Krig fra kejser til general
Total War: Attila er langt mere end krig og kamp. Med en detaljegrad der får Settlers og Civilization til at ligne Pixi-udgaver af Ludo, stiller spillet dig op mod så ubønhørlige fjender som sanitet, politik og handel. Du skal administrere hele dynastier af kongerækker, deres vasaller, lokale guvernører, teknologiske udviklinger, skattetryk, handelsruter, allierede, for bare at nævne nogle af udfordringerne.
![]() | ![]() |
Du skal også hverve generaler, som selvfølgelig skal have en masse tropper, men disse generaler udvikler sig også selv gennem deres kampe. Dette skal du også holde styr på. For slet ikke at tale om slagene! Åh de dejlige slag! Hvis du er en dygtig taktiker og strateg, vil du også opleve at selv dine tropper bliver stærkere, så jo bedre du er, jo bedre bliver alt hvad du laver.





























Syntes klart det er det bedste TW spil jeg har prøvet
Okay anmeldelse egentlig. Men jeg havde nok valgt at lade trade systemet tælle som et minus, evt. også afbrændings muligheden af regions.
Derudover ved jeg godt det er en anmeldelse af grundspillet, men jeg havde ikke kunne holde fingrene fra at omtale DLC whoreing – Godt at du kunne
Der er dog ikke den store udvikling at spore i trade igennem nu utallige TW spil.
Man føler ikke at de forskellige regioners særlige ressourcer er af særlig interesse, og slet ikke værd at starte en krig over, som egentlig burde være tilfældet imo. Det følte jeg at de var i Shogun 2 f.eks.
Derudover er det interessant at se, at selvom man får en nation ned på omkring 0 i relations, så vil de stadigvæk ikke trade med en medmindre de får 12.000+ i tillæg som gift. De tjener endda måske 1.500 pr. tur på aftalen.
Det er jo vanvittigt sat sammen. Samhandel var en meget vigtig del af verden dengang.
Religiøs konvertering synes jeg man har smadret totalt siden Empire.
Jeg føler at det er enormt svært at få regions der sværger til ens religion, og oplever, at som med ens guvernører, så er ens præster også tvunget til at blive i den samme region hele deres liv blot for at opretholde ro og orden, samt religion.
Derudover er the Huns fuldstændig overpowered med deres afbrændings mulighed, som de klart vælger alt for ofte i stedet for blot at plyndre. Det tager dem kun én tur at brænde hele området af til grunden.
Det kan tage 40+ ture at bygge hovedbyer op igen efter sådan en afbrænding, særligt i late game hvor food bliver et kæmpe problem. Det hænger sq ikke sammen.
Det er bestemt ikke deres fineste stykke arbejde imo.
Det slår stadigvæk ikke Total War: Rome, men udmærket på en regnvejrsdag.
Kom nu bare med Total War: Warhammer aka Total Warhammer.
#3: hvis de lige rydder op i Civ-delen så det bliver simplere og langt mindre detaljeorienteret, ville et Total Warhammer og Total Warhammer 40k være for AWESOME! OMFGWTFBBQ!
#2: tak tak! Hold da ellers op en omgang detaljer du kommer med! Måske skulle jeg hellere have sendt spillet til dig for en anmeldelse, du har åbenbart meget større erfaring med serien end jeg =)
#4
Som sagt er det meget fint at det er dig der har lavet anmeldelsen, for jeg ville have svært ved at være objektiv på visse punkter som du kan se