Af bolden kontrol?
Ingen bold?
I dyrtbetalte TV-reklamer har store fodboldstjerner som Henry og Ronaldinho reklameret for spillets nye feature: Off the ball control. En fordansket udgave kunne lyde: Kontrol uden bold. Meningen med dette er at man skal kunne lave centimeter-præcise afleveringer til spillere som spilleren selv løber i position. Altså man har både kontrol over spilleren med bolden og andre spillere der er “af bolden” (off the ball control). Det lyder som en god ide, at man kan tage turen ned af fløjen og lave et indspil til feltet som selv “fodbolds smukkeste mand” David Beckham ville misunde. Det er dog meget svært at lære og i starten vil man slet ikke benytte det, da det simpelthen er en for dårlig styring der er implementeret i PC-versionen af FIFA Football 2004. Det er først når man er blevet mere øvet i spillet og kan se hvornår man har tid og plads (på banen) til at benytte sig af den veltænkte funktion.
Problemet er PC-versionens styring. Man styrer som sædvanlig med W-A-S-D-E og så videre for at kontrollere spilleren aktioner og piletasterne bruges til at styre den pågældende spillers løbebane. Efter aktiveringen af Off the Ball funktionen, vælges der én ud af tre spillere der er ivrige efter at løbe i position, men så kommer problemet: For at brugeren skal løbe spilleren uden bold i position er denne nødsaget til at benytte piletasterne. Så er det så at de årvågne læsere vil bemærke sig: “Jamen bruger jeg ikke dem til noget andet”. Jo, det gør du! Dem benytter du stadig til at styre spilleren med bolden og da denne nu står stille imens spilleren uden bold løbes i position er chancen for at modstanderen imens erobrer bolden stor. Denne problemstilling er slet ikke til stede på PlayStation 2 versionen af spillet da der på joysticket findes to analoge controllere hvor det ene benyttes til spilleren med bold og den anden controller til spilleren uden. Her er det desværre, næsten pinligt, tydeligt at spillet er blevet “oversat” fra PS2 til PC, ligesom mange andre spil bliver.
Efter denne kritik skal det dog siges at Off the Ball funktionen ikke er ubrugelig. Langt fra, men det kræver sin computerspiller at lære denne måde at spille på og det ville være dejligt at PlayStation 2 følelsen uden videre kunne overføres til PC’en men det er desværre ikke tilfældet.



























Der er simpelt hen bare for mange fejl i det spil! Ikke engang opdateringen (v. 1.1) kan rette op på dem, faktisk tilføjer patchen nye fejl.
– Menu funktionaliteten er helt i bund, totalt crappy menuer.
– Man kan IKKE sætte sin gamekontroller op, kun keyboard. Det er en kæmpe mangel
– Som nævnt i anmeldelsen fungerer Off-The-Ball systemet bare ikke godt nok! totalt LATTERLIGT at det ikke er blevet udført ordentligt når nu det er det, som spillet bliver solgt på.
– Finderne fra sidste år er pist forsvundet og tilbage er kun en enkelt helforkølet finde, som ikke virker længere. Dog er der kommet et nyt tricks (det figo laver) mens en spiller står stille.
– Patchen fucker grafikken op, og gør at stadionbelysningen samt lyseffekterne på spillerne forsvinder! (på min maskine i hvert fald).
– Bort set fra det så er det utroligt nok alligevel et underholdende spil og ikke det værste FIFA, der er lavet – men nu er i advaret om fejl og mangler.
Tror lige jeg hopper over i år….
ahhh mon nu har jeg trods alt spillet det et par gange hvert år siden 1995….
er enig med #1, det er simpelthen et LORTE SPIL…! saa enkelt kan det siges…!!!
Det er virkelig synd at EA har udgivet et spil der i den grad minder om en beta.
Spillet har nogle gode sider, og bliver sikkert også rigtig godt når det får alle sine fejl rettet hen af vejen. MEN DET ER BARE IKKE HVAD MAN BETALER 349,- FOR :o((
nice read breaker.
Til #1 (Deadmeat)
Jeg er ikke helt enig med dig i de ting du siger…
Punkt 1 er jeg dog enig i… menuerne er seriøst dårlige. Det er både langsommeligt og unødvendigt uoverskueligt at sætte hold og taktikker osv. Spillerstats er umulige at sammenligne, fordi man skal sidde og scrolle frem og tilbage for at se alle de forskellige tal de har. Hvorfor ikke lave det lidt mere overskueligt, med flere tal på samme side… ?
Punkt 2 ved jeg ikke noget om.. jeg har ikke en controller.
Punkt 3… Off the Ball… Jeg har kun prøvet PC versionen af spillet og der er det temmelig svært at udnytte det ellers gode tiltag, som Off the Ball er fordi man kun kan styre den ene spiller af gangen. Men man kan dog godt bruge det i visse situationer med lidt øvelse. Man kan godt aktivere OTB og sætte en spiller til at løbe i en bestemt retning og derefter igen styre ham, der har bolden. Det kan gøres ret hurtigt, hvis man lige finder metoden til det, men jeg er da ret sikker på, at det fungerer langt bedre til PS2, hvor man kan styre begge spillere på samme tid.
Jeg ved ikke hvordan de ellers skulle lave det til PC, hvor man bruger et tastatur…
Punkt 4. Der er ikke kun en finte i spillet. De er bare blevet meget sværere at lave. De udføres ved at holde c+shift nede, mens man laver kombinationer med piletasterne. Det er møgsvært, men det kan godt lade sig gøre. Dog er det ikke alle spillere, der kan lave fikse finter og de vil istedet snuble i bolden hvis man prøver alligevel.
Punkt 5. Patchen har ikke fucket min grafik op. Men den har gjort det muligt for mig at konfigurere tasterne selv, hvilket har gjort, at jeg nu kan spille spillet!! Det kunne jeg ikke ordenligt før, da jeg altid har været vant til at sprinte med W… nu ligger den som default på E og W blev brugt til “Through Ball”… det resulterede i, at jeg instinktivt trykkede på W når jeg ville løbe, med det resultat, at bolden blev skudt ud over baglinien, sidelinien eller bare ud i ingenting… lol… skod da…