På grund af Blizzards annoncering af deres nyeste satsning, World of Warcraft, er firmaets næste spil stort set blevet overset på dette års ECTS. Det drejer sig naturligvis om Warcraft 3, og det bør absolut ikke glemmes.

Mini-preview

I forbindelse med ECTS fik jeg mulighed for at lure lidt på, hvor langt det tredje spil i Warcraft-serien er kommet. På trods af en række midlertidige grafikstumper, der oftest var snuppet direkte fra de andre Warcraft-spil, ser spillet meget lovende ud.

Undeads


Den nyeste race, der er blevet tilføjet spillet, er Undeads – kendetegnet ved skeletter, necromancers, skumle ritualer og død og ødelæggelse. Undeads minder ved første øjekast en del om Zergs fra Starcraft, da undeads spreder sine territorier ved at sprede en creep-lignende pest over landet. Det foregår ved at sende en speciel enhed frem i terrænet, hvor den ofres, hvorefter man kan se landskabet omkring offerpladsen langsomt visne og dø.

Undeads adskiller sig også fra de andre racer ved at holde sig for fine til at grave i guldminer. Nej, de sender bare 5 specielle enheder hen til en guldmine og udføre et ritual på den, så vil guldet stille og roligt strømme ned i kassen, så længe ritualet opretholdes.

Det skal dog siges, at spillet stadigvæk er i færd med at blive balanceret, og undeads er naturligvis ingen undtagelse.

Tømmer


En gammel Warcraft-kending, som Blizzard oprindeligt havde pillet ud af det kommende spil, vender alligevel tilbage – nemligt tømmer. Grunden til dette er ifølge Blizzard, at det er nødvendigt med en ekstra parameter at kunne justere på i forbindelse med balancering af racerne. Så også denne gang vil vi kunne nyde synet af peons, der med store, rustne økser rydder de frodige skove.

Får og andre kreaturer


Traditionen tro vil Warcraft 3 banerne blive befolket af diverse stupide dyr som får og babysæler. Denne gang kan de dog spille en noget mere aktiv rolle end tidligere. For eksempel fremviste Blizzard et lille scenarie, hvor en Ghoul (en undead-enhed) var blevet skadet. Resolut gik den hen til det nærmeste får, spiste det, og genvandt sine hitpoints. Derefter gik den nærmeste necromancer hen til det halvspiste får, og animerede det til et skelet, der straks sluttede sig til resten af sine udøde makkere. Alt dette foregik iøvrigt ganske uden at man behøvede give ordrene.

Heroes


En af de nye og meget spændende ting i Warcraft 3 er tilføjelsen af gennemgående karakter – eller heroes, som de hedder i spillet. Disse helte vil kunne finde og bruge forskellige items, der alle vil give dem forskellige evner. For eksempel en Cloak of Shadows, der gør bæreren usynlig om natten.

Der ud over vil de forskellige helte have hver deres “superevne”, som kan bruges nogle få gange, og som kan være med til at vende et sikkert nederlag til sejr. Blizzard demonstrerede den ene af heltenes evne til at bygge en guldmine, der derefter kunne bruges lige som en normal mine! Ulempen ved dette er dog, at helten havner på 1 hitpoint og at alle modstandere får at vide, at minen er bygget – med andre ord, ved dine modstandere, at din helt står et sted med en guldmine og intet liv…

Nat og dag


Blizzard har forsøgt at gøre den daglige skiften mellem nat og dag til en brugbar del af spillet. På det helt basale plan ændres enhedernes syn om natten, hvor de ikke kan se nær så langt som om dagen. Yderligere vil vi kunne forvente enheder, der har forskellige evner, alt afhængigt af tidspunktet på dagen.

Men hvornår?


Heldigvis er der ikke lang tid tilbage, før vi får lov til at prøve kræfter med spillet på vores egne maskiner. Blizzard forventer, at spillet er i butikkerne i løbet af første kvartal 2002. De siger, at spillet stort set er færdigt, og at de nu beskæftiger sig med at færdiggøre grafikken, tilføje de sidste racer og at få balanceret det hele. De måtte godt skynde sig lidt.

14 KOMMENTARER

  1. hvis man skal ikke lidt i blizzards evner til at se ind i fremtiden, mere præcis deres evne til at forudsige en deadline/release date, så ser vi nok ikke spillet før til sommer næste år.
    Yderligere besidder blizzard også evnen til at minimere systemkravende på deres spil, dog var D2 er ram killer der vil noget, men der er jo ikke et problem mere. Og ser man forhold til at intet spil har endnu krævet et 3D kort for at kunne køre. Det vil jeg næste kalde et mål i sig selv.

    QDK

  2. weee men fjagho du skal lige huske at Black&white også ser meget firkantet ud når man ser screenshots men inde i spillet weee ser det fedt ud og så er det jo heler ikke færdige med det

  3. /me synes overhoved ikke det ligner det første man så fra warcraft 3. Der var det “meget tættere på” og man fik af vide det i større grad ville være små grupper af enheder (nej, jeg tænker ikke på mmorpg’en) man skulle kommandere rundt på quests. Nu synes jeg at desto “senere” screenshots man ser desto mere ligner det wc2 eller sc. Også lidt lol de startede med en full 3d engine som de så begrænsede til et perspektiv som man så kunne zoome ud og ind på “for ikke at forvirre spilleren”

  4. ja jeg har været fan af Warcraft siden 1ern kom ud.
    men jeg vil aligevel sige at det bedste strategy spil jeg nogensine
    har prøvet er Warcraft 2 men nu .. er tiden kommet hvor
    Warcraft 3 uddeller sig. OMG jeg kan ik vente. Kan i