2. Watch Dogs
Var det måske den næste generation, vi lige havde set? Det funderede vi over, da vi havde set den hamrende flotte E3 2012-præsentation af Watch Dogs, en spritny IP fra Ubisoft. Watch Dogs tog alle på sengen, ingen havde set det komme. Der er tale om et action-adventurespil i tredje person, og det ser hamrende lækkert ud. Vi ved nu, at E3-demoen kørte på en heftig Nvidia-drevet computer. Men spillet udkommer allerede her i 2013, og det rammer både PC, Xbox 360 og Playstation 3. Ubisoft har dog fortalt, at de arbejder på flere titler, der både kommer til den nuværende og den næste generation. Watch Dogs kunne meget vel være et af disse spil.
Spillet ser ud til at kombinere, stealth, action, køretøjer, nærkamp og udforskning tilsat en heftig omgang fremtidsteknologi og hacking. Spil som Splinter Cell, Deus Ex, Metal Gear Solid og Grand Theft Auto ligner inspirationskilder til Watch Dogs, hvilket bestemt ikke kunne være dårligt. Den grafiske stil er ganske realistisk, og gennemført flot. Vi ved dog ikke meget om denne titel. Det vi så til E3 2012, var dog nok til at sikre spillet en andenplads på denne ekstremt spændende liste. Watch Dogs nærmest det eneste, som kunne imponere os ved E3 2012. Watch Dogs, og så det næste spil på listen.

























StarCraft II: HotS er helt klart på min top 10 liste!
Company of Heroes 2 bliver spændende og
SimCity bliver et godt søndagsspil
StarCraft 2: Heart of the Swarm er uden tvivl det som jeg ser mest frem til.
Jeg kan ikke forstå hvorfor Tomb Raider kan snige sig op på top 10. Det er Uncharted med en kvindelig hovedperson. That’s it.
Der er intet nyt, originalt eller spændende ved det. Før de kom med alle detaljerne var jeg også spændt, da jeg som de fleste andre gik og håbede på vi ville få en ordenlig reboot af Tomb Raider serien.
Men det viste sig bare at være endnu et 3rd person platform/shooter…
Resten af listen kan jeg godt tilslutte mig, dog ikke nødvendigvis i den givne rækkefølge.
#3 Nu kan jeg se, at du ikke er så gammel. Men hvis der er nogen der efterligner andre, så er det altså Uncharted der er Tomb Raider med en mandlig hovedperson.
Jeg synes, at spillet ser meget interessant ud. Der er stadig ikke sluppet nogen detaljer ud om plottet, og ind til videre har spiljournalister kun fået lov til at spille en meget lille del af spillet.
For mig står og falder det hele med, hvor spændende historien bliver. Udviklerne har lovet et mere “realistisk” Tomb Raider, men spørgsmålet er så, om det også betyder mindre overnaturlige elementer.
Det er helt klart en one to watch, imo.
God artikel samt liste Banan. Er meget enig i dinne valg, men undrer mig over, at Rome: Total War II ikke er med. Hverken på Top 10 listen eller i mindste på “Og så er der også…” afsnittet.
Når det så er sagt, er det først nu jeg for alvor er blevet klar over, hvor godt et spilår det her egentlig bliver. Awww yeeeeaa.
SC2: HotS
MGS5
Where be dem titles?
#4 Jeg har skam spillet alle de gamle Tomb Raider spil
Min pointe er bare hvorfor filan laver de ikke et eller andet originalt i stedet for at ligge sig 100% op af Uncharted. Der er intet andet end hovedpersonens køn der skiller dem ad – og det er synd, for de gamle spil er fandme bedre end det.
Der er ikke rigtigt nogle af dem, som siger mig noget. Tomb Raider ser ok ud og Sim City ser også interessant ud. Men har dem ikke på min to-buy liste pt.
Ser mest frem til War For The Overworld i år lige pt. :). Får adgang til betaen i Marts og fuld release i August. :). Men kan jo være der dukker andet op, som også fanger min interesse.
#7:
Der var ingen, der forsøgte at voldtage Nathan Drake.
GTAV er en titel, som jeg ikke selv ville samle op, hvis det ikke var fordi, at mine nærmeste venner skal spille masser af multiplayer.
Det er dog primært de nye IP’er, som jeg glæder mig til.
Især de første tre på listen glæder jeg mig til, og selvfølgelig SC2:HotS.
“The last of us” kommer nok ikke til pc, så det bliver no-go.
#3 Det ligner netop uncharted meget. Og det tiltaler mig ekstremt, da uncharted er en vildt fed serie. Og en relancering af en af spilverdenens største ikoner. Det skal da med på listen
#5 Den titel er faktisk smuttet fra vores oversigt. Den burde have været med i sidste afsnit, uden tvivl. Jeg tilføjer den!
#6 SCII: HotS er med til sidst. Og MGS5 aner vi ikke, om det kommer i 2013. Går ud fra du mener MGS Ground Zeroes?
