Konklusion
Manglende nyskabelse
NBA Live 2003 bliver uden tvivl et lige så sælgende hit som sin forgænger, men de kolde facts er at det ikke adskiller så meget fra de tidligere spil. Sådan har det også været generelt de sidste par år for sportsspillene, de mangler nyskabelse, variation og dermed har de kortere levetid.
Jeg så gerne at de lavede en mulighed for at spille arcademode frem for ren simulationen. Selvfølgelig kan man slå reglerne fra, og spille en form for arcade, men det er slet ikke nok. Power ups, og absurd voldsomme slam dunks ville give spillet længere holdbarhed, lidt a la gode gamle NBA Jam.
Desuden så savner jeg ”3 point shootout” som var med i NBA Live 99, hvor man skulle dyste om hvor mange 3 points scoringer man kunne lave inden for en given tidsramme.
Der er dog håb forude
Helt drænet for nyskabelse er NBA Live 2003 ikke, for EA Sports har forsøgt at lave en endnu mere omfattende managerdel til spillet, således at spillere fra denne genre bliver fristet. De mange sæsoner de kan spille, og de mange detaljer man kan få om den enkelte spiller, skulle være rigeligt for de fleste.
Et andet lyspunkt er kommentatorerne, som ikke så kedelige som de plejer at være, og alt efter hvordan ens spillestil er, kan de stadig overaske engang imellem med en kommentar man endnu ikke har hørt.
En sidste ting, som ikke er så nyskabende, men meget underholdende er muligheden for at spille med de gamle All-Star hold, der er intet så dejlig som at høre kommentatoren sige: ”His Airness for three… Nothing but net!”.
+ Flot og stemningsfuld grafik. – Ikke rigtig noget nyt. | Score: 8/10 |


























vildere?