende GAMING konsole!
9. Skrot bagudkompabiliteten. – Epic Fail… Enough said.
10. Kvalitet – Yes please! SNES 4 life!
#13 Nu går mine ønsker jo ikek blot på, at det er en PC. Blot 2 af dem, og det er med velbegrundende årasager.
4. Grunden til pc-indmaden burde være logisk at se, som jeg også skriver ville det gøre konverteringsprocessen langt nemmere, hvilket giver bedre spil til alle. Om det er dyrt at lave en pc-struktur skal jeg ikke kunne sige. Jeg betaler gerne lidt ekstra.
6. Jeg tor ikke at motion gaming bliver meget bedre i den næste generation. Jeg kunne tage fejl, men jeg tror det ikke.
7. Så du har heller ikke spil på Steam?
8. Den bruger måske en kende strøm, men en streamingtilstand med strømbesparing, så er den klaret. Det kunne gøres billigere ved aftaler med Sony og MS og derved billigere for forbrugeren i sidste ende. Men ja, det kunne da også integreres i et tv. Jeg vil dog hellere bruge penge på en ny konsol end et nyt 10.000 kroneres tv lige nu,
9. Hvorfor er det fail? Som du selv siger, så hiver du jo din egen SNES frem endnu.
jeg forstiller mig selv, at den næste konsol bare bliver hvad der teknist (og størrelsesmæssigt) svarer til den der “lille”(fysiske størrelse) gamer pc fra alienware..
så længe der er mus og tastatur understøttelse, så springer jeg på
#15 Det tør jeg godt ligge hovedet på blokken og sige der ikke er.
#14
6. Jeg tor ikke at motion gaming bliver meget bedre i den næste generation. Jeg kunne tage fejl, men jeg tror det ikke.
Jeg tror du tager helt fejl, og jeg ser store muligheder i kinect og “rigtige” spil for fremtiden. Især når MS indser at kinect skal bruges som en tilføjelse til gamepadden. Bring on the lightgun games ala 2013!! Iøvrigt så var jeg sikker på at den nuværede kinect kun ville blive en gimmik, men pga. dens potientiale ved en videre udvikling købte jeg den alligevel.
7. Så du har heller ikke spil på Steam?
Jeg har aldrig givet fuld pris for et spil på steam og kun betalt små beløb jeg kan være ligeglad med. Jeg vil iøverigt heller aldrig gøre det, så længe vi som forbrugere er så dårligt stillet over for disse firmaer.
8. Den bruger måske en kende strøm, men en streamingtilstand med strømbesparing, så er den klaret. Det kunne gøres billigere ved aftaler med Sony og MS og derved billigere for forbrugeren i sidste ende. Men ja, det kunne da også integreres i et tv. Jeg vil dog hellere bruge penge på en ny konsol end et nyt 10.000 kroneres tv lige nu,
Jeg kan godt følge dig i at det er biligere at invistere i en ny konsol end nyt TV. Men personligt tror jeg bare ikke på at man kan lave en multimedie maskine uden at spilkonsol delen lider under det. Hvilket imo er præcis hvad der er sket med xboxen. Stadig en fed konsol, men især interfacet var meget bedre før alle de skide film og musik tjenester kom på.
9. Hvorfor er det fail? Som du selv siger, så hiver du jo din egen SNES frem endnu.
Ja, men jeg har bestemt ikke lyst til skulle leje en mindre lagerhal for at opbevare alle mine konsoller. Min gamle xbox classic ser f.eks. stort set aldrig dagslys idag da Halo 1 har røget i 360’eren hver gang.
Mit største ønske er rent faktisk at de bliver lige dele gaming console samt medie center/hub.
Jeg gider simpelthen ikke have mere end en kasse stående under mit tv, og den skal kunne dække ALLE mine behov, intet mindre.
#0
Wuhuu jeg er blevet krediteret af mesteren. Selv tak for en fin klumme.
Jeg er heller ikke klar til at miste mine spilbutikker. Er stadig mistroisk overfor Steam.
Konsol producenterne har kæmpe problemer, og har malet sig ind i et hjørne…
De skal tjene nogle penge, altså skal de lave en nygeneration. Jeg tror dog ikke der er særlig mange mennesker der er interesseret i at smide de 4-5000 den nye generation kommer til at koste…
især ikke hvis du kun kommer til at levere mere end bedre opløsning, større cpus og download af spil…
jeg tror at den næste generation bliver en *mindre* opgradering…eller en fuser…
Jeg har min PC stående i stuen og kan skifte til mit TV med HDMI kabel, sammen med 2x Logitech Cordless Rumblepads eller keyboard+mus alt efter hvad der fungerer bedst til hvilken type spil
Konsoller vil aldrig komme i nærheden af den ydelse min PC kan leverer på grafik, og vil aldrig nogensinde være lige så fleksible til medie-afspilning som min PC – om det så er streaming, musik afspilning eller afspilning af nye underlige film formater.
Det eneste konsoller kan levere er konsol-only spil titler og indtil videre synes jeg ikke jeg går glip af noget. Nårh jo og så kan de det der Kinect fjumregøj som indlægget også latterliggør…
Jeg kan simpelthen ikke se hvad jeg skal med en konsol – hverken den gamle eller den nye generation. Uanset hvad de kommer op med vil min PC være langt bedre.
