Politi og røvere i en storby fyldt med biler, våben og uskyldige borgere. Det lyder meget som GTA. Og når spillet tilmed er et MMO, så begynder mundvandet at sive i en lind strøm fra mundvigen. Men er All Points Bulletin virkelig det GTA Online, som mange har håbet på? Eller er det nye MMO det næste i rækken af halvfesne online spil, der ikke kan indfri forventningerne?

Velkommen til San Paro

All Points Bulletin (APB) er udviklet af Realtime Worlds, hvis første spil var det suveræne Crackdown 1. Med Dave Jones i spidsen, en af personerne bag bl.a. Lemmings og Grand Theft Auto spillene, har Realtime Worlds efter en meget lang udviklingstid (2008 var det oprindelige release-år) endelig fået færdiggjort APB. APB er kort fortalt en online shooter, hvor man enten kan kæmpe som lovens lange arm eller på den modsatte side af loven i storbyen San Paro. I tiden op til spillets start er borgmesteren blevet assassineret og kriminaliteten er eksploderet.

BilledeBillede

Derfor hverves almindelige borgere som såkaldte “Enforcers” (betjente) til at rydde op i byens afskum. Og det er så det. Mere baggrundshistorie eller udvikling er der som sådan ikke. Der er dog forskellige faktioner hos både Enforcers og Criminals, men forvent ikke dybere fortællinger eller spændende eventyr. APB er en shooter, og som så mange andre shooters skal der ikke meget undskyldning til, før en vi kan pløkke hinanden i stumper og stykker. Universet får dog ikke mere dybde en den gennemsnitlige underkop, og de spillere, der går efter et detaljeret univers, dyb lore og stemning så tyk som en to måneders for gammel mælk, vil finde APB meget overfladisk.

BilledeBillede

APB er essentielt set en 3. person shooter og det er udelukkende Player vs. Player, når man altså ikke lige overfalder, henretter eller på anden måde generer byens AI kontrollerede hjernedøde masser. Hver gang man som enten enforcer eller criminal får tildelt en mission, vil modstanden således bestå af personer fra andre faktioner. San Paro er sådan set en slags aktiv lobby, hvor op til 100 spillere kan befinde sig på en gang. Her vil den skarpe nørd måske tænke, at så er APB slet ikke et MMO. Og det er det vel heller ikke i den normale forstand. Realtime Worlds kalder nu også APB for en Persistent Online Shooter (hvilket noget uheldigt forkortes POS, hehe). Der er tre områder (flere kommer til i fremtiden, siger Realtime Worlds), et socialt distrikt, hvor man kan vise sig frem og modificere sine figur og sine ting, og så to action distrikter, hvor man modtager og udfører sine missioner.

27 KOMMENTARER

  1. Dejligt at se andre kritisere spillet.

    Kan huske da jeg gjorde det under betaen, hvordan jeg blev flået levende af folk her på DR.

    Javel ja.

  2. De værste missioner er dog dem hvor man skal rende rundt med en ting i stedet for et våben. Selv med en gruppe er man temmeligt screwed fordi man er en mand færre end modstanderne….

    Lad os håbe de fixer nogle af grundelementerne i spillet da det godt kunne blive lidt underholdende i så fald.

  3. #2 De har sagt at de ikke fixer styring på bilerne desværre. Og selve skydelementet tror jeg ikke de ændrer. Så jeg er færdig med dette spil, tror jeg.

  4. Jeg forudser dem gå F2P inden 3 måneder. Ala Global Agenda.

    Tænk at folk har lyst til at betale for et matchmaking dukkehus. For det er IMO hvad APB er. Et forfinet “klæd barbie og ken ud” mmo.

    Og MMO? Den betegnelse er vist ik helt korrekt til APB.

    Banan! Tænk at du gav det her 6/10 og Alpha Protocol 5/10

    Something’s rotten in the City of Århus!

  5. Tænk at folk har lyst til at betale for et matchmaking dukkehus. For det er IMO hvad APB er. Et forfinet “klæd barbie og ken ud” mmo.

    Nok lige barberet lidt ned IMO.

    Og MMO? Den betegnelse er vist ik helt korrekt til APB.

    Yeps… det skriver jeg jo også.

    Banan! Tænk at du gav det her 6/10 og Alpha Protocol 5/10

    Du har helt ret. I retrospekt har jeg givet aplha protocol en før høj karakter

  6. Jup, jeg køwer det ikke. Ikke én eneste rigtig positiv anmeldelse og de trutter allesammen i det samme horn. Nemlig at spillet har nogle rigtig fede kustomiseringselementer, men at gameplayet er røvkedeligt.

