Et herligt gensyn, men dog et gensyn

Bioshock opnåede stor anmelderros og succes da det udkom for over to år siden. Det var den fantastiske, skræmmende og enormt stemningsprægede kreation Rapture, der for alvor fangede sindene. Rapture står som en af de bedste spilverdener, vi nogensinde har set, og Andrew Ryans maniske hjertensbarn var et vidunderligt forfærdelig sted at være. Uden Rapture var Bioshock ”bare” en udvandet kopi af det geniale System Shock 2, og et middelmådigt actionspil. Rapture er stadigvæk et imponerende skue, med den 1920’er inspirerede art deco stil, der, kombineret med en god omgang steampunk, præger alle områder af Rapture. Men nyhedsværdien er væk, da de fleste gamere allerede har haft en tur igennem Raptures våde univers. Og følelsen af storhed er slet ikke den samme i Bioshock 2. Hvem husker ikke introsekvensen, hvor man fik en tur ned i dykkerklokken til Andrew Ryans stolte fortælling om tilblivelsen Rapture? Sådanne overvældende oplevelser får man desværre slet ikke i Bioshock 2.

BilledeBillede

Faktisk byder Bioshock 2 kampagnen ikke på reelle nyheder, ud over en lang række af rigtig gode forbedringer. Det virker slet ikke til, at 2K Marine har haft nogle visioner med spillet. Der er ikke nogen WOW-faktor eller store gameplaymæssige overraskelser. Bioshock 2 er dog stadig et fedt spil! For det basale gameplay fungerer rigtig godt, især med rækken af tweaks i forhold til Bioshock 1. Centralt for oplevelsen er kampsystemet, hvor man kombinerer brugen af Plasmids og våben. Man har nu sine Plasmids i venstre hånd (LT) og våbnene i den højre (RT), hvilket fjerner de konstante skift vi oplevede i Bioshock 1, hvor man skulle skifte imellem våben eller Plasmids. Til nærkamp har man et heftigt skruebor, der på få voldelige sekunder forvandler splicerne til en omgang rød grød med død. Skydevåbnene er denne gang voldsommere og mere effektive, da man som Big Daddy kan bære vildere våben end den ynkelige kødklump fra etteren. Hver våben har stadig tre forskellige former for ammunition, så selvom der kun er lidt over en halv snes våben, er der store muligheder for variation.

22 KOMMENTARER

  1. Bioshock 2 viser jo bare (igen) hvor stor en betydning en ny atmosfære og gennemført historiestil har for et spil…

    Men det virker kun 1 gang.

    Dermed ikke sagt, at Bioshock 2 ikke er et godt spil – for det er det. Det er kanon lavet og alt er blevet forbedret i forhold til 1’eren…

    Men netop fordi det ikke længere er en ny atmosfære eller historiestil – så er det blot en “no-brainer” spil, som man gennemfører og det var så det.

    Det er lidt som med Den 6. Sans… En 2’er af denne ville aldrig nå samme højder – lige gyldigt hvad de gjorde.

    Den 6. Sans “vandt” nemlig på twisted og den gennemførte historie.

    Og det virker kun 1 gang – hvilket også er M. Night Shyamalan største udfordring i hans følgende film, som selv om de var gode, aldrig vil kunne nå samme højde og wow-effekt.

  2. #1 Ja, du har ret i at bioshocks atmosfære som sådan er mest effektiv første gang, og at bioshock 2 ikke har samme gennemslagskraft.

    MEN, overall ser jeg bioshock 2 som et meget bedre spil. Gameplayet, primært kampsystemet, er ganske enkelt meget bedre denne gang.

    Jeg var faktisk ikke synderligt benovet over bioshock 1, efter de første par timers spil.

  3. Jeg er alligevel imponeret over du har givet den så høj en karakter, synes ikke det arbejde der er lagt i det fortjener en sådan ros, for hvis man kigger på etteren så er der da sket noget, men langt fra nok til jeg ville være bekendt at kalde det en 2’er.

