Konklusion
Eddie Riggs er den absolutte stjerne i Brütal Legend. Og han bringes perfekt til live via et frygtelig godt manuskript og Jack Blacks enorme indlevelsesevne. Brütal Legend mikser udforskning og hack’n’slash ala Zelda sammen med forbløffende meget strategi. Den store fokus på strategi kan skræmme nogle spillere væk, da mange som udgangspunkt har set Brütal Legend som et mere actionpræget spil. Men strategien er for det meste veludført og holdt meget let tilgængelig. Der er dog lidt problemer med at kommandere specifikke soldater rundt, da man skal være meget tæt på dem. Singleplayer kampagnen byder på en engagerende, interessant og frem for alt forrygende sjov historie. Kampagnen trækkes lidt ned af nogle repetitive og kedelig sidemissioner samt det, at for mange hovedmissioner består af Stage Battles. Flere unikke dungeons og fede quests savnes! Og så er spillet forbavsende kort, da eventyret var forbi efter kun 8-10 timer.
![]() | ![]() |
Brütal Legend brillerer dog med en fantastisk udforskning, hvor maniske samlere bliver glade for, at der er mange hundrede ting at lede efter. Og så bliver vi præsenteret for en kreativitet, der sprænger rammerne og leverer en af de fedeste spilverdener nogensinde. Sammen med lydsiden bringer den visuelle fidelitet Heavy Metal ud igennem skærmen og ind i hjertet på spilleren. En forkærlighed for Metal-musik er dog er kæmpe fordel! Hader man denne stilart, er man et skarn og skal nok ikke spendere tid med Brütal Legend. Tim Schafer formår ikke helt at følge op på hans store klassikere, men det er lige ved og næsten. Brütal Legend er et spil for alle der elsker Heavy Metal, elsker udforskning og heftige kampøkser, vilde guitarsoloer og humor på højt plan. Og hvem gør ikke det?
+ Visuel sejhedssovs er godt for øjnene – Stort fokus på strategi kan skræmme spillere | Score: 8.5/10 |



























“The Druid Plow” er bare et helt igennem fedt navn på en ting.
Men ja, setlisten sparker så meget røv, det får øjnene til at løbe i vand. Og så er det sgu rart at hugge ting i stykker.
Jeg glæder mig til jeg får snitterne i spillet, som jeg håber kan more mig så meget som demoen gjorde
\m/ .. nuff said
Jeg glæder mig også til at prøve spillet, det bliver rigtig fedt. Bare satans at jeg har byttet til X360 versionen og den har RROD’ed. De vil squ ikke bytte det til PS3, har spurgt dem.
# 1.
Ja, “The Druid Plow” er et virkelig fedt navn:D
Glæder mig, bare en skam det er så kort. Under et interview syntes jeg ellers de sagde det nok ville tage 20+ timer at gennemføre, men sådan er det åbenbart ikke
#4 Slet ikke… Måske hvis man vil finde ALT og tage ALLE sidemissioner… Men de ca. 85% jeg gennemførte, tog 8 timer
stadigvæk, epic musik der er i det spil, kan simpelhen bare ikke få nok af det
#6 Yeah… jeg sidder i hvert fald og rocker total ud… det er yderst svedigt!
“Ormagöden til et fantastisk Heavy Metal univers” der mangler lige et Eddie der inde..
Men god anmeldelse (som sædvanlig) lyder som et fedt spil!
#8 Rettet, og takker
Havde for travlt med at komme tilbage og rocke ud i sofaen
MEH.
Jeg havde forstået det sådan, at MP var RTS og at SP var hug hugde hak – nu tvivler jeg stærkt på, at jeg gider købe det
#5 Træls Nåh, men skal stadig ejes! Det lugter jo langt væk af Jack Blacks Rocket sauce XD
#10 Ja, det havde jeg egentlig også lidt. Men det strategiske element er nemt at gå til… men det er ikke lige det man regnede med!
#11 Oh yeah… der er JB sauce ud over det hele!
Øv, jeg havde lige håbet på at du havde givet de forskellige dele af anmeldelse titler efter metal-sange. “Master of Puppets” passer som skræddersyet til delen om strategi
Ej ej ej, Banan. Jeg er ikke sur, er bare skuffet.
“Megadeath og Motor head” ? troede du vidste bedre tsk tsk. Skal vi ikke lige rette det til Megadeth og Motörhead… takker
#14 Haha… det er sgu en feler en den der… rettet! motor head er en brøler fra min side, men har sgu aldrig tænkt på at det ikke var megadeath men bare deth
Overrasket over du ikke nævner Panter med laserbeams ud af øjnene som et plus
Hehe ja og “Tim Shafer”? Bare rolig jeg har rettet det samtlige steder
#16 Hmmm… det kommer sgu på listen… gad ikke afsløre det… men nu har du jo gjort det… såeh
#17 Arg… 4 reviews på tre dage… min hjerne er kokset en smule