    Det minder mig om min oplevelse med Spore. Never again!

  7. tjo, man kunne jo fjerne dele af spillet, så fx der kunne lave flere hitbox som nogle spørg efter, men så mister man desværre meget af spillet da der bliver brugt rigtig meget maskinekræft på alle de decals som folk har på deres tøj og biler. den enkelte hitbox er lavet for at gøre spillet mere spilbart.

    bil styringen af squ smag og behag, jeg kan godt lide den, og der er stor forskel på styringen af alle bilerne.

    det smarte nå man evt for tilbudt en dispatch mission, kunne man evt ikke tag den, hvis den var imod high theart lvl folk.

    #2 man kan smide det item bag i en bil så du selv kan deltage i kampen, eller smide det på jorden ved at trykke Z hvis du skulle stå med det, hvis du skulle blive jumpet.

    for det meste på APB forums er det ikke andet end QQ fra folk om macthmaking og missioner og unfair my ass.
    nogle gang for du bare en røv svær mission der er ret umulig at klare, tag det dog som en udfording, ja surt der ikke var nogle som svarede på din backup, sådan er det nu en gang i mellem.

    de kunne da også lave systemet at de slet ikke tilbød nogle missioner, hvis i var mere end 10% forskellige i ranking. så ville det bare være sygt svært at få nogle missioner og man ville nok for det meste spille mod de samme igen og igen!
    jeg tror squ ikke folk tænker hvad der skal til for at man bliver sat op til en “fair fight”.

    de fleste anmeldelser tag squ en dårlig oplevelse plus små fejl og smider 2tons af egne negative ord fast omkring spillet og kaster det i floden.

  8. Kan du ikke lige rette forside billedet? Der står at det er til xbox, men anmeldelsen er til PC.

    Min controller har ihvert fald ikke nogen F-knap

  9. #10 Nu er der dog mange anmeldelser, der er rørende enige om de negative punkter omkring spillet, så måske er der noget om snakken. De har simpelthen fokuseret på de forkerte ting under den ellers ekstremt lange udviklingstid, eller slet ikke haft evnerne til at levere varen.

    Men det er da et fint lille actionspil, det er helt sikkert. Men man går urimelig hurtigt død i det… mine timer bar i hvert fald præg af at være pligt mere end lyst.

    #11 argg… jeg har ændret den highlight 4 gange… det er highligten fra helvede.. retter det når jeg er hjemme igen, tak for hovedsuppen!

  10. Smag og behag. Mange af de ting folk vil have ændret vil smadre spillet fuldstændig (Localized damage) for den sags skyld, du får aldrig sådan noget med i spillet. Faktum er at spillet ikke er for alle, sådan er det bare og det kan ikke diskuteres. Alligevel er der altid fyldt op med mennesker, selv klokken 3-6 om morgen på EU serverne er der altid 2 servere fyldt og snildt alle fyldte om formiddagen.

    At din computer ikke kan køre stabil FPS i social kan forklares med at der ikke er nogen limit på hvor mange der kan være i social. I aktion districts har du 80 spillere fordelt over hele mappet, i social har du 300 fordelt på minimal plads. Det burde du også kunne se når du træder ind, alle textures på alle spillere begynder at loade og der kommer hele tiden nye spillere ind i social så din computer får aldrig fred

  11. #13 Tja… hvis de kunne lave skydeelementet godt og styringen på bilerne god, så var det basale gameplay noget værd. Og der er ikke rigtig nogle undskyldinger for, at det ikke er bedre.

    Og ang. fps, så er det sådan noget der skal fungere, og så er jeg egentlig ligeglad med, hvilke undskyldinger de nu har.

    At serverne altid er fyldt op er da en god ting, men jeg frygter nu, at så snart folk har brugt deres medfølgende gametime, så bliver APB befolket af en meget lille gruppe af spillere.

    Men ja, det er smag og behag

    #14 Yeah, jeg er sgu også super skuffet!

  12. jeg synes ikke det er så dårligt som folk siger.
    det eneste jeg ikke kan li er matchmaking, du kan få nogle ret ubalancerede fights imod folk med de vildeste opgraderede våben.

    Men det er absolut et sjovt pvp spil synes jeg.
    Dog kan jeg godt se at det måske er lidt trist hvis man kun spiller solo, når man spiller sammen med 3-4 venner bliver det ligepludseligt meget sjovere.(sådan er de fleste MMO’s sjovt nok)

  13. #16 WTF… den er fixed hos mig?