    Det er for kort.

    Der er for lidt nyt i det.

    Det bliver meget hurtigt meget ensformigt.

    Man føler man allerede har gjort det her 1 gang før, alle skins fra etteren er nøjagtig de samme, her tænker jeg på sentry robotterne, alarm dectetors, maskinerne på væggen og gulvet hvor man køber ting, alt i alt bare alt for meget copy paste, jeg sad seriøst med fornemmelsen “udvidelse” da jeg spillede det igennem.

  4. #3 Ja, sad med samme følelse som dig. Men gav det en ekstra chance, spillede det igennem endnu en gang med et andet setup. Det var faktisk overraskende godt. Og min første gennemspilning brugte jeg 8 timer på… det er vel meget normalt idag, så det bonger jeg det ikke rigtigt for.

    Selve gameplayet er altså bare solidt, meget meget bedre end etteren efter min mening.

    Og så kastede jeg mig over MP. Igen, meget federe end beregnet. Alt i alt fortjener det et lille ottetal i min bog. Selve spillet ville have ramt et lille syvtal, inden jeg prøvede MP. Derefter måtte det jo give plus, når det nu er så fedt i MP.

  5. #5 hehe…ja, ikke.

    Men for spillets skyld kunne de godt have ændret lidt… for det er MEGET de samme omgivelser.

    MEN lad det være sagt, så er det dog nogle af de fedeste omgivelser vi kunne ønske os, så det er ikke så slemt igen!

  6. #5 Når man skal knibe øjnene sammen for at find det mindste tegn på noget nyt af en eller anden form, så er der noget der er gået galt.

  7. #9

    Ved ikke helt, hvor du vil hen med det? Hvad nyt vil du have?

    • Banerne er nye selv om omgivelserne er de samme – det er trods alt stadig Rapture.
    • Nye våben
    • Nye Plasmids
    • Nye upgrades
    • Nye modstandere
    • Ny måde at spille på (du er big daddy)

    Der er masser af nyt over det hele – selv æsken er ny!

    Det er da ikke mere anderledes end Call of Duty modern warfare 2 – eller nogen andre spil, som kører videre i deres serie.

    #2
    Jeg vil give dig ret i, at Bioshock 2 er bedre på alle områder – på nær det med atmosfæren og stilen, hvilket er nok til at jeg stadig synes at 1’eren er overall bedst.

    Bioshock 2 er bare mere tilgængeligt og nemmere at gå til.

    Karakteren er jeg enig i – måske ville jeg endda give 8.5 – hvor jeg nok ville have givet Bioshock 1 9 eller 9.5.

  8. #2 I en anmeldelse skal man vel i princippet primært se på hvorvidt spillet er godt i sig selv og så herefter sammenligne med andre spil samt give bonus point for evt. originalitet?

    Et spil som Uncharted 2 er jo på ingen måde originalt, men det er så sublimt velpudset at det fortjener de gode anmeldelser det fik, det er jo lidt det samme med Bioshock 2, det er set før – men det er stadig et rigtig godt spil og fortjener vel derfor stadig gode anmeldelser?

  9. #10

    Banerne er nye selv om omgivelserne er de samme – det er trods alt stadig Rapture. – “Ja men en ny grafik motor kunne have løftet det, eller bare nogen LIDT andre skins end nøjagtig de samme.”

    ■Nye våben “Yes den er god nok”

    ■Nye Plasmids “Hvilke?, dem du bruger mest er nøjagtig de samme som i etteren, el,ild,frost og insect swarm”

    ■Nye upgrades “Enkelte, de fleste er stadig de samme som i etteren”

    ■Nye modstandere “hvad er der 3 max 4 nye fjender?”

    ■Ny måde at spille på (du er big daddy) “nej teknisk set er du ikke big daddy, du er langt svagere end en big daddy, og hvis ikke det var for drill og føelsen af at kigge igennem et glas så er oplevelsen den samme, det er ikke nok til at kalde det en 2’er”

    Alt i alt holder jeg fast på det er et tyndt eksemplar på en bioshock 2, sådan havde jeg aldrig forestillet mig det ville blive spist af med at se ud, gennemførte det udelukkende fordi jeg havde betalt for det, synes det var enormt skuffende og kedeligt, har ikke prøvet MP endnu, det er mit sidste håb for at blive posetiv overrasket.