Og Steam har også lanceret Big Picture netop til PC sluttet til TV’et.
http://store.steampowered.com/news/8824/
Såh drop de konsoller og køb en PC. Så kan man også vælge mellem joypads og keyboard+mus – vi ved jo alle at joypads til FPS bare ikke fungerer.
jeg går ikke efter power eller fleksibilitet…
jeg går efter ting der er simple og som virker…
jeg har ikke lyst til at skulle opdaterer drivers, etc…
så for mig er konsollen den oplagte gamer platform…
Jeg håber, de næste konsoller ikke ændrer sig for meget. Bare de har kraftigere CPU/GPU og mere RAM, så er jeg tilfreds. Nåja, og så må de selvfølgelig meget gerne smide et BD-drev i Xbox’en.
Både MS og Sony må også gerne droppe deres motion control og voice recognition. Begge dele er efter min mening kun godt nok, hvis det fungerer pålideligt *hver* gang, og jeg tror ikke på at det kommer til at ske i vores levetid (hvis nogensinde).
En del af Bananens ønsker er allerede opfyldt, vil jeg mene.
På Xbox’en (og vistnok også PS3’en) kan man allerede købe retail-spil til download. Problemet er bare, at det som regel er langt dyrere.
Netflix-integration er der allerede.
Nye “franchises” (forfærdeligt ord) virker som et underligt ønske. Der kommer da hele tiden nye spil, der ikke er fortsættelser.
#25 Der kommer altid flere nye IP’er i begyndelsen af en konsol-generations levetid, så ønsket er vel berettiget nok, hvis man ser på hvor mange nye IP’er der kom i 2012 sammenlignet med for eksempel 2007.
PS3 har da både download af spil og Netflix. Og AI er jo et udviklerproblem. Og var den første Xbox ikke bare en PC i en fancy kasse?
#21 Den nuværende generation er jo også “bare” en lidt bedre version af den foregående generation.
Desuden tror jeg, at du tager helt fejl angående flop. Næste generations konsoller bliver den første, som er blevet designet og udtænkt efter gaming blev mainstream.
Da Xbox 360 blev lanceret i 2005 var gaming stadig noget for børn og teenagere, og det var utænkeligt, at det bedst hurtigst sælgende underholdningsprodukt skulle være et computerspil.
Men i dag er gaming en større industri end film og musik tilsammen. Jeg tror, at launchen af de næste konsoller bliver et gigantisk massehysteri, der kommer til at overgå alt hvad vi endnu har set. Tænk lanceringen af Windows 95-agtigt, hvis du er gammel nok til at huske det.
Den totale mangel på fede titler og nye IP ved de sidste mange store shows tyder på, at både Sony og Microsoft har spandevis af fede launch-titler i støbeskeen. Hvis de nye konsoller bliver præsenteret og måske lanceret i år, så tror jeg, at vi får rigtig, rigtig mange spændende ting at se.
#24:
Det er meget længe siden, man ikke skulle hente masser af patches til sine konsolspil. Og næsten alle PC-spil dirrigerer dig automatisk til den korrekte download, hvis da ikke Steam henter lortet automatisk for dig.
Nintendo er endda gået et skridt videre og kræver en patch til selve konsollen.
Jeg ser patches og driver opdateringer som en kanon fed feature. At jeg har mulighed for at få rettet fejl og få opdateret eksisterende hardware er da en positiv ting?
I stedet for en konsol hvor jeg skal blive ved med at spille noget som alle ved er fejl i uden at få det rettet.
#29 Problemet er at det er ikke alle der bruger patches på den måde. I Wii U’s tilfælde var det foreksempel ret tydeligt at maskine skulle nå en produktions-deadline som software udviklerne ikke kunne få gjort softwaren færdig til, så derfor kom der en patch der indeholdt mere eller mindre halvdelen af alle features på konsollen.
De kunne bare have forsinket konsollen og fået udsendt en komplet, fungerende, konsol som rent faktisk kunne det der stod på æsken. Så hvis man ikke har mulighed/lyst til at smide sin Wii U på en internet forbindelse, så får man for eksempel ikke adgang til at kunne spille gamle Wii spil på konsollen.
#30 Lige præcis.
Det var også som svar til tidligere post hvor en nævnte konsoller som en fordel fordi der IKKE er patches og en PC er irriterende fordi man skal opdatere patches og drivers.
Faktum er bare at alle udgivelser ryger på markedet med fejl og så er det da en fordel at man kan opdatere med patches og nye drivers etc.
Konsol med PC hardware kommer ikke til at ske. Hvorfor skulle det også det? Markedet har jo allerede bevist, at de er ganske tilfredse med at spille spil, der har 0% udvikling, og bare er et copy/paste af et 8 år gammelt spil med et nyt navn.
Når det er tilfældet, så er konsoludviklerne da langt bedre stillet med blot at lave en konsol, der er high-tech på udgivelsesdagen, og som efterfølgende bliver lynende hurtigt forældet. Dermed bliver de billigere og billigere at producere, og så slipper de for at skulle bruge tid og penge på at holde hardwaren opdateret, fordi brugerne jo er ligeglade når bare de får deres Call of Duty 16 med en ny type hat og 6 år gammelt grafik.
Det er ikke udviklerne eller konsollerne der holder udviklingen tilbage. Det er brugerne, der fortsat smider penge efter det, og aldrig siger “Hallo, lortet er 8 år forældet, kom nu videre eller vi boykotter jeres oldnordiske fis.”