#8 Ja, det War ofr the overworld bliver fedt, tror jeg. Det har i hvert fald potentiale. Jeg vil dog se mere, før jeg hopper med på hype vognen
#12:
Nej da – Revengeance 4 lyfe!!!
#10:
Jeg kan slet ikke forstå dine ord længere
SC2 HOTS
Plants vs zombies 2 (ja den må da for helvede snart komme)
#9 Du har ret – men det kan være det kommer i Uncharted 4!
#15 Reverse rape eller hot man-on-man action?
Og havde da lige glemt at jeg også glæder mig til at høre mere til Cyberpunk 2077.
Hvad med PoE!?
Havde gerne set South Park, God of War og Beyond: Two Souls på listen, frem for Star Wars 1313, Company of Heroes 2 og Remember Me, men det er jo en smagssag.
Jeg troede virkelig ikke at 2011 kunne overgås med udgivelserne det år, men for satan 2013 tegner til at blive en dyr omgang! Hvis der desuden i løbet af året bliver annonceret et nyt Batman: Arkham XXXXXX eller Infamous 3 til udgivelse i 2013, så stikker det da helt af!
Nøj, hvor jeg elsker at være gamer!
Edit: Nåh ja, for fanden! Final Fantasy X HD rygtes også at komme i Q1/Q2! GODDAMMIT!
#5
Det er fordi Rome: Total War II fortjener en artikel for sig selv, fordi det bliver fucking epic awesome
#18: Enig, den er også på min liste.
#17 Cyberpunk 2077 er først sat til udgivelse tidligst i 2015, så der er lang vej endnu, desværre. De har endnu ikke samlet hele udviklerholdet til spillet, så det er på et ekstremt tidligt stadie.
#18, ja, det bliver også godt. Det kunne godt komme med også!
#19 Ja, det var svært at vælge de ti! Infamous 3 kunne jeg godt se som en efterår/vinterudgivelse i 2013. Kunne være mega nice. Jeg tror dog ikke, at vi skal forvente et batman spil. Men det kan jo være
Det næste Rocksteady-Batman rammer først i 2014 efter den info, vi har hidtil:
http://www.egmnow.com/articles/news/next-silver-age-batman-game-by-rocksteady-wont-be-written-by-paul-dini/
Det bliver uden den tidligere forfatter og uden Mark Hamill, så jeg er ikke helt så stoked som før.
Half-Life 3.
A kid can still dream…
1313 og Dragon Age III må siges at ligge top 2 på min “ZOMG BARE DET VAR NU!” spil liste for 2013.
STATE OF DECAY! så man kan få gang i xboxen igen
South Park: The Stick Of Truth bliver forhåbentligt mega fedt – jeg glæder mig helt vildt.
Ellers er de fleste spil på listen også dem jeg ser frem til
Ser meget frem til Dungeon Keeper remake endelig gjort ordenligt til august.
Man kan stadig komme med i betaen til marts
https://wftogame.com/
SimCity i multiplayer udgave bliver også fedt, endelig er det en rigtig simulation af hver enkelt indbygger
en masse screenshots fra simcity
http://oceanquigley.blogspot.dk/
Hvordan kan i glemme planetary annihilation? Fik enorm opbakning på kickstarter, RTS på en ny måde, ikke så tit man ser det
http://planetaryannihilation.com/
Også er der Maia, Theme Hospitial + X-Com
http://www.kickstarter.com/projects/simonroth/maia
Company of heroes er helt klart min favorit. GTA SImcity og watchdogs ser jeg også frem til. Ellers er der faktisk ikke noget der imponerer mig. Synes de fleste nye konsol spil idag ligner lort ren grafisk. Det er sgu ligefør smartphones idag har bedre grafikkort end konsolerne.
Der var også det der, der lå en trailer for herinde på et tidspunkt, hvor du ser en eller andne fyr, der er lukket inde på sådan et sindssyge hospital, hvor han bliver jagtet rtundt af et eller andet.
Det så spændende ud.
Kan ikke huske navnet dog
Mine tops:
Dragon Age 3
Colonial Marines
Thief 4
Cyberpunk 2077
Dead State
SC: Heart of the Swarm
Baldur’s Gate 2 Enhanced
Wasteland 2
Whatever Valve kommer med
Af hvad jeg lige kan komme i tanke om her og nu, der er sikkert flere.
Personligt glæder jeg mig enormt til Star Wars 1313.
Jeg har efterhånden gravet mig igennem 30 Star Wars-bøger, og Coruscant optræder næsten i dem allesammen, lige fra at være “Imperial Center”, til Alliancen overtager den.
Jeg synes det bliver enormt spændende at få visualiseret de dybere niveauer af planeten (ja, byen dækker hele planeten, lige bortset fra nogle arktiske “pletter”).
YAY herfra
syntes det hele lyder som noget crap
#33 måske ikke den mest diplomatiske måde at sige det på, men jeg er enig :o)
Det er nærmest bare en stor bunke af FPS crap.
Hverken Tomb Raider, Watch Dogs, Star Wars 1313, Last of Us, Company of Heroes 2, Sim City eller Remember Me er FPS.
Enter the Matrix Reboot. Jeg er alene og jeg ved det.