Jorden…det kosmiske æble
Planeten jorden må være den mest saftige og vitaminrigeste planet i universet. Alle og jeg mener alle væsener, skal bare have en bid. Hvis det ikke er Predators, de små grå, dem fra independence day, marsboere eller kometer, ja så er det selvfølgelig Stroggs. Igen er vores lille blå planet i problemer, da de mystiske bio-robotter, kaldet Stroggs, vil ned på den og tage alle vores ressourcer og assimilere menneskene. Menneskene vil selvfølgelig ikke overlade planeten til de grimme Borg’s….. jeg mener Stroggs hænder, så kernen i historien er, at du skal forsvare eller angribe jorden med alle dine kræfter.
Dette viser introvideoen i kraft af nogle kampscener og et kosmisk øje der zoomer ind på jorden. Denne type intro til et online skydespil er set lige siden Battlefield 1942, så intet nyt eller specielt interessant der. Apropos Battlefield så er det umuligt ikke at sammenligne Quake Wars med det, da jeg også anmeldte det nyeste skud på stammen Battlefield 2142 sidste år for DailyRush.
Fuldautomatiske sniperrifles
Du starter med at komme til menuen, der er simpel og ligetil og dit første singleplayer spil er kun et par klik væk. Som en sand hardcore fps’er, så sætter jeg sværhedsgraden på ”easy” og starter en af de 4 kampagner. Du kan vælge mellem Stillehavet, Nordeuropa, Afrika og Nordamerika. Banerne er meget varierede og noget rarere at se på frem for Bf2142’s kolde baner. Loadtiden er lige lovlig lang for min smag, men ikke så lang at det hænger en ud af halsen.
Når du er kommet ind i banen så vælger du side, Strogg eller GDF (Global Defense Force) og derefter dit speciale. Det er nøjagtigt ligesom i Battlefield, så har man været inde over nogen af spillene i den serie, så føler man sig straks hjemme. Hver side har 5 specialer, der essentielt er de samme 5, dog bare med forskellige navne og forskelligt udseende våben. Stroggs har dog Railgun. Mere om våben og specialer senere. Efter du har valgt speciale, så bliver du sat i aktion og du får løbende opgaver at løse, alt efter hvordan dit hold klarer sig og hvilket speciale du har valgt. Det er meget godt lavet og der er skam et meget større taktisk gefühl i Quake Wars end i Battlefield serien. Altså i multiplayer.
I single player kæmper du med og imod bots. Hvis jeg skød halvt så godt som de bots, så ville jeg være rig og leve af e-sports. De kan stå i den anden ende af banen og skyde dig mellem øjnene med et fuldautomatisk gevær. Det dræber meget af glæden ved at spille singleplayer. Et andet kritikpunkt er computerens psykiske terror. Bots vil fortælle dig alt hvad de laver. Så efter 10 min og dine øjne er tørre efter alle de tårer der er kommet ud, så slukker man enten for lyden eller logger sig på online. Men ellers gør de det meget godt, dine bots skifter jobs alt efter situationen og kan skam klare opgaver på egen hånd, så det er da meget godt.





























Er fuldstændig enig med karakteren, enormt skuffende spil. Totalt rip-off af Battlefield serien. Men god anmeldelse anyway
er også enig, jegk øbte det over steam da jeg så de overhypede Reviews på forskellige gamingsites, men nøj jegh ar ikke spillet det i mange minutter, det er bare så kedeligt og det fungerer bare ikke
Købte spillet over steam, da jeg syntes demoen var virkelig fed, og jeg glædet mig til rigtig at opleve spillet.
Jeg blev bare enormt skuffet da jeg fandt ud af at spillet er fuldstændig det samme som Demoen bare med nogle andre maps… Fandeme nederen.
Helt enig med karakteren. Fantastisk dårlig lyd og miserabel fysik ødelægger et potentielt godt spil.
#3
JAH! gjorde helt det samme, alt for nederen
Vil give ret i andmeldelsen, men efter at have prøvet demoen tænkte jeg straks nej tak.
(Mine specs på min spand står i min profil.)
Jeg synes nu ikke lyden er ligefrem dårlig. Jeg mener den virker til det den skal og den passer til animationerne.
Dit problem med at joine kan jeg ikke se…Det er sandt at der mangler spillere da spillet er noget skuffende. Jeg blev selv hel hypet over beta’en og demo’en, men det er godt nok kedeligt i længden.
Jeg joiner en server, den loader grafik osv og jeg er inde i spillet. Det tager omkring 2 min ligesom alle andre multiplayer spil (TF2, Crysis, UT3, BF2 osv).
Idéerne er geniale, bare ærgerligt at det først er udkommet nu.
Min oplevelse af spillet er tilgengæld at det overhovedet ikke er krævende. Crysis er krævende, Bioshock er også krævende, Unreal Tournament 3 demoen er krævende, men synes ikke ET:QW er krævende.
Det basere jeg på at jeg kan banke det op i max detail på 1280×1024 på min spand. Jeg kører det endda med anti-aliasing og anisotrophic filtering.
Men som jeg sagde det er kommet ud for sent. Spillet skulle have været ude for et halvt år siden. Der er ikke noget fanstastisk i spillet ud over en god grafik.
Der er dog én ting jeg vil beklage mig over i grafikken. Når man sprænger et vehicle (dækker over alle køretøjer, fly osv.) i luften så bliver det til en masse kantede “klumper” i stedet for et udbrændt vrag. Det undrede jeg mig meget over.
Det skyldes nok at banen skal ryddes hurtigst muligt så der er plads til nye ting.
6/10 synes jeg er lidt hårdt for det er et godt spil. Det er bare udkommet for sent og bliver fuldstændig udkonkurreret af alle de andre geniale spil der udkommer nu (TF2, Crysis…).
Syntes nu det er ret underholdene, når man først får sat sig helt ind i spillet, og hvad der er af muligheder. Kan man nemt få lidt tid til at gå med det. Syntes det er langt mere interesant med objektives, ind f.eks BF med deres falg tag….
blev også virkeligt skuffet over QW..
men heldigvis overraskede TF2 positivt
Det jeg spillede af demoen var ret sjovt og kørte fint på min maskine. Synes også spillet var ret sjovt, dog skal man lige vænne sig til hvad Strogg våbene hedder, for det giver ikke lige altid sig selv (altså hvad er en Assimilator eller hvad den nu hed). men der skulle man lige læse en manual der kom med demoen.
men ville være rart med lidt tutorials… jeg fattede f.eks. slet ikke at genoplive folk med strogg medic i starten… men det var fedt da jeg fandt ud af det.
Synes det fedt nok, for havde nu mere sjov i quake wars demoen end i TF2.