Desert Combat
Desert Combat
Desert Combat er et mod til Battlefield 1942, og har lige fra starten været et af gamernes mest eftertragtede mods. Det blev annonceret før den fulde version af Battlefield 1942 kom på gaden, og er nu virkelig begyndt at tage form og allerede ude i en beta. Spillet udkæmper sig i den nyere krigstid, altså 90’erne og fremefter.
Nationaliteter
Der bliver et hav af nationaliteter. Faktisk hele 9 af slagsen..
- USA
- Saudi Arabien
- England
- Tyskland
- Irak
- Somalia
- Afghanistan
- Indien
- Pakistan
Det er et bredt udvalg af lande og de er godt valgte. Der er nemlig nogle stykker, som man i hvert fald ikke er i tvivl om ville være gode mod hinanden på en bane.































der kunne godt lige gøres lidt mere klart for læseren at mod’et stadig er i alpha-fasen, og derved stadig kun er i test-fasen.
Som der nævnes i artiklen mangler maps f.eks stadig.
Mod’et er skidesjovt, især hvis man magter at flyve A10 som er det mest overpowered våben man kan forestille sig, så overpowered man sidder og griner ustyrligt al den tid man har den i luften, hvor den rykker alt og alle fra hinanden :o)
Og nice med en BF kanal her på DR
“, og derved stadig kun er en testudgave”….den måtte jeg lige rette…
Her er mine +´er & -´er
+Det her “Mod” er det fedeste! Kan ikke vente til næste version :).
+Nu kan man få Helikopter :))))))
-Ingen nye baner ( endu )
-Våbene er lidt grimme, men alligevel er de godt lavet når man tænker på det bare er et mod.
Så var der vist ikke mer C ya.
PS Det er OVERFEDT lavet når man tænker på det kun er Alpha kan ikke vente til Beta versionen :))))))))))
håber fandme de laver chopperne lidt mere nemme at styre er du gal mand
Helikoperene er alt for nemme at styre,
Og det er skide fuld af bugs max et 6 tal.
Vågn dog op mand det var sjovt i starten!
Shilkaen er alt for kraftig,
Tanks´enes granater er ikke kraftige nok,
Fysikken med Humween er rent til grin.
Det var 3 ud af 100 dumme bugs altså vågn dog op man!
Klart det er da fedt, nok men har ikke fortjent mere end et 6 tal max!
og det er FINAL . . ! no question about -it . . .