Er man vampyr-kynding, så ved man, at Van Helsing er den ihærdige vampyrjager i Bram Stokers Dracula. Den 15. Maj får Vivendi Universals film “Van Helsing” premiere. Her man møde et bredt sortiment af kendte og mindre kendte vampyrer og monstre. Filmen har Hugh Jackman og Kate Beckinsale i hovedrollerne som Abraham Van Helsing og Anna Valerious. Ingen film af den kaliber uden et computerspil og dette udkommer samme dag, som den amerikanske premiere.

Screenshots – 3. februar 2004

Udgiver: Vivendi Universal

Udvikler: Vivendi Universal

Format: PC og Xbox

Dato: 15. maj 2004

BilledeBillede
BilledeBillede
BilledeBillede
BilledeBillede
Billede

12 KOMMENTARER

  1. #3 -det lykkedes sq da stort set aldrig – de konceptspil er jo bestillingsopgaver.. rent samlebåndsarbejde. De bliver jo ikke lavet fordi de har en helt vildt god ide til et spil.. de sælger kun på navnet/konceptet alligevel.

  2. #4 Som altid skal man ikke generalisere. Jeg vil godt give dig ret i at mange spil baseret på film er bestillingsarbejde, men ind i mellem kommer der udemærkede spil fra film f.eks. Pirates of the Caribbean.

  3. .. Der er faktisk en anime kaldet Hellsing, som osse handler om vampyrer – men jeg tror nu ikke de er særligt relateret.. Jeg glæder mig til filmen, tror ikke jeg vil købe dette spil dog..

  4. #6 jeg skrev også “stort set aldrig”.. -de -kan- jo godt være heldige med et spil eller 2 ud af de sindssygt mange licensspil der bliver sprøjtet ud.. Men det er som sagt ikke gameplayideer der driver værket ved disse spil, så personligt så går jeg altid en stor bue uden om dem.

  5. Malik #6:

    Nu var Pirates of the Caribbean jo også et spil der var udviklet, som de bare købte.. Det skulle oprindeligt have være Sea Dogs 2