  10. #12 Men den langsomme hastighed hvormed nye grafikmotorer bliver smidt ud, så skulle du nok ikke have forventet ny tech bag bioshock2, det kan du da ikke bliver overrasket over?

    Men ja indholdsmæssigt ligner det etteren, men det er der IMO ikke rigtigt noget galt med her.

    Kan du slet ikke se alle de forbedringer i kampsystemet? Prøv at smid sværhedsgraden helt op, så må du simpelthen kunne mærke, hvor meget bedre det spiller!

    Og ja, kast dig over lidt MP… det er underholdende!!!

  11. Var den Big daddy ikke en gammel prototype?.. Synes da jeg har set en video med nogle af udviklerne hvor de siger at det var en gammel prototype, som de fandt for kraftig eller sådan noget?.. Så de lavede den anden store en?..

  12. #14 Hvilken big daddy snakker du om?

    Den man spiller og jo som sådan ikke en designet bigdaddy, men bare de stats udviklerne har tillagt spilleren. ifølge historien i spillet er det en ny prototype, som ja, var for crazy

  13. En ting jeg ikke helt fatter – der står det foregår 10 år _efter_ Bioshock 1 og at man spiller en af de første Big Daddys, hvordan fanden giver det mening når der var masser af Big Daddys i Bioshock 1?

    Edit: okay nu fatter jeg det, men er blevet genoplivet 10 år efter man oprindeligt var den første big daddy

  14. Syntes også som dig, at 2’eren er klart suveræn over 1’eren, bedre alting, denne gang interesserede jeg mig faktisk for historien, og frygtede da også til sidst at jeg ikke ville kunne redde min “Little Sister” i tide

    Slutningen var også bedre denne gang, var da halv rørt til sidst :).

    MEN! Der er simpelthen ikke nok nyt, de har forbedret alle ting en smule, men ikke nok til at kalde det en 2’er, nærmere en ekspansion. Pløjede derudover også igennem det på 7-8 timer, og jeg ledte efter alt, reddede alle little sisters i hver bane. Der er sku liiiige lidt. Især efter at have spillet Dragon Age og Mass Effect (Okay, langt fra samme genrer, men stadig) i over 70 timer hver!

    Med nyt mener jeg ting såsom at alt føles som om man har været der før, det er stadig Rapture fra 1’eren, uha man kan komme udenfor i det store hav, ja i hvad, 10-20 min maks? 10-20 min hvor man bare kan gå rundt, ikke andet.

    Våbene er bare de gamle i nye afskygninger, kun Drill(Okay, den var også rimelig nice) og remote hackeren var nye (hvis jeg husker rigtig var den ikke med i 1’eren, men der er længe siden jeg spillede det)

    Bruge plasmid sammen med våben, ja det var da bare på tide!

    Har derudover INGEN interrese i MP i bioshock, lang hellere spille BF:BC2 eller CoD:MW2

    Så til slut: Godt spil, bare alt alt for kort, det er dog pengene værd, trods alt, bare forvent et meget kort spil, medmindre du vil spille MP eller flere gange

    7/10 – Håber på en 3’er, eventuelt som Eleanor

  15. Jeg synes det er en skam at gameplayet er så kedeligt. Det er helt sikkert en personlig holdning, men jeg var slet ikke underholdt af at samle adam, eller tæve uendelige mængder af splicers. Det eneste der holdt mig kørende er historien og atmosfæren, som jeg synes er helt fantastisk. Musikken er også genial.

    Bioshock 1 havde en af de bedste historier i noget spil jeg har spillet, og selvom toeren ikke helt kunne følge med, så leverer den stadig en super fed stemning, og historien er nu stadig helt iorden.