Daily Rush kigger på det nye skater-spil fra EA. Er det noget der kan slå mægtige Tony Hawk væk fra tronen, eller bliver det til et faceplant? Read on, man!

Ganske naturligt

Tony Hawk-serien har nu i mange år domineret markedet for skater-spil og lige fra det første spil har der ikke været mange der har turdet at tage kampen op med serien der har haft stor succes. Nu prøver EA dog med deres SKATE og har samtidig forsøgt at lave et spil der er så langt fra Tony Hawk serien som muligt, bortset fra det åbenlyse faktum at der er skateboards i begge spil.

Efter en af de mest humoristiske ”intro-videoer” jeg har set længe – som i øvrigt sætter den helt rigtige stemning – befinder man sig hurtigt i spil-verdenen, der består af en storby, som er delt ind i områder med hver deres karakteristika (stejle bakker, mange rails etc.). Herfra går spillet med at forsøge at nå til tops i skater-verdenen. Det gør man ved at komme i magasiner og sponsorvideoer og derved opbygge sit omdømme.

BilledeBillede

Man kører rundt i hele byen for at lede efter udfordringer, ”photo-shoots” eller steder man kan optage den nye sponsorvideo. På vejen møder man ofte professionelle skatere (det ser ud til at EA har haft pengepungen fremme) som har forskellige udfordringer og hvis man kan gennemføre disse får man et større omdømme. Slutteligt skulle det gerne ende med at man deltager ved ESPN’s X-games (som set på f. eks. TV2 Zulu), hvor en mega-rampe venter og man skal besejre verdens bedste skatere.

Derudover kan man selvfølgelig også gå på opdagelse for at finde skjulte steder i byen, man kan lave nogle af de lidt større og lidt federe tricks på. Altsammen kan hurtigt findes igen, da der (heldigvis) er et indbygget kort i spillet der på få sekunder kan transportere spillere hen til det ønskede sted eller den ønskede udfordring.

I singleplayerdelen af spillet er der mange timers gameplay, nogle timer mere frustrerende end andre, da nogle af førnævnte udfordringer godt kan være lidt irriterende, på grund af hvordan man laver tricks.

BilledeBillede

Gode og mindre gode ting

I SKATE har EA lavet et godt styresystem til at udføre tricks med. Ved hjælp af de analoge sticks, triggerne får man med nemhed udført selv de mest komplicerede tricks. Med højre stick laver man en bevægelse der indikerer hvilket trick man vil lave. Venstre stick styrer skateren og laver spin i luften og triggerne benyttes til grabs. Alt i alt et meget velfungerende og naturligt følende trick-/styresystem, med det lille ”ups”, at det nogle gange kan være svært at adskille tricks fra hinanden, da flere af stick-bevægelserne ligner hinanden.

Billede

Noget andet der også kunne have været lidt anderledes er kameravinklen. Det er meningen (sådan starter det i introvideoen) at éns kammerat følger efter med et kamera og optager de forskellige tricks. Det giver en lidt sjov (læs: lav) kameravinkel, som til tider kan være meget frustrende da man ofte ike kan se hvad man kører i mod. Det er vigtigt, specielt når man skal lave grinds (kure hen ad ting –red.), da man skal ramme på en relativt præcis måde på railen for at lave det ønskede trick.

5 KOMMENTARER

  1. Hvordan er realismen i forhold til Tony hawks? Altså, i THPS kan man lave melon 930 tricks, og det er ikke just helt realistisk. Hvordan har skate det med det?

  2. #0

    Syntes virkelig det er synd du ikke rigtig har sat fokus på realismen og de uovertruffelige realistiske animation, som der ikke findes i Tony Hawk serien. Ved ikke om anmelderen selv har spillet Tony Hawk Pro Skater, Underground osv. men SKATE og TH kan overhovedet ikke sammenlignes i forhold til realismen. SKATE. har virkelig gjort det godt med at gøre det realistisk, og selvom man ikke kan lave en combo, på en milliontrilliard(som i Tony Hawk), så når man lander et “Nollie Kickflip” eller “360 Flip”, så føles det så vold fedt. Sådan har jeg det hvert fald med SKATE.

  3. jeg gir #2 ret..
    Det her spil er klart det fedeste skateboard spil til d.d

    det gør det bare så fedt at du ikke kun skal trykke på en hop knap for at hoppe.
    og det gælder selvfølgelig også når du skal lave tricks.

    Eneste minus ifølge mig er rigtigt nok kamera vinklen..