Fight Night er tilbage med et nyt udspil i serien: Fight Night: Champion. Som stor fan er de tidligere spil i serien, er det et spil jeg har glædet mig til at sætte fingrene i. Men er dette års forberedelser så positive, eller er serien ved at træde vande?!

Let’s get ready to rumble!

1… 2… 3… 4… Verden er helt omtåget, og jeg kan ikke fokusere. Jeg ligger i kanvassen, hvor jeg kan se mit blod på gulvet, og en person i fængselsuniform står og tæller fingre foran øjnene på mig. Jeg får kæmpet mig op på benene og bekræfter overfor dommeren, at jeg er klar til at forsætte kampen. Da kampen får lov til at fortsætte, går det straks op for en, at det her ikke er Madison Square Garden eller Las Vegas. Det ligner mest San Quentin fængslet i Californien, og min modstander er ikke Vitali Klitschko eller David Haye – men en hvid skinhead som ville gøre Johnny Hansen stolt. Tandbeskyttere og boksehandsker eksisterer ikke i denne verden, hvor der kæmpes til at den ene person ikke kan rejse sig op længere – eller værre endnu.

BilledeBillede

Fight Night: Champion starter som lyn og torden, der er ingen menuer,hvor du kan vælge hvad du vil gå i krig med – du bliver simpelthen kastet for løverne, inden du ser hovedmenuen. Jeg blev yderst positivt overrasket over dette valg fra EA Sports side, da det også fungerer som en form for tutorial. Det første man lærer er – sjovt nok – hvordan man rejser sig op fra et knockout ved at rykke på L3 og R3 , indtil man rammer den rigtige zone. Erfarne spillere indenfor Fight Night universet kender denne funktion fra de to foregående spil i serien, og hvorfor ændre noget som fungerer godt?!

BilledeBillede

Da kampen er afgjort, står man som vinderen – man styrer bokseren Andre Bishop, en tidligere ungdomsmester i boksning, som er endt i fængslet. Da han kommer tilbage til sin celle, får man fortalt via flashbacks hvorfor man er endt i den kedelige situation. Fight Night: Champion introducerer noget helt nyt indenfor boksegenren, hvor “Champion” delen simpelthen er historien om Andre Bishop s op – og nedture i hans boksekarriere. Det er dejlig forfriskende , at EA har prøvet noget helt nyt frem for at lave minimale forbedringer i styringen, grafik og legacy mode som man ellers kunne frygte.

3 KOMMENTARER

  1. #1: Lige præcis det billede jeg havde i hovedet, da jeg skrev sætningen

    Men tak for rosen Og kan godt forstå du venter på større ændringer, hvis du ikke synes at FN4 var/er godt.

    #2: Ja, man skulle nærmest tro at jeg havde fået rigtig god hjælp til dem