Lys, Kamera, Action!
Enslaved: Odyssey to the West (herefter kaldet Enslaved) starter fra første øjeblik ud med at adskille sig fra de fleste andre eventyrspil der er at finde på markedet. Her er ingen fancy halvtimers cinematisk introduktion og heller ej en dyb ældre herre stemme som forklarer begivenhederne op til nu. Spillet lægger ud med interiøret fra et flyvende fartøj som anvendes til at fragte slaver med. Her møder vi for første gang Monkey – vores muskuløse hovedperson – samt den unge og intelligente Tripitaka, som dog foretrækker at gå under navnet Trip. Undervejs til fartøjets destination lykkes det for Trip at låse sin celle op og pille ved en maskine, som formår at starte en kæde af eksplosioner på fartøjet. Uden at skænke Monkey en tanke stikker hun af, og kun ved hjælp af en eksplosion som river hans celle fri – lykkes det for Monkey at undslippe.
![]() | ![]() |
I sin iver for at overleve flygter Monkey mod fartøjets redningsmoduler, og ender op på ydersiden af fartøjet. Da han endelig når frem til redningsmodulerne – stadig på ydersiden af fartøjet vel og mærke – ser han at Trip har sat sig i det sidste. Hun affyrer modulet med Monkey som desperat klamrer sig fast på ydersiden, og efter et forfærdeligt styrt vågner han op og ser Trip siddende i nærheden. Det viser sig at mens Monkey var bevidstløs fra styrtet, har Trip iført ham en modificeret slavehjelm som effektivt tvinger ham til at følge hendes kommandoer. Adlyder han ikke bliver han straffet med smerte eller død, og for at sikre sig at Monkey beskytter hende er den også kodet ind på hendes puls – således at hvis hun mister livet, mister Monkey også sit. Hermed begynder en rejse mod Trip’s hjemby, som byder på mange overraskelser undervejs.
Starten af Enslaved kan virke meget brat, og der går da heller ikke meget mere end et par sekunders kamerabevægelse inde i slavefartøjet før man slipper ud af sin celle og får fuld kontrol over Monkey. I starten er områderne man befinder sig i meget lukkede, og det er derfor yderst nemt at finde ud af hvor man skal bevæge sig hen for at komme videre. De forskellige knapper der skal anvendes bliver introduceret hen af vejen, og inden man når ud af slavefartøjet har man nogenlunde styr på hvordan spillet fungerer. Styringen er meget intuitiv og spillet er lavet således at det er nemt at finde ud af hvad man kan gøre og hvorhenne man kan gøre det. Alle de steder hvor Monkey kan kaste sig hen og kravle rundt lyser op og er dermed ganske nemme at finde. Dertil hjælper det at styringen er fintfølende så der er fuld kontrol over Monkey’s bevægelser, samt at spillet ikke er så kræsen når det kommer til at hoppe fra punkt til punkt.
![]() | ![]() |
Spillet ses fra en tredjepersonssynsvinkel, men kameraet bliver ofte låst og flyttet for at gøre opmærksom på et bestemt område eller en bestemt genstand. Kameraet føles aldrig helt frit som man kunne havde håbet på at det var, med fuld rotering og eventuelt en reset knap der smider det tilbage om bag ryggen på karakteren, og dette medfører til tider at man spiller med et udsyn fra nogle underlige vinkler. I kampene betyder dette også at man sjældent har fuldt overblik over hvor fjenderne befinder sig, hvilket betyder at fjenderne ofte kommer stormende frem fra en blind vinkel og får et par slag ind før man kan nå at gøre modstand. På de større områder gør dette ikke det store, da det er nemt at få et overblik over hvor mange fjender der kommer rendende imod en og man kan derfor nogenlunde regne deres angrebsmønstre ud, men når man står inde i et lille rum og der lige pludselig dumper fjender ned fra alle sider – er det mere held end forstand når man formår at undgå at blive basket.































God anmeldelse, har hørt lidt om spillet før, og kunne godt være man skulle investere i det.
Lidt skuffet over at spillet så kort. Jeg har lige gennemført på Xbox, hvilket nok tog mig omkring 8 timer. Meget normalt for et standart fps, men et platform/adventure må nu gerne kommer op på mindst 12 timer i min bog.
Der ud over mangler jeg alså lidt, den omtalte manglende introduktion til spillet. Lidt træls at sidde helt blank imens de snakker om Pyramid mv.
+ Rigtige flot art design og lækre farver
+ Pro. voice acting og gode ansigts animationer
+ Sweet slutning.
– Mangler lidt spiltid
– Kontrollen er ikke helt så nøjagtig.
– Kamera vinklerne er til tidere noget irriterende.
– Uinteressant tvunget Orb hunting.
8/10