Konklusion
Assassins Creed 2 er faktisk den bedst tænkelige efterfølger. Spillet byder på en overraskende god og memorabel hovedperson samt en lidt simplere og bedre historie end etteren gav os. Dertil kommer det at Firenze, Venedig og Toscana-området virkelig er nogle charmerende områder, og stemningen strømmer ud af den smukke billedside. Et finpudset klatresystem gør Ezio Auditore de Firenze lidt mere adræt, men i bund og grund er parkour-elementet helt det samme. Kampsystemet er klart forbedret via de mange nye våben, nye typer af fjender og så af de labre afvæbningsmanøvrer. Fjenders IQ tillader dem dog ikke at koordinere angrebene, så ved god brug af counter og disarms, bliver spillet ALT for nemt desværre. Det er dog stadig vildt underholdende at nedlægge et dusin bevæbnede italiano-drenge helt tomhændet.
Hvor Assassins Creed 2 for alvor adskiller sig fra den skuffende etter, er i forhold til variation og mængden af indhold. Missionsstrukturen er langt bedre og byder på en variation, vi slet ikke oplevede i det første spil. Derudover giver det nye økonomiske system og alt det udstyr man kan købe, meget incitament til at blive ved med at spille. Og blive ved, det kan man. Med næsten alle sidemissioner gennemført brugte undertegnede 31 timer på at gennemføre Assassins Creed 2, hvilket må siges at være ret godt! Man savner dog lidt nytænkning, så som et reelt stealth system eller missioner hvor det er muligt og nødvendigt at planlægge sin fremgang, lidt ala Hitman spillene. Men ikke desto mindre er Assassins Creed 2 et fantastisk spil, meget bedre end man kunne håbe på og et af årets klart bedste spil. Fandt du etteren lovende men i sidste ende kedelig, vil du sikkert synes rigtigt godt om toeren. Elskede du etteren har du enten gamet Assassins Creed 2 i flere dage nu, eller tævet dig selv med frosne grøntsager imens du læste med her!
+ Fantastisk italiensk stemning – Fjenderne er stadig ret dumme | Score: 9/10 |

























God anmeldelse – jeg hører til den første gruppe – mine frosne grøntsager ligger stadig i fryseren og jeg har spillet det de sidste par aftener og er virkelig begejstret!
#1 Takker Frosne grøntsager FTW!
Jeg har fået blodnæse af min frosne rodfrugter
Må vente til mandag (der røg julegaven farmor)
#3 Haha…stort! Din farmor bliver sikkert også mere glad for at have et glad barnebarn… så køb du trygt spillet for gavepengene!
Nice anmeldelse!
Har dog ikke købt det endnu da jeg regner med at få det i fødselsdagsgave, og hvis ikke, må jeg sgu tæve min familie med nogle frosne grøntsager!
ETB(Estimated Time of Birthday) 4 days!
#5 Tak tak
Ja, jeg ville fandme også tæve venner og bekendte hvis jeg ikke kunne spille det her fede spil
Jeg kunne sgutte vente til jule aften… så godt at phonetic havde mig på den tidlige gave liste
Fin anmeldelse jeg stort set er 100% enig i. Jeg savner dog noget mere at bruge penge på deri. Den nemme sværhedsgrad bliver til tider godt opvejet af puzzles fra glyphs, hvis man tager dem sideløbende med historien.
Jeg kunne forresten heller ikke slippet spillet igen da jeg først gik igang. Det blev til en powergaming weekend hvor jeg stort set gamede det i mine vågne timer.
#6 haha, ja der var du heldig at Phoentic trådte til som julemand
#7 Thx m8!
Ja, puzzles er faktisk ret fede og til tider rimelig svære
Jeg har gamet det nonstop siden sidste uge… det er super mega fedt
#8 Yeah… santa phon!
Kom lige til at tænke på, skal man forvente nogen form for DLC til AC2?
Ezios onkel Maria?:D
Jeg forstår ikke folk kalder spillets AI, for at være alt for dum? Jeg mener ville kampene ikke være RØV irrierterende, og meget mere bøvlet at se på hvis de bare alle sammen gik løs på dig på en gang? Det er jo et spil, det ligesom at sige “Hvorfor fanden er MW2 Single player så urealistisk!? Jeg mener, hver gang man bliver skudt kan man bare gemme sig i et hjørne og så healer man automatisk!? Hvor bløder man ikke ihjel ligesom i virkeligheden?”
Hvis de gjorde det anderledes i AC2 ville det sikkert være ti gange mere frustrende at slås, det eneste jeg syntes de kunne putte ind ville være nogle skjolde en gang imellem Ville være cool XD
Ellers cool review, glæder mig til det kommer til pc!
#11:
Jeg har lige tilladt mig at rette den bøf.
#10 det veds jeg ikke Håber!!!
#11 HAHAHHA!!!! Ja, ja!
IT’s A ME…. MARIA!!!!
