Holdet bag Daily Rush har stukket hovederne sammen og fundet ud af hvad de mener var dette fantastiske års bedste spil. Se listen her og find ud af om du er enig med Daily Rush’erne.

Indledning

Hvad enten man er nyligt tilkommet eller er erfaren bruger af Daily Rush står det forhåbentligt klart at Daily Rush er for gamere af gamere. Frivillige kræfter har gennem året slidt og slæbt for at bringe jer de daglige nyheder, artikler og ikke mindst spilanmeldelser.

Siden alle i crewet er gamere (mere eller mindre), har vi valgt at stikke hovederne sammen og finde ud af hvad vi synes har været årets bedste spil, ud fra de spil som vi har prøvet. Ud fra dette har vi lavet en top ti som følger her.

40 KOMMENTARER

  1. Tja, jeg er nok enig med det meste, men alligevel har jeg da prøvet et bedre spil end toney hawks! Men hva fand’n Battlefield er sq den rigtige vinder!.

    Over and Out

    Freeman.

  2. “Stavepladen 2003” kommer til at holde. Et must under de fleste internetbrugeres juletræ. Og husk nu at man lægger julepakkerne under træet, så de kan ligge trygt, hvor de blev lagt. Tak for i aften.

  3. jeg ville nok have lavet det på samme måde undtaget da jeg selv har spillet bf1942 en del, og jeg er gået helt væk fr det, da det ik er så sjovt i længden.

    ps. jeg har hørt det skulle være toppen til LAN.

  4. Måske er wc3 lidt for langt nede. -> 2-3 sgu den nok have været. Men ellers syntes jeg også, at den top 10 liste passer meget fint.

  5. jeg er sq enig i at w3 skule ha været længere oppe af ranglisten. Synes Også at gta burde pilles lidt ned….men har dog heller aldrig været vild med gta serien

  6. ingen der kan li hva sof2………….det er sq snyd for det er altså et mega fedt spil…men det har vel noget med smag af gøre så få jer en spil smag

  7. Warcraft 3
    Dungeon Siege
    NWN
    Gta 3
    Jedi Knight 2
    Skater 3
    Morrowind
    sof 2
    Bf1942

    Må være min liste, af dem jeg har prøvet og kan huske….

  8. mm hvorfor ikke bubble bobble?

    battlefield holder jo ikke… kan godt være at tank/fly/skib action er god men mand mod mand op jorden er så F:….. primitivt…så det hodler ikke…. jeg ville klart sige war3 2talt gennemtænkt spil hvad de forskellige skal kunne skade osv.. det er ikke noget man bare lige laver ligesom battlefield…

  9. Jeg vil osse sige at WC3 fortjener at få 2. eller 3. pladsen, og jeg fatter slet ikke at Tony Hawks Pro Skater tog 2. pladsen. Og så det sidste spørgsmål som jeg ikke er den eneste der har spurgt om: Hvor fa’en er Morrowind???

  10. Hvorfor skriver i at GTA III foregår i Vice City? Den hedder da Liberty City gør den ikke?

    Eller nogen ok valg… Selvom man selvfølgelig aldrig vil blive enige om den slags. Et eller andet sted, kan man vel sige at alle spil der er på top 10’en gør dem til vindere i den ene eller anden genre… Måske i skulle have fundet nogen vindere indenfor genrerne i stedet for

  11. Kan kun være 100% enig i en førsteplads til BF.

    Det holder det spil, især efter 1.2 patchen kom.

    Og med diverse mods på vej, så holder det med sikkerhed også hele vejen igennem 2003!

    kan så stadig undre mig over at DR ikke har nogen BF kanal?

  12. Alle har jo deres egen meninger

    Jeg synes nu selv war3 skulle have været højere, siden jeg ikke rigtig har spillet andet. Dog er morrowind nok det eneste rpg spil, jeg har kunne lide.

  13. Det der Tony Hawk noget, det får I lige fjernet fra andenpladsen ik? G´aften

    Hvad med FIFA 2003?? Eller er det bare “the same ol´thing” ???

  14. jeg synes nu også at morrowind skulle være på listen. det er sku et spil som fortjæner en plads i top10 efter det store arbejde udviklerne har lavet

  15. mmmm :\
    NOLF 2 nr. 8 ?
    MOHAA nr. 9 ?
    OMG… og hvor er Splinter Cell (eller udkom der for sent til at kunne komme med ?)

    Nå så vil jeg lige pisse min top liste i sneen.

    1. Splinter Cell
    2. MOHAA
    3. NOLF 2
    4. BF 1942
    5. Fifa 2003
    6. NHL 2003
    7. Jedi Knight II
    8. NeverWinter Nights
    9. MOHAA: Spearhead
    10. Ghost Recon + DS + IT (sorry ingen spil fra 2002 der overgår det… endnu og det holder endnu.)

  16. BF1942 er fortjent øverst. Jeg var forelsket i det spil fra starten af…Men at morrowind ikke er med må skyldes en teknisk fejl. I er undskyldt.

  17. Morrowind som så mange andre har nævnt hører da godt nok hjemme på den liste, og hvad med Icewind dale II? -og hvad helvede laver NWN der? -det spil er for latterligt -det følger ikke regelerne, det er noget pis at lave nye campagner i, og singleplayer delen sutter og er lorte nem.
    Og et golfspil på listen? -hvem spiller golfspil? -det er muligt t det er godt af et golfspil at være og er meget realistisk osv. men hvem gider at bruge 450kr på et golfspil?
    BF1942 -Bahh siger jeg bare
    Der var godt nok nogen der burde have en kugle for hovedet for at havel lavet årets dårligste spil top 10

  18. Hva helvede sker der med det – Battlefield?? Sjældent har jeg hørt noget mage – Der er sgu da få spil der stinker så ubehageligt meget som det! For det første er der ikke skyggen af singleplayer-underholdning, og for det andet er der ikke skyggen af multiplayer-underholdning i det heller.. Grafikken ligner en dårlig udgave af doom2, lyden før det til at bløde ud af ørene, og banerne er de mest træge der længe er set. Jeg kan kun sige at fråden stod ud munden på mig, da jeg først så denne fadæse af en liste over årets bedste spil – skam jer!

  19. Som jeg også (måske ikke tydeligt nok) har pointeret er at det er hvad crewet har spillet… Ikke deres meninger om spil som de ikke har spillet.

    Så hvis der kun er en der har spillet morrowind kommer det jo ikke på listen.

  20. newer vinter nights war craft3 og battlefield1942 suger jo alt og alle….

    hvad med Diablo2 og Black and White ????

    dxBall er oxo fedt, AOM rulez U all

    mesh with me – fell fury of Sie

  21. En lidt tynd top-10 liste efter min mening. I kunne f.eks. godt medtage Mafia-spillet for dets suveræne historie.

    Mvh. Arcus

  22. Kan ikke være mere enig i at BF 1942 og GTA III, er 2002 mest fantastiske spil. Kan slet ikke vente til Vice City:-) Forrygt at PC ejere skal holdes hen i 6 mdr!!!!:-(

  23. Skrid dog… battlefield?…hold da kæft noget LORT!!!

    “hov jeg må hellere flyve UDENOM den 2 cm tykke gren…ellers exploderer jeg!!!” – skod spil

    Hvem faen har lavet den liste?

    Anyways listen burde ha været delt op i singleplayer og multiplayer… samt kategori.

    F.eks Medal of Honour – Allied Assault er jo en sikker vinder som Singlerplayer FPS.
    Man kan da ikke blande dem!!!???

    “Jah men 7-kabale er sjovere end Paint…for for – det er et spil!”