    #17 Yeah, en solid gruppe på 3-4 hjælper enormt meget på oplevelsen, hvilket det jo også burde, som et mp spil Men jeg kan bare ikke komme forbi de andre problemer. Det er virkelig en skam, da APB havde giga potentiale!

  14. jeg må indrømme, jeg ikke kan se de problemer, jeg synes at bilernes handling er helt ok og min NTEC er for syg

    skal så lige have grindet min faction op så jeg kan få “amigo”.

    Jeg kan godt se at det nok bliver ensformigt når man har unlocked alle guns og er threat15, men indtil videre er det sku spas, selvom det er samme missioner over and over, men er ikke missionerne jeg fokuserer på, er mere det at flække de enforcers der er imod en

    Jeg tror stadig det her masser af potentiale, de kan lave endnu flere våben og nye by dele og tilføje extrá threat levels osv osv.
    smag og behag i guess

    ikke fordi jeg er APB fanboi #1 men fandt denne post som faktisk opsumerer spillet meget godt ( i mine øjne)


    Tbh i think this game is refreshing. Yes sure many of the missions are the same, but thats not the point. Do you get tired of playing MW2 or BFBC2 just because its the same 3 game modes? Ehh no. What makes this game fun is playing with and against other people.

    I admit that if you run around alone or with idiots this game sucks. But if you get into a good group the gameplay quickly goes from boring to awesome.

    There is alot of tactical gameplay here, where you can cover each other etc and advance while keeping suppresing fire on the enemy and what not.

    The car chases are great and overall there are alot of group tactics in the gameplay that makes it fun.

    Also the customisation is almost a game in it self. Very well done and cool if you take the time to look at peoples creative designs.”

    holy fucking hell, wall of text :I

  15. #20
    jeg synes faktisk det er godt lavet, det føltes lidt som BF2BC gjorde i starten, det føltes som om folk skulle have bizart mange skud og man blev altid nakket før man slog nogle ihjel, så unlockede man lidt bedre våben hen af vejen (hej m60!)og lærte lidt om hvordan man skulle bevæge sig på mappet og så blev det bare meget federe.
    Det er lidt det samme i APB synes jeg.

    Desværre er matchmaking flawed så man møder nogle med extremt bedre våben og mods, og så det er lidt op af bakke.

    jeg tror sku faktisk bare at jeg er fanboi!
    Men jeg synes også at det er meget sjovt når man er 4 på vt, flygtende i en ussel varevogn man selv har pimpet så den er bizart grim og man har 3 mand der hænger ud af siden og skyder efter de enforcers der jager en, imens man dodger de spader som ikke er på samme mission og kører i vejen for en og det hele ender i en sindsyg eksplosion og folk der griner,græder og råber på vt.

    eller man har 4-5 personer der stimler sammen om ens character og man kan høre at de griner over voip af hvor grim man ser ud

    små hjerner, små fornøjelser i guess

    jeg synes absolut at APB har potentiale og at det rammer en målgruppen som måske ikke helt er mmo og ikke helt shooter, men lige midt imellem.

  16. #21 Mit problem med selve styringen og skyderiet er, at der absolut ingen tyngde og vægt bag våbnen og styringen generelt. Det efterlader spilleren uden nogen former for feedback og andre ting, som SKAL være der, efter min mening. Hvis en fokuseret shooter udkom med så ringe en styring, ville ingen gidde spille det, det er jeg sgu ret sikker på.

    Og hvorfor se igennem det, bare fordi det er en online shooter. Det kan jeg slet ikke. Især ikke når andre shootere klarer det uden problemer.

    Men fint hvis du kan li det… jeg morede mig da også lidt med det

  17. mon ikke de laver noget smart tilbud snart, det er blevet slagtet rimeligt fælt i mange reviews, så hvis de skal lokke nogle flere til så må de lave et godt tilbud.

    dog synes jeg at der er rigtig mange der spiller, der går nok max 2 minutter uden man får en dispatch/backup popup.

    men når man så skal tanke op i gametime blir det helt fucked up, jeg har aldrig oplevet noget så besværligt, tog mig 10 minutter at tanke nye point som man så skal købe game time for?? wtf.
    Jeg VED man kan subbe, men kan bare ikke finde det rigtige punkt/menu. kan have været gode gamle søndags tømmermænd, men det skal bare ikke være svært at betale for at spille videre??! i øvrigt bliver man disconnected når ens gametime er opbrugt,uanset hvad man laver.

    smart at man kan sælge whatever ingame for at tjene de point uden at bruge penge, og man må sige at der direkte er brug for at kan man det!! når den anden metode faktisk er sværere