#12 Ja, det ville være frustrerende. Men din ide med skjolde er f.eks. ret genial faktisk! Det er sådan noget vi skulle ud i… lige nu er de forudsigelige og nemme
#13 Tak min aller bedste ven!
ALT for høj score imo.
AC2 er ganske vidst blevet et hæderligt spil, imodsætning til tech demoen af 1’eren. Men der er stadig alt for meget repeat og ligegyldigt fyld.
Der er ingen grund til at tage side missionerne. De tilføjer ikke noget interessant, og du mangler aldrig penge/Tjerner hurtigere penge ved at køre historie missionerne.
Treasure hunts er kedelige, menings løse og der er alt for mange af dem.
Historien er stadig forvirende.
Kontrollen er stadig ikke præcis eller hurtig nok visse stedet i spillet.
Soldaterne er mere et irritations moment end nogen udfordring, grundet den lave sværdheds grad.
Alt i alt holder det meget længere end AC1, men det bliver i sidste ende stadig lige ensformidigt.
Score 8.0 og så er jeg også flink
#15 Der kan jeg kun sige, at jeg er uenig i næsten alt hvad du skriver… Karakteren til det spil der, burde max være 5.0 så.
Faktisk finder jeg det lidt svært at sætte fingeren på, hvad præcist der er så fandends fedt ved AC 2.
Men faktum er, at jeg har gamet det nonstop, når spil som mw2, l4d2, dragon age og borderlands OG forza 3 slet ikke er blevet rørt i lang tid nu… og har KUN lyst til at game AC 2.
Ved i hvad… jeg tror sgu lige jeg nupper en spiller mere med Ezio Auditore de Firenze…
Det er meget få spil der virkelig kan fange mig som AC2 kan. Tror kun det er wow der har overgået det i “addiction”.
#16
Har det på samme måde. Har ikke rørt MW2, Dragon Age eller Forza 3, siden jeg fik AC2 ind af døren! Simpelthen for fedt.
Synes også at anmeldelsen er spot on!
Og lige 3 ord, inden jeg trykker ‘Gem Kommentar’: What. The. Fuck?
#17 Hehe… ja… man kan blive addicted her!!!
#18 Yeah… total overrasket… savner dog at game lidt mw2
Men skal lige igennem ac2 endnu en gang
Kunne dog være sejt med coop eller noget!
Underligt.
Jeg lå med en slem forkøelse da jeg fik det. Så 3 dage med intet andet at lave end at spille. Og alligevel sad jeg og røv kedet mig med AC2 efter 1½ dag.
Må nok indse at spil sku skal være lidt mere gennemført for at imponere mig idag.
#20 Det er vel smag og behag. Kan kun komme i tanke om en lille håndfuld spil, som er lige så gennemførte som netop ac2 i år… uncharted2, mw2, dragon age… og et par andre jeg ikke lige husker
God Anmeldelse.
Spillet det på ps3eren, super spil.
Elskede 1eren og elsker 2eren endnu mere.
Helt klart årets spil.
Og ubisoft har kun brugt 2 år på det!
Der spil på 4 år der ikke engang har så meget kød og kvalitet på.
Efter at blive røvpullet gevaldigt af pc udgaven af splinter cell double agent fra ubi, er jeg begyndt at løsne op igen.
Men det kan måske blive farligt
#21 Forstår altså ikke, at du kan kalde dette spil for gennemført.
Hvis du skære alle side missionerne og tresure hunts fra, så er det sku da noget et noget simple core game du sidder tilbage med.
Tag bare økonomien som de ikke engang har gidet at balancere. Den bedste armor i hele spillet er præcis lige så god som Altair’s armor som du får gratis!
Jeg havde unlocked metal armor, inden tanken om at købe noget mere armor overhovedet faldt mig ind. Hvilket gjorde leather mm. fuldstændigt ubrugligt.
Desuden har jeg aldrig spillet et xbox spil, der er crashet så mange gange som AC2. No shit.
Men jeg kan fornemme at vi ikke bliver enige indtil det næste Halo spil kommer :p
er det værd at spille 2’eren hvis man ikke kom særlig langt i 1’eren? eftersom historien starter åbenbart lige efter 1’eren?
#22 thx… yeah… næsten årets spil!
#23 næh, vi bliver vist aldrig enige her! Har dog ikke oplevet crashes eller så meget som en eneste glitch. Og nu skal man jo arbejde sig til altairs armor, så det er vel fair nok, at den er rocker god!
#24 ja, man kan sagtens følge med… der er endda en kort opsummering i starten… så spil du bare løs
Naaah, det er årets spil
Generic Warfare 2 tæller ik
Næste gang så laver de forhåbentlig Assassins Creed 3 Vice city. Så er der kun gode ting i det spil!
#27
Assassin’s Creed 3: The Ballad of Gay Mario?
#28 Assassin’s Mass Warfare: Uncharted Ballad Of Batman..
Fuck det spil ville være AWESOME!
#26 Årets spil er sgu uncharted 2… den er helt sikker
#27 Ikke et fårligt forslag
#28 synes sgu også han er lidt gay, ham mario… så det er ikke helt skævt!
