Vinderknappen
Kampsystemet har to sider i The Amazing Spider-Man. Kaster du dig hovedkulds ud i kampene, minder systemet meget om det, vi finder i Batman-spillene, hvor du via et par knapper automatisk tæver løs på skurkene. Via Spider-Mans edderkoppesans bliver du advaret, så snart du er ved at blive ramt. Det undgår du let ved at lave en såkaldt ”counter”, eller du kan også bare springe helt væk fra fjenden. Nærkampsystemet er ekstremt simpelt, og det fungerer faktisk ganske udmærket. Men det udvikler sig ikke rigtigt, og der er absolut ingen udfordring at finde. Det kræver nul talent og øvelse at rundsmadre alt fra den mest lusede håndlanger til de store bosser. Du kan ofte nøjes med at trykke på en eller to knapper, og så vil spillet selv klare resten. Du kan dog variere en smule, ved at samle ting op fra jorden, og kaste rundt med dem.
![]() | ![]() |
Den anden del af kampsystemet, byder på lidt mere underholdning. Endnu en gang er inspirationen fra Batman ikke til at tage fejl af. Du sniger dig nemlig rundt på vægge og lofter, hvor du så laver lynhurtige ninja-agtige angreb med dit edderkoppespind eller blot slår fjenderne bevidstløse. Her føles spillet lidt mere som en sjov katten-efter-musen leg, og det er langt mere involverende end ”tryk på denne knap for at vinde”-kampsystemet.
![]() | ![]() |
Vinderknap-syndromet brænder på sørgelig vis helt igennem, når du møder en af spillets mange bosser, der rent faktisk kunne være enormt sjove at kæmpe imod. Men i stedet for en engagerende og udfordrende kamp, får vi serveret en kedelig omgang quicktime-events, hvor alle Spider-Mans fede moves er lavet om til simple tastetryk. Alle som en. Det fjerner det al udfordring ved boss-kampene, og med udfordringen følger underholdningen.
Spillet har også et mindre opgraderingssystem, hvor du ved at besejre fjender, afslutte missioner samt at finde gemte ting, kan opgradere Spider-Mans gadgets og bevægelser. Det giver en fin følelse af at opnå noget, dog uden at opgraderingerne har den store indvirkning på gameplayet. Det virker til, at Beenox bare skulle have et XP-system med i spillet.






























De må sælge godt, når Beenox bliver ved med at lave Spider-Man-spil. Det er dog ikke noget for mig. Jeg har også varme minder om Spider-Man 2. Det var vitterligt eminent at svinge omkring.
En skam superhelte spil ikke tages mere seriøst, der er ellers virkelig potentiale der.
Men mon ikke det går op for dem engang hvor mange flere penge de kunne tjene ved at lave noget ordenligt i stil med Batman Arkham Serien.
Gad virkelig godt have en godt Hulk spil, Eller Wolverine.
Eller et spil med The Flash tror det kunne være genialt hvis gjort ordenligt.
Jeg gennemførte spillet engang i sidste uge, og må give ret i at der er en del fejl og mangler. MEN med hensyn til swing mekanikken lagde jeg mærke til et par ting, udover at han ikke har anker i bygningerne. Hvornår han skyder sit web så for mig ud til at have noget at gøre med højden af bygningerne omkring ham, f.eks. i central park kan man kun lige svinge sig når han er lige omkring træernes højde. Og med webrush moden, kan man, ihvertfald på xbox, vælge mellem de prædefinerede steder med venstre stick eller selv vælge, hvor man vil hen, med højre stick. Sidste nævnte gav et meget bedre flow for turen gennem og over Manhatten. Spillet var dog i mine øjne alt for hurtigt gennemført og som anmeldelsen siger, så bliver det utroligt trivielt at sidde og gennemføre side missionerne. Derudover synes jeg at det var rart med stealth takedown implementeringen, var vild med noir delen i shattered dimensions.
#2: Raven lavede et udmærket spil Wolverine baseret på Wolverine Origins…