Gentagelses-helvedet begynder
Det vigtigste i ethvert hack’n’slash-spil er, at kampelementet fungerer, og det gør det kun til dels i KuF:CoD. Man kan benytte to våben og 2 magiske evner på en gang. Oftest bruger man et langdistance våben og et til nærkamp, samt en offensiv og en defensiv evne. Men selvom man har 4 forskellige ting til rådighed, så vil man 95 % af tiden bare trykke på den samme knap, igen og igen (og igen og igen og igen…).
Alle mine kampe forløb som følgende: Jeg skød med buen indtil fjenderne opdagede mig og kom tæt nok på til nærkamp, hvorefter jeg trykkede ca. 50 til 100 gange på X-knappen, alt efter hvor mange modstandere min hammer skulle dræbe. Nogle gange blev jeg lidt fræk og spicede kampene op med lidt magi eller healing. Det lykkedes mig faktisk at dræbe ca. 30 modstandere uden at kigge på tv’et, alt imens jeg hentede en flaske vand i køkkenet, ved bare at trykke på X-knappen konstant.
![]() | ![]() |
Ovenstående kamp-scenarie gentager sig IGENNEM HELE SPILLET! Jeg følte mig godt underholdt i ca. 1 time, men så fandt jeg ud af, at er ikke var flere nuancer i kampsystemet! Der er intet combo-system, ud over at tæve enten din X eller A knap konstant, og det er simpelthen dræbende kedeligt i mere end 5 minutter ad gangen. Spillet indeholder en del boss-battles, som ofte er ret underholdende og krævende. Om ikke andet, så bryder bosserne det repetitive helvede og de dropper ofte phat loot.
Et kongerige af kedsommelighed
Spillet indeholder 6 meget forskellige miljøer, der hver er delt ind i mindre baner. Overalt er der horder af fantasifulde og interessante fjender, hvis mangfoldighed er et af de bedste aspekter i spillet. Man møder alt fra usynlige øglemænd og skelet-krigere til enorme kæmper, hvis hud er flået af, så man kun ser det rådnende kød. Ligeså spændende som fjenderne er designet, lige så uintelligente er de desværre også. Næsten alle fjenderne opfører sig efter samme mønster: wizards og bueskytter holder sig på afstand og skyder efter dig, og alle andre sværmer omkring dig og klasker til dig i ny og næ. Derfor bliver fremgangsmåden den samme igennem hele spillet, næsten lige meget hvilke fjender man møder.
Desuden tvinger spillets quest-struktur dig til at gennemspille de samme baner et utal af gange. Når man er færdig med spillet, vil man sandsynligvis have spillet de samme miljøer igennem over 10 gange! Det er simpelthen tåbeligt spil-design. En quest gik f.eks. ud på, at jeg skulle finde 3 bøger, spredt ud over en bestemt bane. Bøgerne spawnede forskellige steder, så jeg kunne ikke vide, hvor de var. Jeg var derfor nødt til at lede hele banen igennem efter disse bøger. Problemet var bare, at de ikke altid ville spawne! Så selvom jeg brugte 20-30 minutter på at løbe hele banen igennem, så var jeg ikke sikker på at finde bare én bog. Det resulterede i, at jeg spillede den samme bane igennem 7 gange for at finde alle bøgerne. Det holder bare ikke en meter!
![]() | ![]() |





























Hah. Jeg vidste at jeg skulle holde nallerne væk fra spillet, efter jeg prøvede demoen. Magen til monotont gameplay. Og spild af båndbredde
Ja, det er lidt af en lille dræber må man sige…det har også været en hård kamp!!