#29 DER har vi fat i den lange ende
Og det vil helt sikkert kunne købes i Herning!
Hmpff..
Men okay!
JA DET VILLE MEGA MEGET KUNNE KØBES I HERNING!!
hehe
Forestil dig du er en bøsse med fremtidsarmor og gammeldags sværd og knive på ryggen med en dyb stemme som kører i et tog og du kigger ned på din heartbeat sensor på dit sværd og ser der står en på den anden side af væggen, du bruger din grapple hook til at skyde dig selv op på de praktisk placerede gargoyles og svinger dig over et par stykker du hænger nu lige over fjenden og kan se det fra din heartbeat sensor, du sætter en snor med en karabinhage fast i gargoylen’s næse der også praktisk nok lige har fjernet sin piercing, og så firer du dig lige så stille ned og og tager din let buede kniv fra holderen på ryggen og hugger!! Den i maven på ham, og så holder du hånden for hans mund og ser på heartbeat sensoren at der kommer flere fjender, så du…
Og så må i selv tænke jer til resten, er træt idag..
Hvad angår kampsystemet, kunne de vel overveje at skele mod Rocksteadys løsning med Batman: Arkham Asylum. Det bliver sjældent frustrerende at lege Dark Knight, til trods for, at der er flere fjender ad gangen, der angriber en.
Hvis man overførte funktionaliteten direkte ville man stå med et setup der hed:
X= Hak
Y = Counter
B = Undvig (her ville han træde til siden, dukke sig eller spinne rundt om sig selv)
A= Spring langt højre/venstre/frem/tilbage
Jeg har ikke spillet Assassins Creed2, så jeg ved ikke, hvordan flowet er i spillet, men ud fra de videoer jeg har set, ser det da ikke helt umuligt ud at slås mod flere fjender ad gangen, hvis man fik evnerne til det.
#32 du er syg knægt
#33 Det er faktisk ikke nogen dårlig ide. Kampsystemerne minder allerede en del om hinanden, så de ville passe ret godt sammen!
Skriv en mail til Jade… så fixer hun det sikkert til 3’eren!
Får jo helt lyst til at købe det…
#35 yeah… det er bare med at komme afsted..
er lige blevet færdig med min anden tur igennem spillet. Prøvede at spille det så stealthy jeg kunne… det bliver det faktisk kun federe af
skod spil
god anmeldelse
#37 hahahaha…tak tænkte at du ville stikke hovedet forbi. forstår dog ikke at du ikke er vild med det! kunne du ikke lide etteren?
#34 Keder mig bare meget..
30, U2 var sku også ret godt.
Men der ik ligefrem en helvedes masse replay value i uncharted.
ARGH… Hverken tøj rustninger eller våben passer jo på 1400 tallet…!!!!!1
http://www.dailyrush.dk/features/reviews/1510/parts/6230/images/ss06.jpg
og det sværd i forgrunden er jo snarer barokt!
:[
#29:
…Batmans Legend.
Sådan
#38 forstår det sgu heller ikke, var ret glad for 1’eren, og havde glædet mig som et lille barn til release på 2’eren.
Og lillebroderen tæsker også fornøjet rundt i spillet.
Det er fucked..
Måske er det overgangen fra et gameplay som L4D2 over til man skal nurse sådan en hjælpeløs player der samler fjer ind…Suk da. Eller bevæger sine babyarme, ned af bakke..
#39 Nottin much happen in Herning?
#40 Jeg har faktisk været igennem det 3 gange… og coop er super fedt!
#41 bah… detaljerne er ikke vigtige
#43 ja, der er sgu ret langt fra l4d2 til ac2… har dog ikke rørt l4d i en uges tid
Men nu er jeg begravet i bad company 2 betaen.-.. YEAH!
Jeg er virkelig virkelig positivt overrasket over dette spil…
har nydt batman, uncharted, mw2, l4d osv her i 2009, men AC2 har virkelig en fed stemning og spændende historie…
“selve spillet” er ikke så godt som fx uncharted eller batman. UC har bedre grafik, batman har bedre kampe, men der er noget der hele tid suger mig tilbage til dette spil…
glæder mig til at komme videre i det i aften…
#45 Ja, du har helt ret… batman er lige en tand skarpere hele vejen igennen og har et sjovere kampsystem… men et eller andet suger en tilbage til ac2! :
Fuck det der ‘The Truth’ puzzle i AC2 er da det svedigste ever! Jeg er fandme imponeret over den historie de har fået smækket sammen i det her spil
#47 ja…the trut er meget sejt Nogle af de puzzles er dog lige lidt for langt ude… flere steder var rent held jeg klikkede på det rigtige sted
True, nogle af dem var lige lovlige mensa-agtige
#49 Yeah… men super fedt over all….
fed anmeldese son of bitches og internal damage ahah
jeg hadede 1ern men nu er 2ern sku bestilt så må det briste eller bære
#51 takker Jeg var helle rikke fan af etteren! Men har været total fortabt i AC2… så måske har du det på samme måde