Edward som opfinder
Fjendebilledet i AiTD varetages primært af døde kroppe, overtaget af den onde tilstedeværelse, altså zombier. Der er også andre små og store critters at kæmpe med i løbet af spillet, men ens for dem alle er, at konventionelle våben så som varmt bly og f.eks. stole eller computerskærme ikke er særligt effektive. Ild er vejen frem når fjenderne skal nedlægges for bestandigt. Heldigvis kan ild bruges på enormt mange måder. Tag en stol, sving den hen over noget ild, og man har nu sin egen fakkel, eller et meget dødeligt våben imod fjenderne. Hæld brandbart væske over kuglerne til din pistol, og hvor fjenderne før kun gik i knæ af et par skud, vil de nu dø en hurtig og voldsom død. Lighter plus spraydåse = flammekaster. Dobbeltklæbende tape plus en flaske alkohol bliver til en sticky molotov cocktail. Der er mange kombinationsmuligheder, og omgivelserne i spillet flyder med brugbare ting.
![]() | ![]() |
Edward som kluntet blotter
Man kombinerer de forskellige ting i det nye og flotte inventory-systemet, hvilket Eden Games har slået meget på tromme for. Inventory vises i real time i Edwards jakke. Ganske simpelt kigger han ned og åbner jakken, ”blotter fra parken”-style. Alle objekterne ligger så i lommer eller holdes fast af remme. Der er kun den plads jakken tillader, så man skal ofte smide ting væk for at få plads til nye remedier. Systemet er innovativt, flot og helt dynamisk, men desværre også ret kluntet og langsomt at bruge. Når tre hvæsende zombier stavrer imod en, så kan det være svært at bevare overblikket og lave den rette kombination i tide, inden man bliver flået i stykker. Det skaber nogle intense øjeblikke, men af de forkerte grunde. ”Funktionalitet over design” er altså vejen frem, når man skaber et spil. Her valgte de desværre bare ”funky design over funktionalitet”. Og i AiTD frustrerer det kluntede inventory desværre ret meget, da man i spillets ånd konstant skal rode rundt og kombinere et objekterne man samler sammen. Heldigvis er selve kombinationen simpel, så snart man har fundet frem til de rigtige ingredienser, og efter en del timer med AiTD bliver man givet vis også hurtigere til at zappe rundt i Hr. Carnby’s jakke.
![]() | ![]() |
Edward som fighter
Når man så har valgt eller kombineret sig til det ønskede våben, kan Edward begynde at gøre modstand. Bruger man skydevåben kan man skifte til førstepersons-vinkel ved at trykke på Y. Desværre lider AiTD af en til tider hamrende elendig hit-detection. Så ofte bruger man 7 skud når 2-3 havde været rigeligt. Sammenlignet med f.eks. Call of Duty og andre gode FPS-spil, så er dette aspekt af AiTD ikke specielt veludført og derfor heller ikke særlig underholdende. Anderledes underholdende er melee kampene. De fleste mindre objekter så som stole, brædder, jernrør og lignende kan samles op og bruges som våben. Der er ingen prædefinerede slag i AiTD, og hvor man i de fleste andre spil bare hamrer på knapperne, styrer det højre joystick i AiTD det objekt Edward holder i hænderne. Trækker man joysticket tilbage, løftes objektet over hovedet. Rykker man derefter joysticket hurtigt fremad, knalder Edward objektet ned i, hvad eller hvem der nu måtte befinde sig foran ham. På denne måde kan man selv time sine slag ned til mindste splitsekund, og systemet er meget nemt at bruge, selvom det giver næsten uhæmmet bevægefrihed når man samler de forskellige ting op.
![]() | ![]() |
Desværre opstår der problemer, når Edward ikke befinder sig i åbne omgivelser, men f.eks. i en smal gang. Her hæmmes de store sving desværre ofte af vægge, lamper eller andre objekter, hvilket kan betyde en hurtig død eller bare være enormt frustrerende, når spillet ikke vil lade Edward smadre en dør med en brandslukker. Det gøres ikke bedre af, at der også her er en dårlig hit-detection på omgivelserne. Nogle gange vil en lampe stoppe ens sving, andre gange vil ens udvalgte våben suse lige igennem en lampe, der ellers ville have været i vejen.































Jeg er ked af at høre det med, at du er blivet pyromand.
Ellers lækkert arbejdet. Tænkt nok der ville være nogen problemer med den kamera vinkel.
Pas på at du ikke får Atari på nakken. Ellers en udemærket anmeldelse
#1 Ja, sådan kan det jo gå, hehe. Man bliver helt vild med ild!!!
#2 Ja, de har godtnok været ude med riven. Men hvis de ikke kan gøre det bedre, så må de få de klø de fortjener!
#2 – UDMÆRKET! Ikke “udemærket” – UDMÆRKET!
=(
Og DBB – nice one!
I har anmeldt 1 PC spil i 2008, DR. Hvad er det galt med jer? Hvorfor ikke PC-versionen af Alone in the Dark og GRID??? Er I blevet konsol-newbs? Sku ikke hvad jeg ser DR som.
#5 Det kommer jo lidt an på hvad Phonetic modtager af spil. PC’en har nu heller ikke rigtig modtaget noget interessant i år IMO. Måske lige AoC og Mass Effect…men ellers ikke.
EDIT: Men til pc-versionen kan jeg da lige tilføje følgende:
Elendig styring x 2 ift. xboxen og kortere load-tider. 6/10. Sådan! Fixed you right up
Jeg fortryder at jeg har erhvervet mig dette spil. Kan desværre ikke give det tilbage ellers havde jeg gjort det for længst.
#7 Jeg syntes nu spillet bliver en hel del bedre efter et par timer med det… giv det en chance. Man skal lige vende sig til styringen og inventory systemet… selvom det er grænsende til det umulige
#5: Enig, der er alt for lidt PC indhold på DR. Det er alt sammen PS3 og Xbox360. Nyheder synes jeg efterhånden også man skal lede længe efter.
#9 Vil ikke modsige dig, da der er en klar tendens til konsolfixering, i hvert fald hvad angår anmeldelserne. Vi vil meget gerne anmelde flere PC spil, uden tvivl. Siden jeg kom til DR som skribent, har der bare ikke kommet noget på PC fronten, som var værd at anmelde ud over AoC eller Mass Effect. Og så afhænger det jo også af, hvilke spkil Phonetic modtager fra de forskellige udgivere.
Angående nyheder, så prøver vi at sprede det lidt ud, men det kan da godt være, at pc’en bliver negligeret lidt. Men igen, konsollerne får de fleste og de største spil, pånær meget få pc only titler. Nyheer for mit eget vedkommende ender ofte med at være inden for det “emne” som interesserer mig, og da jeg over de sidste 3 år er gået over til at game primært på konsollerne, så er det også der min hovedinteresse ligger.
Men vi lytter til kritikken, og I skal vide, at vi prøver at tage den til os her på DR. Alt skal jo ikke være konsoller!
1337 reviews.. Tilykke!
WOOT!!! Havde helt glemt at tjekke featurenummeret Alt for nice at levere sådan et review…bare en skam det ikke blev et godt spil
#12 Øv bøv, nu ville jeg lige ønske dig tillykke med at have leveret feature #1337, og så er der en der kom mig i forkøbet.:( Men anyways, tillykke da. Bare ærgeligt den ikke blev brugt på noget godt.:)
#13 Tak, tak…det er også en ære at levere denne anmeldelse. Den burde dog have faldet til enten mgs4 eller gta 4…det ville være mere passende!